banner269
Öne Çıkanlar Berlin Bilim PKK Ankara Almanya Türkler

Berlin'de Dinlerarası 8. Diyalog yapıldı

Sosyal Demokrat Partisi Berlin Eyalet Milletvekili Raed Saleh'in başlattığı Dinler arası Diyalog toplantılarının sekizincisi yoğun bir katılımla gerçekleşti

banner197
Berlin'de Dinlerarası 8. Diyalog yapıldı

 

 

Berlin'de Dinlerarası 8. Diyalog yapıldı

Sosyal Demokrat Partisi Berlin Eyalet Milletvekili Raed Saleh'in başlattığı Dinler arası Diyalog toplantılarının sekizincisi yoğun bir katılımla gerçekleşti

Konu, toplumda diğerinin varlığını kabul etme (Akzeptanz), ve karşılıklı saygı gösterme (Respekt), idi. İkram edilen içecek ve yiyecekle Arefe günü Kurban Bayramı kutlamalarına St. Marien kilise salonunda başlanmış oldu.

Spandau ilçesinde görevli en yüksek rütbeli polislerin de katıldığı bu buluşma çok samimi bir ortamda geçti. Salonda sadece Diyalog üzerine konuşulmadı, Hristiyan ve Müslümanlar arasında gerçekten bir iletişim vardı.

Katolik inancı, en üst seviyede Erzbistum Berlin, Dinler arası Diyalog temsilcisi Pater Alois Schmid tarafından temsil edildi. İlâhiyat yüksek tahsilini Tunus'ta yapıp, uzun yıllar Fransa'da kalmış. Verdiği bilgiler oldukça ilginçti. Basın ve medyada hep kötü, negatif haberleri izliyoruz, ama olumlu gelişmeleri duymak için böyle etkinlikler gerekiyor.

Protestan inancı Berlin Dinler arası Diyaloğu temsil eden Prof. Dr. Andreas Götze de böyle toplantıların önemine vurgu yaptı. Olumlu projeleri dile getirdi.

Göçmenlerin her alanda toplumda katılmasının önemini açıkladı.

berl-din-diyalog-b.jpgUyumun tek yönlü olmadığını, sorumluların yıllarca göçmenlere yönelik görevlerini ihmal ettiklerini izah etti. Böylece Berlin-Neukölln ilçesi Belediye Başkanı Heinz Buschkowsky'nin yazdığı kitap yanlış zamanda yazılmıştır ve ancak önyargıları körükleyecektir, dedi. Yine Raed Saleh'in eseri olan Şiddetsiz Güçlüyüz, gençler inisiyatifi oldukça ilgi çekti. Onların gayretleri ile ilçede şiddet yok oldu. Sözcülerinin umut verici barışçıl konuşması alkış aldı.

SPD Berlin Milletvekili Sven Schulz, sünnetle ilgili kanun tasarısını anlattı. Sünnet yapmanın yasaklanmayıp, kontrol altına alınacağını söyledi.

DİTİB Berlin çatı derneği yönetimi Başkanı Ender Çetin, İslam dininin barış ve insan için olduğunu Kuran'dan verdiği güzel örneklerle konuşmasına başladı. Konuşması çok dikkatle dinlendi. En çok soru toplantı sonunda ona geldi. İslam'ın terörle birlikte anılmasını yanıltıcı olduğunu sabırla anlattı. Artık hoşgörü yerine toplumda herkesin diğerinin varlığına katlanması, birbirine saygı göstermesi gerekir, dedi.

Panele katılanlar söz alanlar da basın ve medyada İslam'ın terörle birlikte verilmesini kınadılar. Teröristin dini olamaz, dendi.

Yalnız milletvekili değil aynı zamanda SPD'nin ilçe ve parlamentoda grup başkanı olan Raed Saleh konuşmacıların fikirlerini alarak hem İslam'ın hem de Müslümanların Avrupa'ya, böylece Almanya'ya da ait olduğunu vurgulayarak toplantıyı katılanların Kurban Bayramı'nı kutlayarak kapattı.

ha-ber.com / İlter Gözkaya-Holzhey / Berlin

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir