banner269
Öne Çıkanlar Türkiye kundaklama Michael Kellner ABD askerleri VIKZ Almanya

Berlin`de „Kuvayı Milliye ve Faust “adlı oyun sergilendi

Berlin Brandenburg Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı etkinliğinde „Kuvayı Milliye ve Faust “adlı oyun sergilendi.

banner197
Berlin`de „Kuvayı Milliye ve Faust “adlı oyun sergilendi
Berlin`de „Kuvayı Milliye ve Faust “adlı oyun sergilendi

Ulusal Kanal Gönüllüleri, Berlin Brandenburg Atatürkçü Düşünce Derneği,  ve Türkiye Gençlik Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı etkinliğinde „Kuvayı Milliye ve Faust “adlı oyun sergilendi.

ADD Başkanı Olcay Başeğmez ve Vatan Partisi Avrupa temsilcisi Beyhan Yıldırım, günümüze ışık tutan Atatürk’ün çağdaş, demokrasi ve tam bağımsızlık mücadelemizi yaşatmak için memleketin her yerinde sürdürecekleri dile getirildi.ADD- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı münasebetiyle Tiyatro sanatçısı Haydar Zorlu, tek kişilik iki eserden oluşan „Kuvayı Milliye ve Faust “adlı oyunuyla hem Cumhuriyet`in modernleşme çağına, hem de Atatürk'ün „Ya istiklal ya ölüm “ve „Hayatta en hakiki mürşit ilimdir “sözlerine ışık tutmaktadır.


       
Tiyatro oyunundan önce Atatürk ve Şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruş ve İstiklal marşımızın okunmasından sonra Nazım Hikmetin yazdığı “Kuvayı Milliye Destanı, “ işgal edilen tüm ülkelere ve ezilen halklara örnek olan ulusal kurtuluş savaşımızın anlatıldığı, edebi değeri en yüksek ve en önemli eserlerden biridir. İstiklal savaşı sonucu 29 Ekim 1923'de kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin Devlet Tiyatrosu Muhsin Ertuğrul'un yönetiminde 1 Ekim 1949 akşamı Ankara'nın Büyük Tiyatro'sunda ünlü Alman yazarı Johann Wolfgang von Goethe'nin „Faust “adlı oyunuyla açıldı.Oyunda birinci bölüm benzersiz bir var oluş mücadelesi sonucu kurulan Cumhuriyetin nasıl zor şartlarda kazanıldığını anlatmaktadır. İkinci bölümde ise 26 yıl süren üretim ve eğitim çabaları sonucu, Devlet Tiyatrosu' nun törenle açılışı ve dünya edebiyatının en önemli esrelerinden biri olan Faust'un Ankara Büyük Tiyatro da oynanması, Cumhuriyetin kazanımlarının sembolik bir örneğidir.Nazım Hikmet: „Dörtnala gelip Uzak Asya'dan Akdeniz'e bir kısrak gibi uzanan bu memleket bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesin, bu hasret bizim. “

ha-ber.com/Orhan Önaldı
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir