Berlin’de AB’nin geleceği tartışıldı

26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Berlin'in Spandau ilçesinde Avrupa Birliği’nin (AB) geleceği tartışıldı.

Berlin’de AB’nin geleceği tartışıldı

Forum Spandau derneği tarafından düzenlenen “AB’nin geleceği-Bizi neler bekliyor?” konulu panelde Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) Hildegard Bentele, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Arturo Winters, Sol Parti’den Carsten Schatz, Hür Demokrat Parti’den Dominik Znanewitz ve Almaya için Alternatif (AfD) partisinden Andreas Otti katıldı.

Panelde AB’de verilerin korunması ve çevre konularını ele alan siyasetçiler daha sonra katılımcıların sorularına yanıtlar verdiler.

Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Bentele, iklimin korunması Avrupa’nın bir konusu olduğunu, bunun uluslararası alanda da bir konu yapılması gerektiğini vurgulayarak, “İklim korunmasının sınırları yoktur. En büyük etkiyi elde etmek için nelerin yapılabileceğine bakmak lazım.” dedi.

İklimin korunması konusunda Avrupa düzeyinde iddialı hedeflerin bulunduğunu savunan Bentele, şimdi bunların uygulanması gerektiğini kaydetti.

Bentele bu konu tartışıldığında, istihdamın ve araçların satın alınabilmesinin de büyük önem taşıdığını belirterek, dünya çapında ise ilkimin korunmasına ilişkin hedeflere ABD ve Çin gibi aktörlerin de katılmalarını sağlamak gerektiğini aktardı.

Berlin Eyalet Milletvekili de olan Sol Partili Carsten Schatz da, verilerin korunmasının bir temel hak olduğunu belirterek, “Bilgilerimizle ne yapacağımızı kendimiz karar vermeliyiz” dedi.

Schatz, bunun için AB’deki verilerin düzenlenmesi yönündeki yönetmeliğin bir ilk adım olduğunu ifade etti.

FDP temsilcisi Znanewitz, verilerin korunmasına ilişkin düzenleme yapılmasıyla ilgili temel düşüncenin iyi ve gerekli olduğunu belirterek, bunu AB kapsamında yapılmasının önemli olduğunu, AB’nin burada yaklaşık 500 milyon nüfusu ile ağırlığı olacağını kaydetti.

SPD temsilcisi Winters de enerji dönüşümü konusunda araştırmaya yatırım yapılması gerektiğini ifade etti.

AB'den gelecek yıllarda ne beklediğine ilişkin soruya cevap veren Winters, AB’nin gelecek yıllarda bir federal ülkeye doğru gelişmesini dilediğini belirterek, Avrupalılar arasında dayanışma sağlanması gerektiğini kaydetti.

Paneli Berlin Landeszentrale für politische Bildung’dan Reinhard Fischer yönetirken, ev sahibi olarak Dr. Ersin Nas da katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

ha-ber.com/Orhan Önaldı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321