banner216
Öne Çıkanlar Istanbul ABD Türkiye Almanya AYM Afrika

Berlin Cemevi'nde Hızır Cemi yapıldı

Berlin Alevi Toplumu Cemevi'nde Alevilerin kutsal günlerinden olan Şubat ayının 13.14.15. günlerinde, üç gün süren Hızır Orucu`nun ardından Hızır Cemi gerçekleştirildi.

banner197
Berlin Cemevi'nde Hızır Cemi yapıldı
Berlin Cemevi'nde Hızır Cemi yapıldı

Berlin Alevi Toplumu Cemevi'nde Alevilerin kutsal günlerinden olan Şubat ayının 13.14.15. günlerinde, üç gün süren Hızır Orucu`nun ardından Hızır Cemi gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gören Hızır Cem'in ilk gününde Başkan Numan Emre post hizmetinde bulundu.İnanç Kurulunu Burhan Akdemir, Haydar Akdağ, Seyit Ali Çiçek dede ve Hasan Doğan'dan oluşan dedeler grubu tarafından yürütülen Hızır Cemi`nde, Derviş İsmail Canbaz, Özgür Fırat, Pınar Yeşilbaş, Mehmet Polat, zakirlik yaptılar.Ayrıca Yönetim Kurulundan Yemliha Koç, Veysel Düzgüner, Kemal Ceylan ve Kadın Kolları Üyeleri büyük hizmet sergilediler.Almanya'da yaşayan Alevi toplumu bu yıl Federal Meclis'in çatısı altında bulunan inanç odasında perşembe günü oruçlarını açtılar.Alevilerin kutsal günlerinden „Hızır Orucu “Allaha şükür orucu olarak üç gün boyunca tutulmaktadır. Hızır Orucu Aleviler için iki boyutta değerlendirilir.Birinci boyutta, Nuh Peygamber’in gemisi fırtınaya tutulunca halk feryat edip yetiş ya Hızır, bizi kurtar diyerek dua etmişler.


Allah tarafından bu dualar kabul olunur ve fırtına diner. O vakitten sonra halk yüce Allah'a şükür orucu olarak üç gün oruç adamıştır. Orucun inancı ise o gün olduğu gibi Yüce Allah'tan insanların dar gününde yardımcısı ve gözcüsü olması için şükretmektir.İkinci boyutunda ise Hazreti Muhammet'in torunu Hasan ve Hüseyin, hastalanırlar, anneleri Hz. Fadima, Hz. Muhammed'in yanına gider durumu anlatır. Hz. Muhammet Mustafa'da Hz. Fadima'ya üç gün çocuklar için oruç tutmalarını, oruç tutuklarında iyi olacaklarını diler niyet ederler ve oruç tutarlar, daha sonra Hasan ve Hüseyin iyi olurlar. O günden bugüne orucumuzu Hızır aşkına tutarız.      Hz. Hızır, Aleyhisselam, Hz. Musa zamanında yaşamış Ab-i hayat ölmezlik suyu içerek ölümsüzlüğe ermiştir. Kuran-ı Kerim'de Hızır kısası El Kehf suresinde geçmektedir. Hz. Hızır, bin velidir. Bir erendir. Diğer bir bilgiye göre veli olduğu dile getirilir.ha-ber.com/Orhan Önaldı

  
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Erol 11 ay önce

Güzel ve güncel bir durum tebrikler

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir