banner269
Öne Çıkanlar Schengen Aile ABD Almanya Schengen Bilgi Sistemi Kürt Kültür Festivali

Berlin'de Çanakkale Şehitleri anıldı

Berlin Büyükelçiliği'nde 18 Mart Çanakkale Zaferi`nin 103. Yıldönümünde Şehitleri Anma Günü ile 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabul edilme ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü düzenlendi.

banner197
Berlin'de Çanakkale Şehitleri anıldı
Berlin'de Çanakkale Şehitleri anıldı

Berlin Büyükelçiliği'nde 18 Mart Çanakkale Zaferi`nin 103. Yıldönümünde Şehitleri Anma Günü ile 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabul edilme ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü düzenlendi.

Çanakkale Şehitleri anma törenine Eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluklar Başkanı Mehmet Köse, Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Berlin Başkonsolosluk Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Candar, Deniz Kuvvetleri Ataşesi Gökhan Gürbüz, Hava Kuvvetleri Ataşesi Rüstem Karagöz, yanı sıra çok sayıda dernek ve sivil toplum örgütleri hazır bulundular.Anma töreni öncesinde İstiklal Marşı ve Şehitler için Kuran'ı Kerim okunmasından sonra Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın günün ehemmiyetini bildiren konuşma yaptı.Büyükelçi Ali Kemal Aydın, “Bugün aramızda bulunan eski bakanlarımızdan Nabi Avcı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Mehmet Köse'ye bu akşam bizimle birlikte oldukları için kendilerine teşekkür ediyorum.

Balkan harbiyle başlayan, Birinci Dünya Savaşı ile devam edip, Kurtuluş Savaşı ile son bulan uzun savaş yıllarında Türk milleti, Kafkasya'dan Yemen'e, Galiçya'dan Sina'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada pek çok cephede kahramanca mücadele etmiş, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.Türk milleti, Çanakkale Savaşı'nda canı pahasına vatanını koruyacağını ve bağımsızlığını savunacağını tüm dünyaya göstermiş, “Çanakkale Geçilmez “sözünde vücut bulan azim ve kararlılığını dost ve düşmanın hafızasına kalıcı şekilde işlemiştir.
Türk milletinin vatanı uğruna verdiği bu mücadele, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nın ve Kuvayı Milliye ruhunun da temellerini atmıştır. 

Çanakkale Savaşı Türk askerinin kahramanlığının yanı sıra merhametini de dünyaya göstermesi bakımından da önemlidir. Savaşta yaralı Anzak askerini kucaklayarak tedavi için sipere taşıyan Türk askeri ile hayatını kaybeden Anzak askerlerine ilişkin Atatürk'ün söylediği „Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır “sözleri bunun en güzel örnekleridir. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, „Çanakkale Şehitleri “şiiriyle 57'nci alayın ve nice isimsiz kahramanın Gelibolu yarımadasında ortaya koyduğu cesaret ve kahramanlığı ebedileştirmiştir.

Bugün ayrıca milletimizin vatan aşkını ve bağımsızlık ruhunu İstiklal Marşı'ndaki dizileriyle ebedi şekilde ruhumuza işleyen Mehmet Akif Ersoy'u İstiklal Marşımızın kabulünün 97'nci yıldönümünde minnet ve şükranla anıyoruz. Balkan Harbiyle başlayıp, Kurtuluş Savaşı ile son bulan yaklaşık yirmi yıllık dönem, vatanı uğruna hayata veda eden, 15'li yaşlarında toprağa düşen bir neslin, kelimelerle tarifi mümkün olmayan eşsiz mücadelesine tanıklık etmiştir. Bu dönemin istikbalimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize iyi anlatılması hepimizin görevi olmalıdır. Yakın tarihimizde ülkemize kasteden şer odaklarına ve onların destekçilerine karşı milletimizin yürüttüğü mücadelerle dolu. 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı ortaya koyduğumuz mücadeleyle, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan yiğit vatan evlatlarımızı ve kahraman askerlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz. Ülkemizi ve milletimizi bölmeye kalkışan terör örgütü yandaşlarının son haftalarda buradaki vatandaşlarımıza, onların ibadethanelerine, derneklerine ve işyerlerine de saldırı cüretini gösterdiklerine şahit oluyoruz.Yılbaşından bu yana bir kısmı kundaklama olmak üzere 25 kadar Camimize alçakça saldırıda bulunmuşlardır. 

Vatandaşlarımızın maruz kaldığı ve en şiddetli şekilde kınadığımız bu terör ve şiddet olaylarına karşı demokrasiyi, hukuk devletini ve insan haklarını dilinden düşürmeyenlerin sessiz kalmalarını ve birkaç göstermelik üzüntü ifadesiyle geçiştirmelerini hayret ve ibretle takip ediyoruz “dedi.ha-ber.com/Orhan Önaldı
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir