Berlin'de “Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk” çağrısı yapıldı

Berlin Wittenberg Platz meydanında toplanan binlerce insan yağmur yaş demeden Dünyada yükselen aşırı ırkçılığa karşı protesto gösterisinde bulundu.

Berlin'de “Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk” çağrısı yapıldı

Protesto gösterilerine Alman sivil toplum örgütleri başta olmak üzere Türk sivil toplum örgütleri de katıldı. Etkinliğe, TBB Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu, HDB Halkçı Devrimci Birliği, Berlin Birleşik Haziran Hareketi, Türk asıllı Alman Parlamentosu Milletvekili Cansel Kızıltepe, Ürdün asıllı Berlin Eyalet Milletvekili Raed Saleh’in yanı sıra çok sayıda Berlinli katıldı.

Konuşmacılar son senelerde aşırı sağcı partilerin dünyada güç kazandığını; Polonya, Macaristan, Avusturya, Hırvatistan, Amerika Birleşik Devletleri, Filipinler ve Brezilya'da aşırı sağcıların göçmenler, Müslümanlar, kadınlar ve farklı siyasi görüşlere baskı yaptığını dile getirdiler.

Açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “Almanya’da Parlamentoya giren AfD’nin aşırı sağcılarla bağlantıları bulunuyor. Parlamentodaki diğer partiler AfD'nin seçmenlerinin oylarını kendi partilerine çekebilmek için aynı talepleri ve aynı konuları kullanarak ırkçılığı körüklüyorlar.

Mayıs ayında Almanya'da yapılacak olan Avrupa Parlamentosu ve Eyalet seçimlerinden önce gösteriler ile insan haklarını güçlendirmek, aşırı sağcıları ve AfD'ye karşı koymak, ülkeler arasında dil, din, ırk, aranmaksızın insanların huzur içinde yaşamaları, Dünyanın neresinden gelirse gelsin terörü lanetleyip buna karşı çok sıkı önlemler alınarak her ülke aşırı sağcılara fırsat vermemeleri gerekmektedir”.

ha-ber.com/Orhan Önaldı/Berlin

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321