banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

Berlin’de Türk şaraplarının tadımı ve tanıtımı yapıldı

Berlin’in önde gelen şarap degüstatörlerinden Ahmet Tosun Türk şaraplarını tanıttı. 

banner197
Berlin’de Türk şaraplarının tadımı ve tanıtımı yapıldı
Berlin’de Türk şaraplarının tadımı ve tanıtımı yapıldı

Berlin’in önde gelen şarap degüstatörlerinden Ahmet Tosun Türk şaraplarını tanıttı. 

Rea Wein-Fachhandel’in sahibi Ahmet Tosun bir şarap tadımı ve tanıtımı akşamı düzenleyerek Türk şaraplarını katılımcıların genelde Alman olduğu davetlilere tanıttı.Berlin'in tanınmış şarap tanıtım şirketi REA-Weinfachandel sahibi ve Almanya'nın önemli Türk kökenli şarap degüstatörü Sommelier Ahmet Tosun, Türkiye’nin önde gelen 4 şarap üreticisinin şarapları, Türk Alman dostluğu köprüsünü bir kez daha oluşturdu. 


Türkiye’nin önde gelen Kayra, Mozaik, Sevilen ve Doluca 4 şarap üreticilerinin 18 farklı şarabını tadım ve tanıtıma sunarken, konuklarıyla paylaştı.


Çok sayıda seçkin konuğun katıldığı tanıtım akşamı geç saatlere kadar sürerken, konuklar büyük keyif aldılar. Bu süre boyunca 18 farklı şarabın her birine ilişkin önemli bilgiler veren Tosun, bölge, toprak, üzüm çeşidi, şarap yapımı ve saklanması hakkında değerlendirmelerde bulundu.  

Şarap tadım akşamında Ahmet Tosun´un yanında yaklaşık bir yıldır eğitim gören Sevda Polat Sevilen ve Doluca şaraplarından bir beyaz bir kırmızı olmak üzere iki şarap tanıttı.Ünlü degüstatör, Türk şaraplarının uluslararası yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalyalar alarak kalitesini tescil ettiğine dair ifadede bulundu.  Ahmet Tosun, ülkemizin değişik bölgeler ve yörelerinde Kayra, Doluca, Sevilen ve Mozaik serisi beyaz ve kırmızı şaraplardan oluşan çok farklı çeşide sahip olan, gerçekten çok kaliteli şarap üretildiğini dile getirdi. Ayrıca bu akşamki şarap tanıtımında şarap kültürüne ilgi duyan, Türk dostluğuna gönül verenleri bir araya getirip Türk-Alman dostluğuna çok önem vererek bir kez daha köprü vazifesini oluşturdu. Tosun: Ulusal içkimiz Rakı'yı bile tam manasıyla tanıtamadık. Türkiye şaraplarına gelince ben bir Sommelier şarap degüstatörü olarak, son 20 yıldır yakaladığımız imgeyi Avrupa´da tanıtmayı kendime görev edindim, dedi. Uluslararası şarap yarışmalarında, özellikle aristokrat Elâzığ „Öküzgözü “, Diyarbakır „Boğazkere “üzümlerinden üretilen şaraplar kategori İspanya, İtalya, Fransa olmak üzere aynı platformda yarışan şaraplarımız altın ödülü almıştır.

 Son 20 senedir Türkiye şarap konusunda çok önemli bir iğme yakaladı. Bunun en temel nedeni de Türkiye uluslararası önologları (Winemaker) ülkeye ithal ederek şaraplarımızın Avrupa’da tanıtımını sağladı, dedi.Doluca şarapları Cumhuriyetimizle eş zamandadır. 1926 yılında şarap üreticisi Doluca´nın kuruluş tarihi.  Bu bağlamda Atatürk’ünde konakladığı Berlin'in tarihi oteli olan „Adlon “da MOZAIK şarapçılığının ve Ahmet Tosun´un ev sahipliği yapmış oldukları Mahrem şaraplarının tanıtımı sonrası, şaraplar ADLON´da mönü kartlarına alınmıştır. Tosun, “Ben bizim şaraplarımızı Çile, Güney Afrika, Macaristan, Fransa Büyükelçiliklerinde tanıtımını yaparken, bir Türk Degüstatörü olarak, neden Türk Büyükelçiliğinde tanıtım yapamıyorum. Burada söz konusu ekonomi. Temel amaç yüzde 90 Alman tüketicilerine Türk şaraplarını tanıtmak” dedi.Davetlilerden birer “şarap elçisi” olmalarını rica eden Ahmet Tosun, onlardan tanıttığı Türk şaraplarını buldukları her fırsatta insanlara aktarmalarını, anlatmalarını, tanıtmalarını, ikram etmelerini, tattırmalarını beklediğini söyledi.   

ha-ber.com/Orhan Önaldı/Onur Doğanay
       

       
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir