Berlin Türkevi'nde Bayramlaşma

Berlin Başkonsolosluğu tarafından Türkevi'nde düzenlenen bayramlaşmaya Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayri Yaşar ve çok sayıda dernek temsilcisi katıldı.

Berlin Türkevi'nde Bayramlaşma

 

 

Berlin Türkevi'nde Bayramlaşma

Almanya'nın başkenti Berlin'de bayramlaşma etkinlikleri düzenlendi

Berlin Başkonsolosluğu tarafından Türkevi'nde düzenlenen bayramlaşmaya Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayri Yaşar ve çok sayıda dernek temsilcisi katıldı.

Berlin'de yaklaşık 2 ay sonra görev süresi sona erecek olan ve Nijerya Büyükelçisi olarak atanan Pulat, burada yaptığı konuşmada, Ramazan Bayramı'nın Türk kültüründe önemli yeri olduğunu, kendisinin de yakınlarıyla bayramlaşmak için İstanbul'a gittiğini belirterek, yurt dışındaki Türk dernek temsilcileriyle bir araya gelmenin de çok önemli olduğunu, bunun birlik ve beraberliğin korunmasına katkı sağladığını ifade etti.

Pulat, Berlin'deki görev süresi boyunca kendisine her zaman destek veren ve kendisini büyük bir misafirperverlikle ağırlayan dernek temsilcilerine de teşekkür ederek, kendisinin de her zaman var olan sorunları Alman makamlarına iletmek için çalıştığını kaydetti.

 Berlin'deki en büyük sorunların eğitimsizlik, fırsat eşitsizliği ve ayrımcılık olduğunu belirten Pulat, bunun yanı sıra iyi bir yerlere gelmek için eğitim almak isteyen birçok Türk gencinin bulunduğunu, geleceğe iyimser bakılması ve el birliğiyle, birlik ve beraberlik içinde tüm sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

turkevi-bayram-b.jpg

Din Hizmetleri Ataşesi Yaşar da farklı görüşlere sahip olunsa bile tüm Türklerin ortak yanları olduğuna ve birlikte bir Ramazan ayını ve Ramazan Bayramı'nı kutladıklarına işaret ederek, bu birlikteliğin devam etmesi temennisinde bulundu.

Görüş ayrılıkları bile olsa hiçbir zaman birbirine küsülmemesi ve diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini belirten Yaşar, kültürel ve sosyal açıdan önemli olduğu için bayramların topluma dinamizm kazandırdığını kaydetti.

Berlin'deki çatı dernekleri adına bir konuşma yapan Berlin İslam Federasyonu Başkanı Fazlı Altın ise sorunlarını Alman makamlarına iletebilmek için devletle muhatap olabilecek bir birliktelik istediklerini belirterek, Berlin'deki Uyum ve Katılım Yasası'yla aslında Hamburg eyaletinde imzalanan "Devlet Anlaşması"ndan çok daha fazla haklara sahip olduklarını, ancak hukuki açıdan Yahudi ve Hristiyan cemaatlerle tümüyle eşit haklara sahip olabilmek için benzer bir "Devlet Anlaşması"nın Berlin eyalet hükümetiyle Müslüman cemaatler arasında da imzalanması gerektiğini, bunun için de Müslümanlar arasında birlikteliğe ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Berlin Türk Cemaati (TGB) Başkanı Bekir Yılmaz da konuşmasında, hoşgörüsüzlüğe ve ayrımcılığa karşı Türk derneklerinin birlik içinde olması ve ortak projeler geliştirmesi gerektiğini belirterek, bazı okullarda Türk çocukların tek başlarına ayrı sınıflara konulduğunu, iş ve ev ararken de Türklerin ayrımcılığa uğradığını söyledi.

Yılmaz ayrıca, Türkiye'deki saldırıları da kınayarak, şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı diledi.

turkevi-bayram-c.jpg

Konuşmacılar, Berlin'de ortaklaşa iftar yemeği düzenleyen TGB, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Berlin İslam Federasyonu, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), İslami Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Alperen Ocakları ve Buhara Enstitüsü'ne de ortak çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2012, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321