banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

Berlin'de özlenen birliktelik

İlki 2009 yılında düzenlenen ''Berlin Kurban Bayramı Şenliği''nin dördüncüsü bu sene Berlin Kültür Müsteşarı Andre Schmitz'in hamiliğinde yapılacaktır. Sekseni aşkın derneğin katılımıyla gerçekleşecek olan şenliğe ilginin büyük olması bekleniyor. 

banner197
Berlin'de özlenen birliktelik

 

 

Berlin'de özlenen birliktelik

 

İlki 2009 yılında düzenlenen ''Berlin Kurban Bayramı Şenliği''nin dördüncüsü bu sene Berlin Kültür Müsteşarı Andre` Schmitz'in hamiliğinde yapılacaktır. Sekseni aşkın derneğin katılımıyla gerçekleşecek olan şenliğe ilginin büyük olması bekleniyor.

Bu sene, İlahiyatçılar Derneği öncülüğünde Berlin Türk Cemaati, Berlin Veliler Topluluğu, Hikmet Kütüphanesi, Türk Eğitim Derneği, Türk Alman Merkezi bir araya geldiler ve ''IV.Berlin Kurban Bayramı Şenliği''ni birlikte organize ettiler.

Şenlik her sene olduğu gibi bu sene de Berlin'in Neukölln ilçesinde düzenlenecektir. (28.10.2012 Pazar günü.) Bu şenlikte kurban eti kavurma yapılarak pilav üstünde, ayranla birlikte ücretsiz olarak halka ikram ediliyor.

berl-birlik-b.jpg

Tertip komitesi başkanı Rüştü Kam, bu sene 4'sü düzenlenecek olan ''Berlin Kurban Bayramı Şenliği'ni, 80'ni aşkın derneğin birlikte düzenlemelerinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Kam, şenliğin amacına dikkat çekerek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: ''Gelin bayramlarımızı mekânlardan sokaklara taşıyalım! Alman komşularımızla birlikte Kurban Bayramı'nın tadına varalım, geleneklerimizi çocuklarımıza aktarabilmenin haklı gururunu birlikte yaşayalım! ''

Kam ayrıca, Berlin'de bir ilkin gerçekleştiğine dikkat çekerek birlik ve beraberlik mesajı verdi: ''Sekseni aşkın dernek bir araya gelerek bugün ilk adımı atıyoruz. Alman dostlarımızla ve tüm Berlinlilerle Kurban Bayramı'mızı birlikte kutlayacağız. Ama önemli olan kemmiyet değil keyfiyettir. Burada bizim için aslolan geleceğimizi belirleyecek olan çocuklarımızdır. Kurban Bayramı vesilesiyle belirtmek isterim ki, Müslüman kardeşlerim lütfen kurbanlarını Almanya'da kessinler veya parasını muadil bir iş için kullansınlar.'' dedi.

Kam, Şenliğe yaklaşık iki bin kişinin katılmasının beklendiğini belirterek açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: ''Gelecek nesillere geleneklerimizi bu ve benzeri şenliklerle anlatmamız gerekir. Özellikle Alman komşularımızı bu şenlikte aramızda görmek istiyoruz.''

berl-birlik-c.jpg

Halk müziğimizin ustaları bu şenlikte birbirinden güzel eserler okuyacaklardır.

Ayrıca çocuklar için resim yarışması yapılacaktır. Çocuklarımız oyun parklarında bayram eğlencesinin tadını çıkaracaklar. Sonra NASREDDİN HOCA'larından hediyeler alacaklar, kültür değerimiz KARAGÖZ ve HACİVAT gölge oyunuyla tanışacaklardır. Şenlikten sonra evlerinde ve okullarında arkadaşlarına bu şenlikten bahsedeceklerdir.''

Gündem:

1. Açılış 13:00

2. Kur'an'ı Kerîm okuma ve Anlamı(Türkçe/Almanca) 13:05

3. Açılış konuşması 13:10

4. Günün anlam ve mahiyeri üzerine konuşma 13:15

5. Program Hâmîsi'nin Konuşması 13:20

6. Bazı Misafirlerin Selamlama Konuşmaları 13:30

7. Yemek duası Almanca/Türkçe

8. İkramlar 13:40

9. Bundan Sonraki Programın Akışı:

a- Çeşitli Müzik Grupları

b- KARAGÖZ ve HACİVAT Gölge Oyunu

c- Çocuklar için Resim Çizme Yarışması

d- Canlı Müzik

e- Çocuklar için Oyun Parkları

f- NASRETTİN HOCA Şov

10. Kapanış 17:00


Reuterstr. 58 Neuköln (12047) Berlin Ulaşım: U-BAHNHOF Herrmann Platz

 

berl-birlik-d.jpg

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir