Berlin'de 7 dernek tarafından ortak iftar

Berlin Türk Cemaati (TGB), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Federasyonu, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), İslami Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Alperen Ocakları ve Buhara Enstitüsü tarafından ortaklaşa iftar yemeği verildi 

Berlin'de 7 dernek tarafından ortak iftar

 

 

Berlin'de 7 dernek tarafından ortak iftar

Almanya'nın başkenti Berlin'de 7 dernek tarafından ortaklaşa iftar yemeği verildi

Berlin Türk Cemaati (TGB), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Federasyonu, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), İslami Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Alperen Ocakları ve Buhara Enstitüsü tarafından Esplanade Oteli'nde verilen iftara Berlin Eyaleti Çalışma, Uyum ve Kadın Bakanı Dilek Kolat, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ile bazı Müslüman ülkelerin büyükelçileri, Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ve çok sayıda dernek temsilcisi ile Türk ve Alman davetliler katıldı.

Bakan Kolat, burada yaptığı konuşmada, İslamiyet'in artık Berlin'in ve Almanya'nın bir parçası haline geldiğini belirterek, iftar sofralarının da, farklı kültürlerden insanların bir araya gelmesiyle ortak yanların vurgulanması açısından iyi bir vesile oluşturduğunu söyledi.

berl-7-dern-iftar-l.jpg
berl-7-dern-iftar-k.jpg
berl-7-dern-iftar-b.jpg

Göçmen kökenli gençlere daha fazla perspektif sunmak ve dinler arasındaki diyaloğu güçlendirmek istediklerini kaydeden Kolat, ''Dinler arasındaki diyaloğu güçlendirmek istiyoruz. Ancak bu sayede ön yargılar ve İslamofobi önlenebilir'' dedi.

Hamburg eyaletinde Müslüman cemaatlerin yasal haklarını hukuki bir zemine oturtmak amacıyla hazırlanan ''Devlet Anlaşması''nı olumlu bulduğunu, Berlin'de de Katılım Yasası'yla daha önceden benzer bir girişimde bulunduklarını ifade eden Kolat, bu yasayla, Müslüman çocuklara okullarda bayram tatili uygulanmasını, Müslüman işçilerin bayramlarda 1 gün izin alabilmesini ve İslami kurallara göre defin işlemlerinin yasal olarak yapılmasını sağladıklarını sözlerine ekledi.

Büyükelçi Karslıoğlu da konuşmasında, Türk kökenli vatandaşlara Alman vatandaşlığına geçmeleri çağrısında bulunarak, bu şekilde, içinde yaşadıkları Alman toplumuna da katkı sağlayacaklarını söyledi.

Almanya'da önyargılardan kaynaklanan bazı tahriklerin olduğunu ve bu tahriklere kapılınmaması gerektiğini belirten Karslıoğlu, bunun zor olduğunu, ancak en azından özgür bir ülkede yaşanıldığının bilincinde olunması gerektiğini, bunun için de Alman devletine müteşekkir olduklarını kaydetti.

berl-7-dern-iftar-h.jpg
berl-7-dern-iftar-c.jpg
berl-7-dern-iftar-e.jpg

Türkiye'den gelerek iftara katılan Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Gürsel Dönmez de, Almanya'da yaşayan Türklerin günümüzde toplumu şekillendiren bireyler haline geldiğini belirterek, topluma gerekli olan katkının sağlanabilmesi için eğitimin çok önemli olduğunu vurguladı.

Türk ailelere eğitime gerekli önemi vermeleri çağrısında bulunan Dönmez, Almanca öğrenmekten çok daha öteye gidilmesi gerektiğini, kendilerinin de Almanya'da yaşayan Türklere her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

berl-7-dern-iftar-i.jpg 
berl-7-dern-iftar-d.jpg
berl-7-dern-iftar-f.jpg

Din Hizmetleri Müşaviri Ali Dere de, İslamiyet'i anlattığı konuşmasında, Almanya'nın bir parçası olan Müslümanların bu ülkenin geleceğinde de yer alması ve bunun için yoğun çaba harcaması gerektiğini söyledi.

İftar yemeğini veren dernek yetkilileri ise yaptıkları konuşmalarda Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti ''yaralama suçu'' olarak kabul eden kararını kınadıklarını ve Alman Hükümeti'nin sünneti yasal hale getirme çabalarını da takdirle karşıladıklarını belirtti.

Dernek yetkilileri Müslümanlara eşit yasal haklar verilmesi çerçevesinde havaalanı gibi bazı halka açık mekanlarda mescitler kurulmasını istediklerini kaydetti.

İftar sonrası Osmanlı geleneğine uygun olarak davetlilere ''Diş Kirası'' adı verilen ve içinde bir şekerle bir tespih bulunan altın yaldızlı küçük torbalar hediye edildi.

berl-7-dern-iftar-j.jpg
berl-7-dern-iftar-g.jpg
berl-7-dern-iftar-n.jpg
berl-7-dern-iftar-m.jpg

ha-ber.com / Orhan Önaldi / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2012, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321