Berlin'den Eren Erdem'e destek

CHP Berlin Birliği Almanya'nın başkenti Berlin'de tarihi Brandenburger Tor kapısı önünde Silivri Cezaevi’nde "haksız yere" tutulan ve açlık grevine başlayan Eren Erdem ile dayanışma ve protesto gösterisinde bulundu.

Berlin'den Eren Erdem'e destek
CHPlilerin protesto gösterisine Yeşiller Partisi Parlamento Milletvekili ve Yeşiller Partisi eski Eş Başkanı Cem Özdemir, Türkiye’de tutuklu olan Eren Erdem'in eşi Nuray Erdem ve çok sayıda CHP Berlin Birliği üyesi katıldı.


 
CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat, yaptığı konuşmada, “7' aydan beri hiçbir suçu olmadan Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP Parti Meclis Üyesi ve eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem, 23. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edilmiş olmasına rağmen, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ihtirazı üzerine tekrar tutuklanmış ve tecrit halinde tek kişilik hücreye konuldu. Bu hukuksuzluğa karşı ‘Adalet Orucuna’ başlamıştır” dedi.  

 Türkiye'de bir hukuk devletinden söz etmek artık ne yazık ki olanaklı olmadığını dile getiren Kolat, “Türkiye'de demokrasi, insan hakları ve hukuk devletinin sağlanması için mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 


 
Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir, katıldığı protesto gösterisinde yapmış olduğu konuşmada Türkiye'nin açık cezaevine çevrildiğini, sadece görevini yaptığı için milletvekilleri, gazeteciler, aydınlar, daha birçok suçsuz insanın cezaevine atılıdığını veya Almanya ya gelmek mecburiyetinde kaldığını ifade etti.

Özdemir, “Bunlarla dayanışma içerisindeyiz. Dünya’nın neresinde olursa olsun milletvekili düşüncesini ifade ettiği için,cezaevine girdiğinde onların yanında olmak gibi bir görevimiz var. Birimizin değil hepimizin görevi. Hangi ülke olursa olsun, hangi parti olursa olsun. Günün birinde onları da cezaevine sokarlarsa onlarında yanında olacağız. Kimsenin şüphesi olmasın. Demokrasiyi bizim gibi düşünenler değil, düşünmeyenler içinde istiyoruz” dedi.


 
Diğer bir konuşmacı cezaevinde tutuklu ve açlık grevinde olan Eren Erdem'in eşi Nuray Erdem, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eşim, açlık grevinde bugün itibariyle dördüncü gününde yapılan adaletsizliğin sesini duyurmak için böyle bir karara vardı. Ben de burada Berlin'de bulunduğum için   sonradan duydum. Onaylamamakla birlikte kararına saygı duyuyorum. Çok üzücü bir durum. Ben inanıyorum ki başka yol, başka çare olsaydı, böyle bir şeye kalkışmazdı.
 
Çok üzgünüm en azından yanında olmak isterdim. Maalesef Türkiye'ye gittiğimde yurt dışına çıkışımı yasaklayacaklar. Elimizden bir şey gelmiyor. Uğradığı haksızlığı daha fazla kaldıramıyor. Sesini duyurabilmek için bu yola baş vurdu. Umarız sesimizi duyarlar. Bir an önce hak ettiği özgürlüğüne kavuşur.


 
Türkiye'de sizlerin de bildiği gibi ancak televizyon ve medyada takip ettiğimiz kadarıyla biliyoruz. Ortam çok gergin ve karışık. Tabii ki hukukun, insan haklarının demokrasinin olmadığı en ağır şekilde hissederek bire bir yaşıyoruz. Sadece eşim adına değil. Haksızlığa uğramış tüm mahkumlar için özgürlük diliyorum.
 
Umarım bu haksızlık son bulur. Ve herkesi sağ duyuya ve vicdanlı olmaya çağırıyorum.   Bizim başımıza gelen herkesin başına gelebilir. Kimse benim başıma gelmez diye düşünmesin. Bizim de hiç aklımıza gelmezdi. Bu ülkede insanlar her şeyi bekler hale geldi. Başınıza neyin ne zaman geleceğini tahmin edemezsiniz. Bu gidişata tepki gösteremiyoruz ve bu haksızlıkları uygulayanları da cesaretlendirmiş oluyoruz bu çok tehlikeli bir durum. İnsanları merhametli olmaya davet ediyorum. Söyleyeceklerim bundan ibaret"  dedi.    


 
ha-ber.com/Orhan Önaldı/Mustafa Temel       
 
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 20:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321