Berlin’de Hocalı katliamı anıldı

ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Berlin-Brandenburg, Azerbaycan Berlin Evi ve Azerbaycan Öğrenci ve Bilim İnsanları Derneği ile birlikte bir konferans düzenledi.  

Berlin’de Hocalı katliamı anıldı
Berlin’de Hocalı katliamı anıldı

ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Berlin-Brandenburg, Azerbaycan Berlin Evi ve Azerbaycan Öğrenci ve Bilim İnsanları Derneği ile birlikte bir konferans düzenledi.  

Etkinliğe, Azerbaycan Berlin Büyükelçisi Ramin Hasanov, T.C. Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, Prof. Dr. Hakkı Keskin (TAVD Başkanı), Rovshan Rızayev (Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili), Fuad Muradov (Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili), Prof. Dr. Kemal Arı (9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi) katıldı. ADD Berlin, “Hocalı Faciasının 26. Yılında Ermenistan'ın işgali sürüyor. Buna karşın, Ermeni Soykırım İddiaları ısrarla ülkelerin gündemine taşınıyor!” diyerek Berlin’de bir etkinlik düzenledi. ADD Berlin Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Başeğmez, etkinlikte yaptığı konuşmada şunların söyledi: “Bu aksam burada Hocalı Faciasını anarken, Ermenistan'ın gasp ettiği Azerbaycan Toprakları konusunu ve bu yöndeki son gelişmeleri öğreneceğiz. Ermeni lobisi ve bazı ülkeler tarafından sürekli gündemde tutulan Ermeni Soykırım iddialarını ve son gelişmeleriyle değerlendireceğiz ve tartışacağız.Ermenistan, Birleşmiş Milletler kararlarına aldırmayarak Azerbaycan topraklarındaki işgalini Ermeni Lobisinin desteğiyle sürdürüyor. Çeyrek yüzyıldır süregelen bu acı dramını gündemden uzak tutmak için, Ermenistan ve Ermeni lobisi 1915 olaylarını “soykırım" iddiasıyla, sürekli olarak çeşitli ülke parlamentolarına taşıyor”. Anma etkinliğine hem Azerbaycan Büyükelçisi Ramin Hasanov hem de T.C. Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik katılmaları dikkat çekerken, Berlinlilerin de ilgisinin yoğun olduğu gözlemlendi. Değişik kesimlerden pek çok insan etkinliğe ilgi gösterdi. Yöneticiliğini Prof. Dr. Hakkı Keskin’in üstlendiği toplantıda bir konuşma yapan Cumhuriyet Tarihi Hocası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Kemal Arı, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Arı, Ermenilere yönelik soykırım iddialarının politik bir sorun olduğunu belirtirken, katliam olarak nitelendirilen “Hocalı”nın bir soykırım olduğunu söyledi. Soykırım tartışmalarının siyasi bir zeminde sürüp gitmesini eleştiren Prof. Dr. Kemal Arı, tarihsel verilerin yok sayıldığını dolayısıyla gerçeklerin açığa çıkmasının engellendiğini vurguladı. Prof. Arı, tarihsel belgelere dönüp incelediğimizde soykırım diye bir sorunun olmadığını herkesin anlayacağının altını çizdi.Prof. Dr. Arı, ayrıca, siyasi arenada, haklı olmak için güçlü olmak gerektiğine işaret ederek, Sevr ve Lozan Antlaşması’nı karşılaştırdı. Buna göre, Sevr’de bütünüyle kaybolup gitmiş bir ülke ya da halktan sonra Mustafa Kemal’in önderliğinde Kurtuluş Savaşı ile belli bir mücadele verilerek kazanılan güç sayesinde Lozan Antlaşması’nda masaya oturuldu ve Türkiye Cumhuriyeti özgürlük ve bağımsızlığını uluslararası ortamda tüm hakları ile kazandığına dikkat çekti. 


Prof. Dr. Kemal Arı, “Ermeni Soykırımı iddiası kendi suçunu bastırmaya çalışan Ermenilerin bir yalanıdır. Amaç Hocalı Soykırımını unutturmak, Türk Dünyasını yalanla bastırılmaktır. Çözüm birlik, bütünlük ve güçlü olmaktır. Çünkü, Adaletten şaşmış zorbalar ancak güçten anlarlar” dedi.

ha-ber.com/Onur Doğanay
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2018, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321