banner269
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

Berlin’de Aleviler Sivas Katliamını kınamak için yürüyecek

Aleviler Berlin’de 2 Temmuz 1993’te meydana gelen Sivas Katliamını kınamak ve anmak üzere bu yıl düzenleyecekleri etkinliklere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

banner197
Berlin’de Aleviler Sivas Katliamını kınamak için yürüyecek

 

Berlin’de Aleviler Sivas Katliamını kınamak için yürüyecek

Aleviler Berlin’de 2 Temmuz 1993’te meydana gelen Sivas Katliamını kınamak ve anmak üzere bu yıl düzenleyecekleri etkinliklere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Sivaslı Canlar Derneği’nde bir araya gelen çok sayıda Alevi sivil toplum kuruluşu Sivas Katliamını hep birlikte kınadıklarını ilan ettiler.

Bütün kuruluşlar adına bir açıklama yapan Berlin Cem Evi Yönetim Kurulu Başkanı Halit Büyükgöl şunları kaydetti: “Bu basın toplantımızın gerekçesi 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde gerçekleşen katliam. Afganistan, Irak Suriye’de ortaya çıkan El-Kaide El-Nusra gibi radikal İslamcı örgütlerin terörünü Aleviler olarak bir örneğini Sivas’ta yaşadık. Bir otelin içinde aydınlarımız, yazarlarımız, genç çocuklarımız diri diri yakıldı. Türkiye Devleti kılını kıpırdatmadı. Katiller korundu. Avrupa ülkelerinin buna sessiz kalması bir yana katillerin birçoğunun ülkelerinde yaşamalarına olanak sağladı. Bu; ikiyüzlü, ahlakdışı ve tamamen çıkarlar üzerine yürüyen bir siyasetin sonucudur. Bu doğru ve ahlaki değildir. Pirimizin dediği gibi ‘devletimiz dünya, milletimiz insanlık’ gerçekliğinin bilinmesi ve kararmaması için dünyanın herhangi bir noktasında meydana gelen yangın görünmez ve gerekli önlemler alınmaz ise büyüyerek her tarafa yayılır. Bunu da önlemek artık mümkün olmaz.”İnancından, dilinden, fikirlerinden dolayı hiç kimse öldürülmesin ve zulümlere maruz kalmasın diyen Başkan Büyükgöl “Hiçbir devlet bu temel değerleri sosyal, siyasal ve ekonomik çıkarlara alet etmemelidir. İnsanlık onuru ve yaşam hakkı ilkesi her şeyin üstünde her yerde kabul gören bir duruma gelmelidir. Ciddi ve etkili yaptırımlar mutlaka devreye konulmalıdır. Bu vesileyle Sivas Yangınıyla sadece Türkiye değil başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri de yüzleşmelidir” dedi.

Büyükgöl, “Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok yerinde bu katliam kınanıyor. Biz Berlin’de yıllardır geleneksel bir hal alan bir yürüyüşle hem kaybettiğimiz canlarımızı anıyoruz hem de bu katliamı kınıyoruz. Bu sene de yine kardeş örgülerimizle (Dersim Cemaati, Ketenci Köyü Derneği, Bahadın Derneği, Sivaslı Canlar Derneği, Çorum Derneği, Akdağ Derneği, Dersim İnisiyatifi, Omcalı Derneği, Gaziantep Çepniler Derneği, Al Dersimspor, Varto Derneği) bir kısım etkinlikler düzenledik” açıklamasında bulundu.Katliamı kınama ve yitirilen canları anma etkinlikler çerçevesinde 2 Temmuz’da Cem Evi’nde yitirilen canlar için bir Gülbeng verilecek ve deyişlerle bir anma yapılacak. 3 Temmuz’da ise Dersim Cemaati’nde saat 18.00’de bir belgesel gösterilecek. Daha sonra 5 Temmuz Pazar günü saat 12.00’de Hermannplatz’dan başlayan bir yürüyüş düzenlenecek. Geniş halk kesimlerinin katılacağı yürüyüş Oranienplatz’da bir mitingle son bulacak. Ayrıca, yürüyüşe pek çok siyasetçinin yanı sıra Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir’in de katılması bekleniyor.ha-ber.com / Onur Doğanay / Berlin
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Rüştü Kam 4 yıl önce

sivas katliamı lanetlenirken, aynı anda başbağlar katliamı da lanertlenmelidir. yoksa samimiyetsizlik ortaya çıkar. katliam benim için kötüdür ama başkası için kötü değildir gibi bir anlayış ortaya çıkar ki, yanlıştır.

Avatar
no capulcu 4 yıl önce

alman hükümeti halen akp'ye yalakalik yapiyor ve destekliyor, niye acaba.

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir