Berlin`de “Gezi Festivali” düzenleniyor

27 Mayıs 2013 yılında İstanbul Taksimdeki Gezi Parkında bulunan ağaçların kesimini engelle başlayan ve AKP’nin baskıcı, yaşam biçimine direkt müdahalesine varan politikaları nedeniyle hemen hemen tüm yurda yayılan 25 milyon kişinin katıldığı bir halk isyanı olan Gezi Eylemleri Almanya’nın Başkenti Berlin’de zengin bir programla hatırlanacak.

Berlin`de “Gezi Festivali” düzenleniyor
Berlin`de “Gezi Festivali” düzenleniyor


27 Mayıs 2013 yılında İstanbul Taksimdeki Gezi Parkında bulunan ağaçların kesimini engelle başlayan ve AKP’nin baskıcı, yaşam biçimine direkt müdahalesine varan politikaları nedeniyle hemen hemen tüm yurda yayılan 25 milyon kişinin katıldığı bir halk isyanı olan Gezi Eylemleri Almanya’nın Başkenti Berlin’de zengin bir programla hatırlanacak.Türkiye’deki Laik, Seküler, Cumhuriyetçi insanların AKP politikalarına itirazı olaraktan nitelenebilecek Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin orantısız güç kullanması sonucu sekiz sivil ilerici genç eylemci katledilmiş, ikide güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği olaylarda 8163 kişi yaralandı, onlarca kişi sakat kaldı ve yine yüzlerce protestocu da hapse tıkıldı.

Hatırlanacak olursa Gezi Protestolarında yandaş  medyada hayli tepki almıştı. O zamanlar bu medyanın göstermediği, yazamadığı onca olay oldu . Eylemleri yayımlamayan kanallarda çalışan bazı vicdan sahibi gazeteciler bu durumu içlerine sindirememiş ve işlerini bırakmışlardı.

Moğollar Grubu sahne alacak
Gezi eylemlerini unutturmak istemeyen Birleşik Haziran Hareketi Berlin Grubu işte bu nedenle de Gezi Direnişi`nin 5. Yılında '' Savaşa, OHAL`e ve Diktatörlüğe karşı GEZİ FESTİVALI 2018 ‘‘adı altında Berlin’de 02.06.2018 Cumartesi günü Saat 12:00 de kültür ağırlıklı bir Etkinlik düzenliyor.Türkiyelilerin yoğun olarak yaşadığı Berlin’in Kreuzberg ilçesindeki Blücherplatz' da başlayacak Festivalde aralarında tanınmış ünlü Moğollar grubunun yanı sıra Panzehir, Taner Akyol, &Trio, Grup Canlar, Gezi Piyanisti Davide Martello sahne alırken, Yazar-Çizer ve Gazetecilerle de söyleşiler gerçekleşecek.

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Festivalde Önder İşleyen (Birleşik HAZİRAN Hareketi Y.K. Üyesi), Feray Aytekin Aydoğan (Eğitim-Sen Genel Başkanı)   Gazeteci Erk Acerer (BiRGün ve die taz), Sürgün Gazetecilerin katılımlarıyla park forumları da oluşturulacak ve bu forumlarda katılımcılar aşağıdaki konularda bilgilendirilip tartışacaklar:

-Baskın seçimlere giderken Türkiye`nin halleri, muhalefet ve birleşik 
mücadele

- Türkiye’de Medya`nın bugünkü hali ve alternatif medya

Festival Programında çocuklarda unutulmamış onlar için Çocuk Atölyesi kurulurken Sanatsal Performans Gösterileri, Halk Dansları ve Folklor sunulacak.Girişlerin ücretsiz olacağı Festivalde, Yiyecek ve İçecek, Bilgi Masaları- Standları da bulunacak.

Gezi Ruhu Berlin’de canlanacak
Festivali organize eden Birleşik Haziran Harekatı Berlin yöneticileri 2 Haziran’da Berlin’deki Festivale Almanya’nın farklı Eyaletlerinden ve Berlin’e yakın şehirlerden misafir beklediklerini vurguladılar ve Festivalle ilgili şunları söylediler:

''Türkiye’de baskılar sürdüğü müddetçe, gazeteciler, aydınlar hapisteyken, KHK ile binlerce ihraç edilip işini kaybeden insanlar olduğu müddetçe Gezi Ruhu ölmez. Gezi dünyaya örnek olmuş onurlu bir direnişti. Ortak mücadele ve demokratik birlikteliklerle bu karanlığa önce 24 Haziran’da dur, adaletsizliklere, hukuksuzluklara, katliamlara, yolsuzluklara tüm demokrat insanlarla Berlin’de bir kez daha hayır diyeceğiz. Gezide yitirilen tüm canları saygıyla anıyor tüm demokratları Festivalimize kalpten davet ediyoruz''.ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 23:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321