Berlin'de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

Almanya'nın başkenti Berlin'de çok renkli ve coşkulu başlayan sendikaların düzenlediği 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı yürüyüşü Hackescher Markt'ta başladı ve Berlin'in simgesi Brandenburg Kapısı önünde sona erdi.

Berlin'de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dünya çapında kutlanan birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak düzenlenen bir yürüyüşle başta sendikalar, partiler, işçi-emekçiler, dernekler, sivil toplum kuruluşları olmak üzere 10 binlerce Berlinli tarafından bayraklarıyla müzik eşliğinde coşkulu bir şekilde kutlandı.

Berlin Polisi'nin yoğun güvenlik aldığı 1 Mayıs yürüyüşüne Berlin'de faaliyet gösteren CHP Berlin Birliği, Berlin Alevi Toplumu Cemevi, Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği, HDB, TBB Sözcüsü Ayşe Demir, Alman Parlamento Milletvekili Cansel Kızıltepe, Berlin Göçmen Kadınlar Birliği olarak büyük bir katılımla örgütlerini temsil ettiler.

Berlin CHP Birliği Başkanı Kenan Kolat, yürüyüş hakkında kısa bir açıklamada bulunarak şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi 1 Mayıs emek veren, alın teri, göz nuru döken insanlarımızın bugün aslında mücadele günü. 1 Mayıs Türkiye'de de geçmişe dönük anımsarsak birçok insanımızı kaybetmiştik. Oradaki olaylar tekrar bizi bu günlere getiriyor. 1 Mayıs'ın Türkiye'de henüz istendiği gibi yapılmadığını görüyoruz. Taksim Meydanı kapalı. Demokrasi bir ülkede buradaki gibi istenilen yerde yapılması gerekir. CHP olarak her yıl olduğu gibi bu yılda yürüyüşte yerimizi alarak demokratik hakkımızı kullanıyoruz”.

ha-ber.com / Orhan Önaldı / Mustafa Temel/ Berlin 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321