Berlin'de Müslüman mezarlığı çalışması

SOL PARTİ/DIE LINKE Berlin Parlamentosu milletvekili Hakan Taş Berlin Senatosuna sunduğu bir yazılı soru önergesine olumlu yanıt aldı. Taş önergesinde, Şehitlik Mezarlığında yer kalmamış olması nedeniyle bu konuda ivedi önlemler alınmasını önermişti. 

Berlin'de Müslüman mezarlığı çalışması

 

 

Berlin'de Müslüman mezarlığı çalışması

SOL PARTİ/DIE LINKE Berlin Parlamentosu milletvekili Hakan Taş Berlin Senatosuna sunduğu bir yazılı soru önergesine olumlu yanıt aldı

Taş önergesinde, Şehitlik Mezarlığında yer kalmamış olması ve Gatow'daki mezarlığın kentten çok uzak olması nedeniyle bu konuda ivedi önlemler alınmasını önermişti. Hakan Taş, Berlin hükümetinin bu konuda ne düşündüğünü sormuştu.

Berlin Senatosu adına Kent Gelişimi ve Çevre Senatörlüğü müsteşarı Christian Gaebler bu önergeye verdiği 14 Eylül 2012 tarihli yazılı cevapta Berlin Senatosunun konuya gerek ilgi ve önemi verdiğini ve gerekli önlemlerin alınacağını belirtmişti. Müsteşar, bu bağlamda Şehitliğin alanının genişletilmesinin planladığını, ayrıca kentte mevcut diğer mezarlıklardan yararlanılıp yararlanılamayacağı konusunun ilahiyatçılar ve İslami kuruluş temsilcileri ile görüşüleceğini bildirmiştir. Çalışma, Uyum ve Kadın Senatörü Dilek Kolat'da aynı doğrultuda açıklama yapmıştı.

SOL PARTİ/DIE LINKE Berlin Parlamentosu Katılım ve Göçmenler Politikaları Sözcüsü Hakan Taş yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: "Katılım ve Uyum Yasasının İslami defin olanağı ve hakkı tanıması ile bundan böyle daha çok insan Berlin'de defin edilmek isteyecektir. Bu nedenle müsteşar Gaebler'in yanıtı ve Senatör Kolat'ın açıklamaları sevindiricidir. İnsanlarımızın bu yakıcı sorununun çözümü acilen gerçekleştirilmelidir."

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2012, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321