Berlin Cemevi'nde Muharrem Orucu

Muharrem Ayı’nın dördüncü gününde Berlin Cemevi'nde oruçlar açıldı.

Berlin Cemevi'nde Muharrem Orucu

Berlin Cemevi'nde Muharrem Orucu

Muharrem Ayı’nın dördüncü gününde Berlin Cemevi'nde oruçlar açıldı.

Oruç açılışı öncesi matem ayına ilişkin dualar okundu ve lokmalar dağıtıldı. Oruç açılışına çok sayıda davetlinin yanı sıra Berlin’de etkinlik gösteren pek çok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri de katıldı.


 
Berlin Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Numan Emre, Muharrem Ayı vesilesiyle yapmış olduğu açıklamada, “Bugün Cemevi'nde Muharrem Ayı’ndayız. Dördüncü İmam Zeli Abidin'i anıyoruz. Eski takvime göre Muharrem‘in 1‘inden 12'sine  kadar oruç tutuluyor. 13'inci günde de aşure pişirip İmam Zeynel Abidin'in 680 yılında Kerbela'da kurtulduğu için şükür çorbası içiyoruz. Aşuremizi ve lokmamızı  komşularımıza dağıtıyoruz. Tabii Kerbela Olayı, Alevi Toplumu içinde ve İslam tarihinde bir kara leke olarak anılıyor. Ve bir kara lekedir. Çünkü orada mazlumun zalime karşı, haklının haksıza karşı ve azınlığın çoğunluğa karşı olan savaşı vardır. Çünkü Kerbela’da 72 canın koca bir orduya karşı bir güç savaşıdır. Ve burada İmam Hüseyin Kerbela’da şehit ediliyor. Biz de bu vesileyle 12 İmamlar adına 12 gün boyunca onların acısı uğruna oruç tutuyoruz” dedi.    ha-ber.com / Berlin

Haber: Orhan Önaldı
Fotoğraflar: Mustafa Temel

 
Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hejar Roşîn
Hejar Roşîn - 8 ay Önce

Alewî,lerin iskamla kerbela ile asimle ettiniz.
Hz. Ali haksizliğa uğradığı için Alevi` ler sahip çıkıyorlar hepisi bu kadar.

İslam 1450 Yil` den beri var, Alevi` ligin Tarihi 12.000 Yil önceye dayanıyor o zamanlarda kimler var tabiki Kürtlerin Ataları. Alevileri azimle ediyorlar.

SIRADAKİ HABER