Berlin'de Türk Parlamenterler ile açık oturum yapıldı

Berlin'de Türk Parlamenterler ile açık oturum yapıldı

Berlin'de Türk Parlamenterler ile açık oturum yapıldı

Berlin- Friedrich-Ebert-Vakfı salonunda düzenlenen sığınmacılar konulu açık oturuma Türk Parlamenterler Grubundan AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Alman Parlamentosu SPD Milletvekili Dr. Dorothee Schiegel katıldılar.

Sığınmacılar konulu açık oturumu moderatorlüğünü Ali Aslan’ın yönettiği toplantıya katılanların büyük bir bölümünün Alman bayanlardan oluşması ilgiyle karşılandı. Oturuma katılanlar arasında Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Ufuk Gezer'de izleyiciler arasında yerini aldı.Toplantıya başlamadan önce Ankara’da yaşanan terör eyleminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Türkiye'den gelen Türk Milletvekilleri sırayla söz alarak partileri hakkındaki görüşlerini açıklamaları sırasında ilginç hadise yaşandı. AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu'nun yaptığı konuşmasında „Türkiye AKP’nin, 13'yıllık çalışma döneminde çok yol aldık, daha da alacağız. Fakat Almanya'nın maalesef Türkiye'nin Avrupa Birliği Üyeliğine cimri davrandığını düşünüyorum. „Biz insan hakları ve demokrasi ile yönetilen bir ülkeyiz“ dediği anda, salonu dolduran izleyicilerin tamamı kahkahalarla gülerek AKP'li Milletvekili protesto“ ettiler.CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, konuşmasına başlamadan önce Ankara da yaşanan terör eyleminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar ve yakınlarına sabır diledi. Sığınmacılar konusunda AKP Hükümetiyle Almanya'nın başını çektiği, Avrupa Birliği arasında olan bir pazarlık meselesi var. Bunu tüm insanlığın bir sorunu olarak görmemiz gerekiyor. Göçün, hem siyasi hem de ekonomik olarak hep birlikte karşılamamız daha faydalı olur diye düşünüyorum. Konulara küresel bakmamız lazım, Ortak çözülmesi gerekiyor. Parasal konunun öne çıktığı bunun samimi olmadığını, etik olmayan pazarlık olduğunu düşünüyorum. Türkiye bugüne kadar 2'milyon 750' bin Suriyeliyi barındırıyor. Sizin ülkenizde mülteci sayısı daha bir milyonu bulmadan sallanıyor. Avrupa Birliğinin İnsan Hakları Sözleşmesine uygun adil çözümler alması gerektiğine inaniyorum“ dedi.HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Göçmen konusunun küresel bakış ortak çözülmesi gerekiyor Avrupalılar Türkiye’den tampon bölge olarak burada barındırsalar diye düşünüyor. Avrupa’yla etik olmayan pazarlık olduğunu, bu konu çözülecekse rakamsal konularla çözülmemeli, Türkiye’de başlı başına yüz yıllık Kürt meselesi var, Kıbrıs meselesi, Alevi meselesine çözüm bulamamış, temel hak ve özgürlüklerin olmadığı, bir Türkiye’den bahsediyoruz. Kimliğimizle, onurumuzla yaşama hakkımızdır. Ben bir Ermeni olarak 100'yıllık eşitlik vatandaşlık meselesi var. Alevilerin 100' yıllık Cemevi meselesi var. Suriye yangın yerine dönüştü. Bu bütün dünyanın yanlış politikaları sonuç ortaya çıktığına inandığını“ ifade etti    ha-ber.com / Orhan Önaldi / Berlin

 
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321