banner216
Öne Çıkanlar ABD Schengen Aile Almanya Schengen Bilgi Sistemi Kürt Kültür Festivali

Berlin'de camiye saldırı

Almanya’nın başkenti Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Orhan Gazi Camisi'ne kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıda bulunuldu.

banner197
Berlin'de camiye saldırı

Berlin'de camiye saldırı

Almanya’nın başkenti Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Orhan Gazi Camisi'ne kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıda bulunuldu.

Kreuzberg ilçesindeki Obentraut Caddesi'ndeki caminin camları taş atılması sonucu kırıldı, dış cephe duvarına da siyasi içerikli yazı yazıldı.

DİTİB Berlin Eyalet Birliği Başkan Yardımcısı Süleyman Küçük, bugün sabah saat 03.00 civarındaki saldırıda caminin kapıları ve camlarında hasar oluştuğunu belirtti.

Sabah namazında din görevlisi ve camiye gelen bir kişi tarafından saldırının fark edildiğini anlatan Küçük, polisin gereken bilgileri aldığını ve rapor tutup resim çektiğini söyledi.Son zamanlarda camilere ve ibadethanelere bu tür saldırıların arttığına işaret eden Küçük, şunları kaydetti:

"Bu saldırıları şiddetle nefretle kınıyoruz. Camiler, sevginin saygının, beraberliğin yaşandığı ve yeşerdiği yerlerdir. Dolayısıyla hiçbir ibadethane hiçbir cami saldırıya uğrasın istemiyoruz. Burada Almanlarla Türkler, Müslümanlar huzurlu ve barış ortamında beraberce yaşamaktadırlar. Camilerimiz adeta barışın ve huzurun simgesi haline gelmiştir. Ne var ki son senelerde artan cami saldırıları ve kundaklama girişimleri biz Müslümanları, bilhassa burada doğup büyümüş olan Müslümanları derinden etkilemekte ve korkutmaktadır, bizleri telaşlandırmaktadır."

Küçük, Alman emniyet güçleri ve birimleri tarafından bu saldırının en kısa zamanda şüphe bırakmayacak bir şekilde aydınlatılmasını, saldırıyı gerçekleştirenlerin ivedilikle ortaya çıkartılmasını ve mahkeme huzurunda adalet tarafından yargılanmasını ümit ettiklerini kaydetti.

Saldırıyı kimin ya da kimlerin yaptığı konusunda bir tahmin yürütemediklerini ifade eden Küçük, bu saldırının çok yönlü bir şekilde araştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir