Berlin'den Eren Erdem'e özgürlük çağrısı

Eski CHP Milletvekili Eren Erdem henüz herhangi bir hüküm giymeden ve politik nedenlerle 400 gündür cezaevinde tutuluyor. Erdem'e destek vermek için CHP Berlin Briliği bir proteto etkinliği düzenleyerek keyfi tutukluluğuna tepki gösterdi.

Berlin'den Eren Erdem'e özgürlük çağrısı

Erdem'in Berlin'de bulunan eşi ve çocuğunun da katıldığı eylemde protesto notlarının yazıldığı balonlar gökyüzüne bırakıldı. 

CHP Berlin Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kolat bir konuşma yaparak şu değerlendirmelerde bulundu: 

Bugün burada 400 gündür içerde tutulan Eren Erdem için buluştuk.

Ömrünü FETÖ ile mücadeleye, demokrasiye ve özgürlüğe adayan Eren Erdem'in, FETÖ taktikleriyle hiçbir hukuki gerekçe olmadan 400 gündür hapiste tutulduğunu görüyoruz.

Dosyadaki tek delil olan gizli tanığın telkinle ifade verildiği ortadayken ve 1 ay önce serbest bırakın dedikleri Eren Erdem'i 1 ay sonra aynı dosyayla mahkum ettiler. Bu süreçte aynı dosyadan yargılananlar Erdem'den daha fazla ceza aldı, ama hepsi şu anda serbest. Daha az ceza alan Eren Erdem ise halen tutuklu. Bir hukuk cinayetiyle karşı karşıyayız.

Anayasa Mahkemesinin Barış Akademisyenleriyle ilgili verdiği düşünce özgürlüğü kararı, Eren Erdem ve diğer düşünce suçluları için de örnek kabul edilmelidir. Yalnızca Anayasa Mahkemesi değil, istinaf mahkemesi de oyaladıkça oyalıyor. Mahkemeler, Eren Erdem'in dosyasını görüşmeyi adli tatil sonrasında bıraktı. Adeta bir güç var, ve o güç Eren Erdem'i içeride tutmak istiyor. Tutsaklığı boyunca insanlık dışı muameleye maruz kalıyor. Bu zulüm artık son bulmalı, Eren Erdem bir an evvel serbest bırakılmalıdır.

ha-ber.com / Mustafa Temel / Berlin

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321