banner269
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

Berlin'de Müslüman Uygurlara yönelik uygulamalar protesto edildi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalar, Almanya'nın başkenti Berlin'de protesto edildi.

banner197
Berlin'de Müslüman Uygurlara yönelik uygulamalar protesto edildi

 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalar, Almanya'nın başkenti Berlin'de protesto edildi.

Berlin Türk Cemiyeti, Alperen Ocakları ve Berlin Türk Eğitim Derneği tarafından başkentteki Çin Büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteriye katılan yaklaşık bin kişilik grup, Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygurlara yönelik uygulamaları protesto etti.

Türkiye, Azerbaycan ve Doğu Türkistan bayrakları taşıyan grup, "Özgür Doğu Türkistan", "Ölümleri durdurun" ve "Kardeşine sahip çık, Doğu Türkistan ölüyor" şeklinde dövizler taşıdı.

Aralarında Doğu Türkistan halkına mahsus geleneksel takkeler takan protestocuların da bulunduğu gruba, çevreden arabalarıyla geçen halkın da korna çalarak destek verdiği görüldü.

Grup ayrıca tekbirler getirerek bulundukları yerden Çin Büyükelçiliği'nin kapısının önüne kadar gelerek, "Katil Çin" ve "Çocuk katili Çin" şeklinde sloganlar attı. Polis grubun elçiliğin kapısına yaklaşmasına izin vermedi.

Protestocu grup, eylemin sonunda bir basın bildirisi okuyarak olaysız şekilde dağıldı.- "BM'nin soykırım tanımı Doğu Türkistan'a uyuyor"

Çin'in esareti altındaki Doğu Türkistan'da vahşetin aralıksız devam ettiğinin vurgulandığı bildiride, "Çin zulmü ramazan ayında şiddetini daha da artırdı. On altı yıldır Müslümanlara orucu yasaklayan Çin, yasağa uymayan Uygur Türklerine başlattığı operasyonlarda 18 kişiyi katletti" ifadelerine yer verildi.

Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanları İslam'dan vazgeçirmek için her türlü zulüm ve baskı yöntemini kullanıldığına dikkat çekilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Birleşmiş Milletler'in (BM) soykırım için yaptığı tanım, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'daki duruma tam olarak uymaktadır. Buna rağmen Doğu Türkistanlılar, BM'nin koruyucu şemsiyesi altına girememektedirler. BM'ye yapılan tüm başvurular geri çevrilmektedir. Söz konusu Müslümanlar olunca kör sağır olan dünya Uygur Türklerine de sessiz kalmaktadır."

- "Batı dünyası olaya duyarsız"

Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz, Doğu Türkistan'da özellikle ramazan ayında artan zulmü protesto ettiklerini belirterek, "Ermeni anıtlarının önünde saygı duruşunda bulunanlar, bu meseleleri en azından gündeme taşıyabilirler. Doğu Türkistan'daki mezalimi parlamentoda ya da eyalet parlamentolarında dile getirebilirler, bunu bir gündem konusu yapabilirler" dedi.

Ramazan ayının Türk-İslam dünyasının ve Doğu Türkistan'ın kurtuluşuna ve huzura erişmesine vesile olmasını dileyen Yılmaz, "Her gün insan haklarından dem vuran batı dünyası bu işe sessiz ve duyarsız. İçinde yaşadığımız toplum, Almanya buna duyarsız. Almanya'da bizim içimizden çıkardığımız milletvekilleri bu konulara duyarsız" ifadelerini kullandı.ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
özgenc dal 4 yıl önce

cia nin nelere kadir oldugunu bir kere daha gördük. irakta suriyede binlöerce insanin öl ses cikartmaya korkanlar bir merkezden basilan bir dügmeyle emirle sincan olaylarini gündeme tasidilar. ortada ne bir belge ne bir kayıt var, ama insanlar güdümlü olarak sokaktalar!!! ah cia ( amerikan gizli haberalma örgütü) sen nelere kadirsin, bir kere daha gördük.

Avatar
no capulcu 4 yıl önce

akp-mhp'nin yalakalari gine alman sokaklarina dökülmüsler ve beyinsiz cahil olduklarini ispatladilar.

Avatar
no capulcu 4 yıl önce

ab-türkiye anlasmalarini hice sayan yabanci düsmani alman hükümetini protesto etsinler yürekleri varsa. yesil sermaye ve cifte vatandaslik skandalinida unutmasinlar.

Avatar
türk @özgenc dal 4 yıl önce

olaylara bihaber olduğunuzu bari ifşa etmeyin, fırsat bulursan oralardan kaçan insanlarla tanışma imkanları bul, ondan sonra konuş istersen.

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir