banner216
Öne Çıkanlar Almanya Alman Berlin FETÖ Galatasaray Avrupa Birliği

Berlin Cem Evi'nde NSU cinayetleri tartışıldı

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin işlediği cinayetleri araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun iki SPD'li üyesinin katılımı ile Berlin Alevi Toplumu - Cem Evi'nde bilgilendirme paneli gerçekleştirildi

banner197
Berlin Cem Evi'nde NSU cinayetleri tartışıldı

 

 

Berlin Cem Evi'nde NSU cinayetleri tartışıldı

Bir yıl önce sözcük dağarcığımıza giren NSU kelimesi sadece 2000-2007 yılları arasında dokuzu göçmen on insanın hunharca katledilmesi anlamına gelmiyor, daha da önemlisi NSU kelimesi Almanya'da aşırı sağ terörünün boyutunu ve kısmen dahi olsa „derin devlet"le sağ terörün ilişkisini gözler önüne seriyor. Federal Almanya Meclisi'nde bu cinayetleri, cinayetlerde güvenlik birimleri ve anayasayı koruma birimlerinin ihmali, sorumlulukları olup olmadığını araştırmak için kurulan araştırma komisyonunun iki SPD'li üyesinin katılımı ile 22 Ekim'de Berlin Alevi Toplumu - Cem Evi'nde bilgilendirme paneli gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak Almanların katıldığı panele Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun SPD Federal Milletvekilleri Dr. Eva Högl ile Sönke Rix'in yanı sıra komisyonun bütün toplantılarını izleyen gazeteci Mely Kıyak katıldı. Panel SPD Göçmen Kurulu (AG Migration) Başkanı Aziz Bozkurt tarafından yönetildi.

berl-cem-evi-nsu-c.jpg
berl-cem-evi-nsu-e.jpg

Katılımın yoğun olduğu panel Dr. Eva Högl tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı. Özellikle böyle önemli bir panelin Cem Evi'nde yapılıyor olmasından ötürü duyduğu mutluluğu paylaştı. Daha sonra SPD Friedrichshain-Kreuzberg Başkanı Julia Schimeta genel bir değerlendirme yaptıktan sonra sözü Berlin Alevi Toplumu Başkanı Ahmet Taner'e verdi. Berlin Alevi Toplumu Başkanı panelistleri ve misafirleri selamladıktan sonra Cem Evi hakkında bilgi verdi ve sonrasında NSU cinayetleri hakkında kurumun genel tutumu ve düşüncesini panele katılan misafirlerle paylaştı. Devletin vatandaşlarına eşit davranmasıyla mükellef olduğunu; yan yana yaşamamaktan çok birlikte yaşamanın gerekliliğine işaret ederek devlet kurumlarının daha çok göçmenleri işe alması gerektiğini vurguladı. Ardından panelistler Aziz Bozkurt'un konuya dair özenle ve çok yerinde seçilmiş sorularına cevap verirken araştırma komisyonun çalışmaları ve yaşadıkları güçlükleri dile getirdiler. Özellikle Almanya'da yeniden filizlenen ırkçılığın karşısında toplumun topyekûn bir duruş sergilenmesi gerektiğini defalarca dillendirdiler. Toplam üç buçuk saat süren panelde bilhassa kamuoyuna açık komisyon toplantılarını düzenli izleyen gazeteci Mely Kıyak'ın verdiği bilgiler çok dikkate değerdi. Komisyonda şahit olarak dinlenen savcı, polis müdürü ve devlet yetkilerinin yaptıkları açıklamaları hayretle ve büyük bir şaşkınlıkla takip edildi. Bu komisyona bu kadar değer biçilirken Türk gazetecilerinin komisyon toplantılarına karşı ilgisizliğinden şikâyetçiydi. Vatandaşını korumakla yükümlü birimlerin burada karşılarına karşı taraf olarak çıktığını açıklayan Dr. Eva Högl'in yorumu çok önemliydi. Sönke Rix'in de komisyon çalışmalarına dair verdiği bilgilerden sonra soru-cevap kısmına geçildi. Paneli izleyen birçok misafir yorumla karışık sorularını panelistlere yönelttiler.

berl-cem-evi-nsu-b.jpg
berl-cem-evi-nsu-f.jpg

En vahim durum ise bugüne kadar sürdürülen komisyon çalışmalarında cinayetlerin nasıl yıllarca aydınlatılmadığı, güvenlik birimlerinin olaylarda ihmali, hatta suçu olup olmadığı gibi temel soruların cevabını bulmada tek arpa boyu yol alınmadığı gerçeğinin tüm panelistlerin ortak görüşü olması idi.

berl-cem-evi-nsu-d.jpg

ha-ber.com / Erdal Çağlar / Berlin

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir