Berlin Büyükelçiliği’nde 29 Ekim coşkusu 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıldönümü Başkent Berlin’de coşkulu törenlerle kutlandı. Büyükelçilikte düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve eşi Berna Aydın ev sahipliği yaptı. 

Berlin Büyükelçiliği’nde 29 Ekim coşkusu 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıldönümü ve `29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´ Başkent Berlin’de büyük coşkulu törenlerle kutlandı. Kançılarya ’da düzenlenen resepsiyonda davetlileri Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve eşi Berna Aydın, Elçi Müsteşarı Ufuk Gezer ve eşi Şebnem Seriver Gezer ile Berlin Büyükelçiliği Kara Kuvvetleri Ataşesi İstihkâm Albay Gürkan Çavuş ve eşi Vuslat Çavuş ve Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik büyük salonun girişinde karşıladılar.Törene, Berlinli dört genç müzisyenin çaldıkları İstiklâl Marşı ve Alman Milli Marşı’nı yine Berlin ‘in çeşitli okullarında okuyan Türk öğrencilerin okumasıyla başlandı. Daha sonra Büyükelçi Ali Kemal Aydın ve Alman Dış İşleri Bakanlığı Müsteşarı Walter Johannes Lindner törende birer konuşma yaptılar. Büyükelçi Aydın’ın konuklarına Türkçe, Almanca ve İngilizce hitap ettiği etkinlikte Müsteşar Lindner ‘de önce düzgün Türkçesi ile konukları selamlayarak konuşmasına Almanca devam etti. Lindner 1990-1992 yılları arasında Ankara’da Alman Büyükelçiliği’nde Basın Müşaviri ve Politik Danışman olarak görev yapmış.


 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla gönderdiği mesajın okunduğu resepsiyona Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter Johannes Lindner, Sosyal Demokrat Parti Federal Milletvekili Nils Schmid, eski Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu, Başkonsolos Yardımcısı Erdinç Evirgen, elçilik ve başkonsolosluk mensupları, başkentteki kordiplomatiğin temsilcileri ile başta İran, Irak, Afganistan ve Azerbaycan olmak üzere çeşitli ülkelerin Berlin’deki Büyükelçileri ve elçilik temsilcileri, Askeri Ataşeler, Federal Almanya ve Berlin Eyalet Hükümeti’nin temsilcileri, Akademisyenler, Almanya ve Berlin’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri, ișverenler ve davetliler katıldı.Büyükelçi Ali Kemal Aydın, konukları selamlayarak ve herkese “Öncelikle hepinize iyi akşamlar diliyorum. Hoşgeldiniz” diyerek başladığı konuşmasında, tüm davetlilere teşekkür ederek, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü Berlin’de böylesi yüksek sayıda davetlinin katılımıyla kutlamanın büyük mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. 3,5 milyonluk Türk toplumunu temsilen Berlin ve Almanya’nın dört bir köşesinden bugün resepsiyonumuza teşrif eden vatandaşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum.” dedi.Aydın, konuşmasında Türkiye-Almanya ilişkilerinin son senelerde zor süreçlerden geçtiğini ancak arada yüzyıllara dayanan dostluğun bu güçlüklerin atlatılmasına yardımcı olduğunu söyledi. Türkiye ile Almanya’nın ilişkilerinin bozulması için gayret edenler olduğunu belirten büyükelçi Aydın, bunun bazen siyasi hiciv altında ırkçı ve ayrımcı ifadelerle ortaya konulduğunu ancak Türk toplumu olarak bu kışkırtmalara prim vermeyeceklerini ve soğukkanlı kalmaya devam edeceklerini vurguladı.Büyükelçi Aydın, konuşmasına entegrasyon yerine eşit katılımı tartışmanın zamanının geldiğini ifade edip, bu tartışmalarda aidiyet ve sadakat yerine dışlanma ve kurumsal ırkçılıkla mücadelenin esas odak alanları olması gerektiğini anlatarak “Demokratik ve hukuk devleti ilkelerinin geçerli olduğu yerlerde anayasa ve kanunlara bağlılığın ötesinde kimsenin eşit yurttaş olarak haklarının din ve kültür temelinde sorgulanmasına izin verilmemelidir.” şeklinde devam etti. Müsteşar Lindner ise yaptığı konuşmaya, Türkçe olarak “İyi akşamlar, hoşgeldiniz, sayın büyükelçi, Berna Hanım benim için çok büyük bir onurdur bu önemli günde burada bulunmak. Burada bulunan sayın bayanlara, baylara, dostlar, arkadaşlar, Türkiye’den buraya gelen vatandaşlar. Ben sizlerin bu önemli gününüzü Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum” şeklinde başladığı kocuşmasına daha sonra zaman Türkçe ve Almanca devam etti. 3,5 yıl Türkiye’de görev yaptığı ve Ankara’da kaldığını söyleyen Müsteşar Lindner sözlerini “Şerefe demeyeceğim, ama bu anlamlı gününüzü tekrar kutluyor ve tebrik ediyorum” diyerek sonlandırdı.
ha-ber.com/Hüseyin İşlek

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321