Berlin'de Cumhuriyet Balosu düzenlendi

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya'daki Türk-Azerbaycan Birliği (TAVD) tarafından Cumhuriyet Balosu düzenlendi

Berlin'de Cumhuriyet Balosu düzenlendi

 

 

Berlin'de Cumhuriyet Balosu düzenlendi

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya'daki Türk-Azerbaycan Birliği (TAVD) tarafından Cumhuriyet Balosu düzenlendi

berl-cum-balo-w.jpg
berl-cum-balo-b.jpg
berl-cum-balo-d.jpg

Grand Hotel Esplanade'de düzenlenen baloya Azerbaycan Büyükelçisi Perviz Şahbazov ve Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu eşleriyle, ayrıca Nijerya Büyükelçisi olarak atanan Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ile Sri Lanka Büyükelçisi olarak atanan Elçi Müsteşar İskender Okyay da katıldı.

berl-cum-balo-k.jpg
berl-cum-balo-p.jpg
berl-cum-balo-q.jpg

TAVD Başkanı Hakkı Keskin, balonun açılışında yaptığı konuşmasında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 1994 yılında TBMM'de yaptığı konuşmasında Türkiye ile Azerbaycan'ın "iki devlet bir millet" olduğunu belirterek, Türkiye'ye yardımlarından dolayı Azerbaycan halkı adına teşekkür ettiğini hatırlattı.

berl-cum-balo-m.jpg
berl-cum-balo-c.jpg
berl-cum-balo-e.jpg

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinin 21 yıldan beri Ermeni işgali altında bulunduğunu ve Ermenistan'ın bu işgali tüm uyarılara rağmen hala sürdürdüğünü ifade eden Keskin, Ermenistan'ın 1915 olaylarıyla ilgili olarak ortaya attığı iddiaların da, kendi yaptıklarını gizleme çabası olduğunu kaydetti.

berl-cum-balo-n.jpg
berl-cum-balo-g.jpg
berl-cum-balo-h.jpg

Keskin, yaşanan olayları ve oynanan bu oyunları bildikleri için Türk ve Azerbaycan halklarını güçlendirmek ve çıkarlarını korumak amacıyla TAVD'ı kurduklarını sözlerine ekledi.

Büyükelçi Şahbazov da, Türkiye ile Azerbaycan'ın iki dost ve kardeş ülke olarak stratejik açıdan çok önemli ilişkilere sahip olduklarını belirterek, TAVD'a da faaliyetlerinden dolayı teşekkür etti.

berl-cum-balo-i.jpg
berl-cum-balo-j.jpg
berl-cum-balo-l.jpg

Dünyada birbirine bu kadar yakın olan başka iki ülke bilmediğini ifade eden Şahbazov, bu dostluğun ebedi olduğunu ve korunması için de her türlü çabanın harcanması gerektiğini kaydetti.

Dağlık Karabağ bölgesinin işgal altında tutulmasının Azerbaycan'ın en büyük sorunu olduğunu belirten Şahbazov, Türkiye'nin bu konuda da her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu ve yanında olmaya devam edeceğine inandığını sözlerine ekledi.

berl-cum-balo-o.jpg
berl-cum-balo-r.jpg
berl-cum-balo-s.jpg

Büyükelçi Karslıoğlu da, kendi kökeninin Kafkaslardan geldiğini ifade ederek, Azerbaycan'ın, Türkiye için bir ilham kaynağı ve kurduğu ilk Cumhuriyet ile bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

berl-cum-balo-t.jpg
berl-cum-balo-v.jpg
berl-cum-balo-u.jpg

ha-ber.com / M. Sefa Doğanay / Berlin

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2012, 23:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321