Berlin Türk Veliler Birliği'den "Anadil Günü"

Berlin-Brandenburg Türk Veliler Birliği her yıl olduğu gibi, UNESCO tarafından 21 Şubat tarihinde “Uluslararası Anadil Günü” münasebetiyle bir panel düzenledi.

Berlin Türk Veliler Birliği'den "Anadil Günü"
Gerçekleştirilen panele davet edilenler arasında Berlin Eyalet Hükümeti iktidar ve diğer partilerin aile ve eğitimden sorumlu sözcüleri sebebi belli olmayan nedenlerden oturuma katılmamaları davetliler arasında şok etkisi yarattı.


 
Berlin Türk Veliler Birliği`nin Kreuzberg`deki bürosunda gerçekleştirilen panele Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Erdinç Evirgen, Berlin-Brandenburg Veliler Birliği Başkanı Berin Arukaslan ve Yönetim Kurulu Üyeleri yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.


 
Veliler Birliği Başkanı Berin Arukaslan, “21 Şubat UNESCO'nun Anadil Günü münasebetiyle yapılan konuşmalarda nesli tükenmekte olan dilleri koruma amaçlı bir gün olarak, kültürlerin birbirleriyle daha iyi kaynaşmalarını sağlamaya çalışan çok önemli bir gün olarak Berlin- Brandenburg Türk Veliler Birliği olarak bugüne büyük önem veriyoruz” dedi.


 
Türkçenin kaybolmamasına ve Türk çocuklarının Türkçe eğitim yapabilmeleri için yıllardır çaba sarf edildiğinin dile getirildiği panelde, özellikle de Anadili öğrenmek ve geliştirmek bir çocuğun kişilik ve kimlik gelişimi için çok önemli olduğuna dikkat çekildi.


 
Muavin Konsolos Erdinç Evirgen, “Anadil sadece iletişimi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda kültür taşıyıcılığı yaptığı bilinen bir gerçek.  Anadilini geliştirmek, diğer dillere ve Almanca ya hakim olmayı kolaylaştırdığı içindir ki Türkçe derslerinin ilk okuldan başlayarak, 7. ve 10. uncu sınıflara yayma ve karnelerinde önemli bir ders haline getirilerek notlandırılmasının gerektiğine inanıyorum” dedi. 
 
Soru cevap şeklindeki geçen konuşmalarda Berlin'de Türkçe Öğretmenlerin ve Türkiye kökenli ilkokul çocuklarının koordinatörlüğünü yapan Berlin Eğitim Senatörlüğünde görevli Türkçe öğretmeni Evrim Soylu, sorulara cevap verdi. 
 
ha-ber.com/Orhan Önaldı
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 06:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321