Berlin’de Dersimlilerden Sivas Katliamı Anması

Berlin Dersim Cemaati 2 Temmuz’da meydana gelen Sivas Katliamı dolasıyla bir belgesel gösterimi düzenledi.

 

Berlin’de Dersimlilerden Sivas Katliamı Anması

Berlin Dersim Cemaati 2 Temmuz’da meydana gelen Sivas Katliamı dolasıyla bir belgesel gösterimi düzenledi.

Berlin Dersim Cemaati’nin binasında yitirilen Canlar için bir saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Can Dündar’ın Sivas Katliamı Belgeseli gösterildi.

Berlin Dersim Cemaati Başkanı Müslüm Karataş’ın ev sahipliğindeki belgesel gösterimine, Berlin Cem Evi Yönetim Kurulu Başkanı Halit Büyükgöl ve Sivaslı Canlar Derneği Başkanı Cemal Bayram’ın yanı sıra pek çok Berlinli katıldı.Başkan Müslüm Karataş’ın kısa bir selamlama konuşmasından sonra gösterilen belgeselde, katliamın nasıl da göz göre göre geldiği ve ihmaller zinciri gözler önüne serildi. Devlet yetkililerin acizliğinin ortaya çıktığı belgeselde, dönemin Refah Partili belediye başkanı ve yetkililerinin katliama nasıl göz yumdukları ve dahası bizzat destekleri ayrıntılı bir şekilde izleyiciye sunuluyor.

Belgeselde, söz konusu belediye başkanının daha sonra milletvekili yapılarak ödüllendirildiği vurgulanırken, diğer katillerin şu ya da bu şekilde Türkiye Ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklendiği açıkça görülüyor.

Yazar, şair ve aydınlarını yakan bir toplum olarak tarihe geçen Sivas kenti, artık “Sivaslıyım” diyene “yananlardan mısın, yoksa yakanlardan mı” sorusuna muhatap olmak zorunda kalmıştır.ha-ber.com’un değerli ve meraklı okuyucuları Can Dündar’ın hazırladığı belgeseli aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirler:

https://www.youtube.com/results?search_query=can+d%C3%BCndar+sivas+katliam%C4%B1+belgeseli

ha-ber.com / Onur Doğanay / Berlin
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 23:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321