banner216
Öne Çıkanlar CHP AKP Obama FETÖ Oranienplatz ABD

Berlin`de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Büyükelçi Ali Kemal Aydın: ''FETÖ’nün gerçek yüzünü Alman komşularımız ve dostlarımız tarafından yeterince doğru bir şekilde anlaşılmadığını üzüntüyle takip ettiğimizi de belirtmek isterim'' dedi.

banner197
Berlin`de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Berlin`de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Büyükelçi Ali Kemal Aydın: ''FETÖ’nün gerçek yüzünü Alman komşularımız ve dostlarımız tarafından yeterince doğru bir şekilde anlaşılmadığını üzüntüyle takip ettiğimizi de belirtmek isterim'' dedi.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 15 Temmuz'da darbelerin yolunun kesildiğini belirterek, "Dolayısıyla unutmamak, unutturmamak gerekiyor" dedi.

Bakan Arslan, Almanya'nın başkenti Berlin'de büyükelçilik binasında düzenlenen etkinliğe telefonla bağlanarak, 15 Temmuz'da şehit düşenlere Allah'tan rahmet diledi. Türk milletinin her zaman yazdığı destana bir yenisini 15 Temmuz'da eklediğini kaydeden Arslan, ''15 Temmuz 2016'da bir kahramanlık yazıldı. Benzer teşebbüsler olmaması adına bunu unutmamak, unutturmamak gerekiyor. Hainler böyle bir şeye tevessül etseler bile yine aynı şeyi görecekler. İster Türkiye ister Berlin'de milletimizin geleceği için istiklali için gözünü kırpmadan şehadet şerbeti içmeye hazır olduğunu biz de gördük, yedi düvel buna şahit oldu. Darbelerin yolu kesilmiştir. Dolayısıyla unutmamak unutturmamak gerekiyor." ifadelerini kullandı.Her kim olursa olsun, ülkenin birliğine ve beraberliğine nifak sokmaya çalışırsa çalışsın, birliğin ve beraberliğin bozulmayacağını ifade eden Arslan, bu birliği çınar ağacına benzetti. Arslan, ''Çınar sonsuza kadar milletin birliği ile beraberliği ile canlı olacaktır. Aynı bayrağımız dalgalanacak inşallah, Ay yıldızlı bayrağımızı indirtmeyeceğiz, ezanlarımızı dindirtmeyeceğiz.'' diye konuştu.

Büyükelçi Ali Kemal Aydın ise 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit düşenlere Allah'tan rahmet, gazilere şifa diledi.Darbe teşebbüsünün demokrasiye her zamankinden daha fazla sahip çıkılması gerektirdiğini gösterdiğine işaret eden Aydın, ''Maalesef millet olarak 15 Temmuz öncesinde de demokrasimizde kırılmalara yol açan tarihimize kara leke olarak geçen başka askeri darbeler yaşadık ama büyük Türk milleti 15 Temmuz’da milli şairimizin deyimiyle göğsünü siper ederek tanklara dur demiş ve darbeye geçit vermeyeceğini bütün dünyaya göstermiş, yedi düvele demokrasiye ve özgürlüklere nasıl sahip çıkılacağını öğretmiştir. Bu yönüyle eşsiz bir mücadele ortaya koymuş, adete destan yazmıştır." dedi.15 Temmuz darbe girişimini, irade ve sadakatlerini FETÖ’ya teslim ederek orduya sızan hainlerin Pensilvanya’dan aldıkları talimatlarla hareket eden millet düşmanı sivil ajanların işgal girişimi olduğunu kaydeden Aydın, "Aziz milletimiz bunlara geçit vermedi. O gece darbecilerin ortaya koyduğu vahşet, ihanet ve gözü dönmüşlüğü tanımlayacak uygun kelimeleri bulmak gerçekten de kolay değil. Aslında o gece darbeciler Türkiye cumhuriyeti tarihindeki en kanlı silahlı terör eylemini de gerçekleştirerek gelecek nesiller boyu lanetle anılmayı hak etmişlerdir.'' ifadelerini kullandı.

 Almanya'ya tepki
Büyükelçi Aydın, hain darbe girişiminin Almanya'da yeterince anlaşılamamasını üzüntüyle karşıladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: ''Ülkemizde darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmelerin ve FETÖ’nün gerçek yüzünü Alman komşularımız ve dostlarımız tarafından yeterince doğru bir şekilde anlaşılmadığını üzüntüyle takip ettiğimizi de belirtmek isterim. Bütün çabalarımıza rağmen Alman siyasilerin ve kamuoyunu yönlendiren Alman medyasının şimdiye kadar bizi duymak istemediğini ve gerçeklere gözlerini kapadığını, Türkiye hakkında çoğunlukla peşin hükümlü davrandığını, empati ve anlayıştan uzak bir tutum ortaya koyduğunu sizler de çok iyi biliyorsunuz. Türkçemizde güzel bir söz vardır; Dost kötü günde belli olur. Dostlarımızdan ülkemizin bu zorlu mücadelesinde yanımızda olmalarını haklı olarak bekliyoruz. Türkiye’deki darbe girişimine destek veren, bunda payı ve rolü olan terör örgütü mensuplarına burada barınma imkanı sağlanmasını kabul etmiyoruz. Bu durumun hiçbir haklı ve makul gerekçesi yoktur. Dostlarımızdan demokrasiye destek için verilen sözleri darbecilerin yargılanmalarını sağlayacak eylemlere göstermelerini bekliyoruz.’'

Fatih Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz
Etkinlikte bir konuşma yapan İstanbul Fatih İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz da 15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesinde yaşadıklarını anlattı.

Yılmaz, ''Hain teröristlerden bir 50 kişi kadar valiliğe geldiler. Biz 12 kişiydik karşılarına dikildik. 'Burada ölecek varsa biz öleceğiz. Burada hiçbir şekilde ilerleyemezsiniz' dedik. Şaşırdılar karşılık verince.'' dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın çağrısının ardından halkın sokaklara döküldüğünü belirten Yılmaz, ''Mermiye kafa atan gördünüz mü? Bu vatandaşlarımız mermiye kafa atıyordu, helikoptere çekiç, taş atıyordu. Allah hepsinden razı olsun. Acımasızca ateş ettiler, şehitlerimiz ve gazimiz oldu. Kanımız aksa kan grupları bellidir ama emin olun bunların kanı yok kanı.'' diye konuştu.Darbecilerin hepsinin adalete teslim edildiğini ve en büyük cezaları almalarını umduğunu belirten Yılmaz, "Benim devrelerim şehit oldu. PKK’nın üzerine bırakamadığı bombaları insanımızın meclisimizin üzerine bıraktılar.'' ifadelerini kullandı.Berlin Büyükelçiliği ve 13 Başkonsolosluk bölgesinde Demokrasi ve Milli Birlik günü adı altında düzenlenen etkinliklerde Anadolu Ajansı fotoğraflarından oluşan sergiler açıldı. 

MÜSİAD Berlin Şubesi de Şehitleri andı 
Öte yandan MÜSİAD Berlin Şubesi tarafından da Berlin Yunus Emre Enstitüsü’nde  15 Temmuz Demokrasi Zaferi Şehitleri anma etkinliği düzenledi. 


 
MÜSİAD Berlin Başkanı Ömer Başkan,  FETÖ darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz’u gecesini unutmayacaklarını  ve unutturmayacaklarını söyledi.Etkinlikte 15 Temmuz'da İstanbul'da bulunan görgü tanıkları da yaşadıklarını anlattı.ha-ber.com/Orhan Önaldı


 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir