Berlin'de Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması

Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Berlin Kültür Merkezi (BKM) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak üzere bir etkinlik düzenledi.

Berlin'de Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması

 

Berlin'de Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması

Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Berlin Kültür Merkezi (BKM) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak üzere bir etkinlik düzenledi.

Tiyatrom’da 8 Mart Pazar günü gerçekleşen etkinliğe çeşitli sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını ADD Berlin Başkanı Olcay Başeğmez’in yaptığı etkinliğe, erkek şiddeti sonucu yakında zamanda yitirdiğimiz Tuğçe Albayrak ve Özgecan Aslan’a duyulan hüzün damgasını vurdu.Züleyha Kılıç yönetimindeki BKM Kadınlar Korosu da katılımcıların gönüllerine dokunan şarkı ve türküler seslendirirken, konserin açılışı parçası olarak “Özgecan’a Ağıt” şarkısına yer verdi.

Etkinlikte ayrıca; ADD Berlin’den Nimet Erişen, CHP Berlin Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve ADD Berlin Üyesi Sevda Doğan ve TGB Berlin İl Sekreteri Yasemin Bedel birer konuşma yaptı.Başkan Olcay Başeğmez açılış konuşmasında, son zamanlarda Türkiye’de kadın erkek eşitliğine ilişkin pek çok sözler söylendiğini ancak bunların inandırıcı olmadığını vurgularken, kadın-erkek eşitliğinin ancak laik ve özgür bir ortamda gerçekleşebileceğini kaydetti. Olcay Başeğmez, “Türkiye laik, özgür ve tam bağımsız ülke konumuna gelmediği sürece kadınlarımıza yönelik şiddet devam edecektir çünkü politikacılardan bol bol dinlediniz, erkek maçoluğuna prim veren beyanatlarını aylar boyu sürdürdüler. Bugün timsah gözyaşları gibi 8 Mart’ı kutlamaya kalkıyorlar. Biz böyle bir 8 Mart’ı onlarla kutlamak istemiyoruz. Bizler, kadına yönelik şiddetin tamamen son bulacağı laik, özgür bir Türkiye’de bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz ve sizleri bu konuda birlikte mücadeleye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Başeğmez, etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek konuşmasına son verdi.
Daha sonra söz alan Nimet Erişen; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözüyle katılımcıları selamlayarak kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Erişen, kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe büyüdüğünü vurgularken, dünyadaki kadınların yarısının eşlerinden şiddet gördüğünü belirtti.

Nimet Erişen, “Kadın ticaretleri, tecavüzler, cinayetler peş peşe savaşların yol açtığı açlık ve yoksulluğun katlandığı sömürü ucuz kadın emeği ile işletiliyor. Daha dün Tuğçe Albayrak Almanya’nın Offenbach kentinde canı pahasına kahramanlık göstererek, tacize uğrayan iki kızı kurtarmaya çalışırken feci şekilde dövülmüş, ne acıdır ki yaşamdan koparılmıştır. Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüz girişimine direndiği için Özgecan Aslan canavarca öldürülmüştür. Kadınlara, insanlara yapılan bu şiddet katlanarak artmaktadır”.Kadınları evlerine tıkayarak, susturarak, sindirerek AKP’nin 4-5 çocuk programlarıyla kadınları iyice geleneksel yapıya hapsederek kadın cinayetleri AKP’nin iktidarı altında bir ivme kazanmıştır. Kadınların sorunları erkeklerin zihniyetiyle çözülemez. Ağır sömürücü koşullara karşı somut tedbirler alınması gerekir. İşçi ve emekçi kadınların mücadelesini toplumları ayrıştırmadan köklü reformlarla örgütlemek gerekir” şeklinde konuştu.

CHP Berlin Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Doğan ise, Gezi direnişine kadınların damgasını vurduğunun altını çizerek, kadınların her yerde örgütleneceğini ve mücadeleye devam edeceğini dile getirdi. TOMA önünde duran “Kırmızılı Kadın”ı hatırlatan Sevda Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Polisin her türlü şiddetine karşı özellikle genç kadınlar direnmiştir. Kadın, direnişin tam da mekânıdır. Her türlü şiddetin son bulduğu yarınlarda beraberce kadın hakları için örgütlenmek adına mücadelede yolumuz açık olsun.”

TGB Berlin İl Sekreteri Yasemin Bedel konuşmasında, Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma işaret ederek aslında bir bayram havası içerisinde geçmesi gereken 8 Mart’ın, kadın haklarının ayaklar altına alınması nedeniyle buruk geçmekte olduğunu söyledi.Bedel, “Ama bu şartlara rağmen şunun iyi bilincinde olmamız gerekir ki, azimli ve kararlı mücadelemiz bu karanlığı yırtıp atacak ve aydın bir gelecek inşa edeceğiz. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle hep birlikte örgütlenip birbirimize daha sıkı kenetlenmeliyiz. ‘Yurtdışından bir şey yapamayız’ değil, bize burada da düşen önemli görevler var. Biz bugüne kadar Almanya’ya ‘İslamcı terörü desteklemeyin, Türkiye’nin Atatürk rotasından, bilimsellikten, laiklikten uzaklaşması sizin de çıkarınıza değildir’ mesajını verdik ve görüyoruz ki öngörülerimiz haklı çıktı. Ortadoğu’yu kasıp kavuran terör buraya da sıçradı” diye konuştu ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Hedefimiz Özgecanların huzur içinde yaşayabildiği, Abdocanların ölmediği, hukukun ve aklın yolundan giden, ‘hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen aydın Cumhuriyet’tir”.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlaması’nda Serap Mamati'nin yönettiği ComX Gençlik Merkezi de "Kadınlara Şiddete karşı Dans"ıyla sahne alırken, BKM Kadınlar Korosu konseriyle katılımcılara eşsiz dakikalar yaşatmaya devam etti. Konserde, Aziz Nesin Okulu’na devam eden ve BKM öğrencilerinden 11 yaşındaki Aylin Ermiş, solo seslendirdiği “Dostum Dostum” adlı eserle büyük beğeni topladı.

ha-ber.com/Onur Doğanay/Berlin
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 23:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
ZÜLEYHA KILIC
ZÜLEYHA KILIC - 4 yıl Önce

PROGRAMIMIZIN ÌSMÌ YASTA DEGÌL ÌSYQNDAYIZ ÖZGECAN TUĞÇE NIN ANISIYLA ÜLKEMÌZ DE VE YURT DISI DA SIDDET MADURU VE KATLEDÌLEN BÌNLERCE SESINI VE NEFESĪM OLDUK BKMZ BERLÌN TÜRK HALK MÜZÌGÌ KADINLAR KOROSU OLARAK EMEGI GECEN TÜM ARKADAŞLAR TEKRAR TESEKKÜRLER VE BU GÜZEL HABERI YAZAN ARKADASIMIZADA AYRICA TESEKKÜRLER EDÌYORUM BERLÌN KÜLTÜR MÜZÌGÌ MERKEZI ADINA ZÜLEYHA KILIC

Yunus Uslu
Yunus Uslu - 4 yıl Önce

sayin baskan "oteki kadinlari bosverin." demis mi? boluculuk hucrelerimize kadar islenmis. cok selamlar ederim.

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321