Berlin’de Ora35 için protesto yürüyüşü

Berlin’in Oranien Str. 35 adresinde yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren Spätkauf (gece dükkânı), Berlin’de son zamanda meydana gelen kira artışları nedeniyle kapanmakla karşı karşıya. Semt halkı ve politikacılar dükkânın kapatılmasına ve Berlin’de spekülatörler tarafından bilinçli bir şekilde yükseltilmeye çalışılan kiralara karşı yeni bir protesto gerçekleştirdi.

Berlin’de Ora35 için protesto yürüyüşü

Portesto yürüyüşüne çok sayıda semt sakininin yanı sıra federal milletvekilleri Cansel Kızıltepe (SPD), Canan Bayram (Yeşiller), Pascal Meiser (Sol Parti), TBB Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Uyguner de destek verdi.

Kısa bir yürüyüşle başlayan protestoda katılımcılar; davul, tencere tava, düdük sesleri eşliğinde seslerini duyurmaya çalıştılar. Daha sonra katılımcılar arasında bulunan sanatçılar müzik ve şarkılarla tepkilerini dile getirdiler.

Berlin’de son dönemde yükselen kiralar esnaf ve kiracılar üzerinde önemli bir baskı oluşturuyor. Bu baskılardan özellikle küçük esnaf bir hayli etkileniyor ve iş yerlerini kaybediyor. Bunun için toplumsal ve politik bir direnç ve protesto etkinlikleri halk tarafından örgütleniyor. Ancak bu direncin kira spekülatörleri karşısında ne kadar başarılı olacağı bilinmiyor.

ha-ber.com / Mustafa Temel / Berlin

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321