Berlin'deki protestolarda bu kez bayrak yakılmadı

Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karşı Berlin’de düzenlenen protesto gösterileri sakin geçti. Gösteri öncesi polis İsrail bayrağı yakılırsa müdahale edeceğini açıklamıştı.

Berlin'deki protestolarda bu kez bayrak yakılmadı
Berlin'deki protestolarda bu kez bayrak yakılmadı

Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınmasına karşı Berlin’de düzenlenen protesto gösterileri sakin geçti. Gösteri öncesi polis İsrail bayrağı yakılırsa müdahale edeceğini açıklamıştı.
 
Almanya'nın başkenti Berlin'de Arap ve Filistinli grupların bugün düzenlediği Kudüs protestosuna yüzlerce kişi katıldı.
Salı günü Berlin Polisi'nin, önceki protestolardakine benzer bir şekilde İsrail bayrağının yakılması gibi bir durum yaşanırsa müdahale edeceğini açıklaması sonrası böyle bir eylem gerçekleşmedi.

Güvenlik önlemleri için yaklaşık 400 polis görevlendirilirken, protestocular "Filistin'e özgürlük", "İsrail aşağı" gibi solaganlar attı. Polis ayrıca yabancı dillerde nefret çağrısı yapan sloganların atılmasını engellemek için tercüman görevlendirdi.
 
Steinmeier: Kabul edilemez
Resmi bir ziyaret için Gana'da bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ABD'nin Kudüs kararı dolayısıyla geçtiğimiz günlerde İsrail bayraklarının yakılmasını eleştirmiş ve bu tip eylemleri "sadece kabul edilemez değil, aynı zamanda katlanılamaz" olarak nitelendirmişti.
 
Almanya Cumhurbaşkanı ayrıca, "ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıması İsrail'e karşı nefreti ve Yahudi vatandaşlarımızı kötülemeye gerekçe olamaz" şeklinde ifadesini kullanmıştı.
 
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta çarşamba günü Kudüs kentini İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasından bu yana Almanya da dahil olmak üzere birçok ülkede protesto gösterileri düzenlenirken, Berlin'deki olaylar sırasında göstericilerin getirdiği bezlere çizilmiş temsili İsrail bayrakları ateşe verilmişti.
 
Alman Ceza Kanunu'nda, ulusal bayraklara ve devletlerin amblemlerine zarar vermek suç kabul ediliyor. Ceza Kanunu'nun 104'üncü paragrafına göre, yabancı devlet ya da amblemine zarar vermeye para ya da hapis cezası öngörülüyor. Fakat cezai yaptırım ancak bir büyükelçilik binasında asılı bayrağa zarar verilmesi durumunda uygulanıyor. Berlin'de yakılan bayrak ise protestocular tarafından getirilmiş ve bez üzerine elle çizilmişti.
 
Berlin'de Hanuka kutlamaları
Öte yandan Almanya'daki Yahudiler, dini bayramları olan Hanuka kutlamaları çerçevesinde Berlin'deki Brandenburg Kapısı'nda yedi kollu şamdan menorayı yaktı.
 
Berlin polisi gündüz saatlerinde Hanuka kutlamalarının Tren Garı'na yakın mesafedeki Brandenburg Kapısı'nda yapılacak olması dolayısıyla iki grubun birbirine yaklaşmaması için ek güvenlik önlemleri alacağını açıklamıştı.
 
Gelecekteki barış anlaşmasına dahil edilecek
İsrail'in Almanya Büyükelçisi Jeremy Issacharoff Trump'ın Kudüs kararı üzerine bir açıklama yaparak, Filistinlilerle yapılacak bir barış anlaşmasının Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak kabul edilmesini de içereceğini söyledi.
 
Deutsche Welle'ye konuşan Büyükelçi, İsrail'in ilhak ettiği Doğu Kudüs'e atıfta bulunup bulunmadığına dair soruyu yanıtlamadı, sadece "Kudüs Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için hassas bir kent" ifadesini kullandı.
 
Issacharoff, "Çatışmacı bir şekilde hiçbir yere varamayız" derken, "doğrudan oturup konuşup ve bir anlaşmaya varmanın" Filistinlilerin ve İsraillilerin elinde olduğunu kaydedetti. Büyükelçi, Birleşmiş Milletler'in ve diğer uluslararası örgüt ve hükümetlerin barış görüşmelerine müdahil olmaması gerektiğini savundu.
Büyükelçi ayrıca Berlin'de yakılan İsrail bayraklarının kendisini "çok üzdüğünü" söyledi ve bu eylemlerin "Alman hükümetinin ve genel olarak Almanların hislerini yansıtmadığından" emin olduğunu ekledi.(Kaynak:DW) 
ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321