Berlin, Madımak'ta yanan Canlar için yürüdü

Berlinliler 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilen Canlar için sokağa döküldü.

Berlin, Madımak'ta yanan Canlar için yürüdü

Berlin, Madımak'ta yanan Canlar için yürüdü

Berlinliler 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilen Canlar için sokağa döküldü.Berlin Cem Evi öncülüğünde düzenlenen yürüyüş 5 Temmuz Pazar günü Hermannplatz’dan başlayarak Oranienplatz’da son buldu. Yürüyüşe yaklaşık olarak 5 bin kişinin katıldığı belirtildi.

Pek çok sivil toplum kuruluşunun ve siyasetçinin destek verdiği yürüyüş Ercan Yıldız Dedenin bir duası ve Cem Evi Semah Grubu’nun Semah dönmesiyle başladı.Ayrıca, yürüyüş öncesi, Berlin Cem Evi Yönetim Kurulu Başkanı Halit Büyükgöl’ün kısa bir selamlama konuşmasından sonra Alman Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir bir konuşma yaparak katliamı kınadı. Özdemir konuşmasında 22 yıldır ne ateşin söndüğünü ne de acıların dindiğinin ve bir daha yaşanmaması için bir arada olduklarının altını çizerek şöyle konuştu: “Madımak utanç müzesi olmalıdır. Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri esas alınarak, alevi toplumunun bütün beklentilerine karşılık gelecek yasal düzenlemeler hızla yapılmalıdır”.Devletin inanan ve inanmayan tüm kimliklerin kendilerini özgürce ifade etmesi gerektiğini belirten Cem Özdemir, “Eşitlikçi ve özgürlükçü laiklik ilkesine sahip çıkılmalıdır. Alevi halkında oluşan güven krizini aşmak için Dersim, Maraş, Çorum ve Sivas katliamları devlet ve toplum tarafından ciddiyetle ele alınmalıdır” diye konuştu.

Özdemir “Alevilerin taleplerinin gerçekleşmesi ve kalıcı çözüm için asimilasyoncu politikalara karşı Alevilerin eşit ve özgür yurttaş olarak yaşama taleplerinin güvencesi olan tüm yasal düzenlemelerin yapılması gerekir. Kendi inançlarını devlet tekelinden kurtarmak isteyen ayrımcı politikaların mağduru olan Alevi ve diğer tüm inanç gruplarının özgürce ve huzur içinde yaşamaları için şart olan eşitlikçi ve özgürlükçü laik Türkiye’nin yaratılması için herkesi ortak mücadeleye davet ediyoruz”.Kendisinin Alevi olmadığını dile getiren Özdemir “Ama buradayım çünkü Alevilerin acısı benim acımdır” dedi. Özdemir “Sivas’ta yanan ateşi beraber söndürelim” diyerek sözlerini bitirdi.

Oranienplatz’da Berlin Cem Evi Yönetim Kurulu Başkanı Halit Büyükgöl’ün kısa bir konuşmasının ardından yürüyüş son buldu.ha-ber.com / Orhan Önaldı / Onur Doğanay / Berlin

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 23:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321