banner216
Öne Çıkanlar Dünya PKK Almanya turistik Suriye Fransa

Berlin Başkonsolosluk Residansında iftar yemeği verildi

Berlin Büyükelçiliği ve Berlin Başkonsolosluğu her Ramazan ayında toplumun büyük bir bölümüne kucaklayan iftar yemeği vermeyi adeta gelenek haline getirdi.

banner197
Berlin Başkonsolosluk Residansında iftar yemeği verildi

 
Berlin Başkonsolosluk Residansında iftar yemeği verildi

Berlin Büyükelçiliği ve Berlin Başkonsolosluğu her Ramazan ayında toplumun büyük bir bölümüne hitap eden iftar yemeği vermeyi adeta gelenek haline getirdi.

Başkonsolosluk Residans bahçesinde verilen iftar yemeğine Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin Emniyet Müdürü Klaus Kandt, Berlin Süryani Cemaati Önderi Murat Üzel, CDU Partisi Federal Milletvekili Cemile Giousouf, SPD Eyalet Milletvekili İlkin Özışık, çok sayıda dernek ve sivil toplum örgütleri temsilcileri yanı sıra iş verenler, yerel ve ulusal bası temsilcileri katıldı.Başkonsolos Şen, yaptığı Türkçe ve Almanca konuşmasında Ramazan ayının önemine değindi.

Şen, ''Ruhlara güzellik, gönüllere zenginlik, nefislere irade ve toplumsal hayata huzur getiren, onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif-i bu yıl bir kez daha şükür ve sevinçle karşıladık. İftarımızı bu gece huzur, dostluk ve sevgi içinde birbirimizle paylaşıyoruz. İftar soframıza iştirak ettiğiniz için teşşekür eder hepinizi içtenlikle saygıyla selamlıyorum. Ramazan ayı islam toplumlarında insanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörünün yoğun bir şekilde yaşandığı, inananların lokmalarını paylaşarak kardeşliklerini pekiştirdikleri mubarek aydır.
Bu nedenle, Ramazan ayının milletimizin ve toplumumuzun tüm kesimleri arasındaki birlik ve beraberliği, işbirliği ve ortak hareket ruhunu daha da pekiştirmesini diliyorum.Ramazan ayı, bizler gibi vatandan ayrı, farklı dinlere ve kültürlere mensup insanlarla bir arada yaşayan müslümanlar için, hem birlikteliğimizi kuvvetlendirdiğimiz, birbirimizle kenetlendiğimiz, hemde başka dinlere ve kültürlere mensup dostlarımıza, komşularımıza sevgi ve barışı temel alan dinimizin anlatıldığı günlerdir. Bu nedenle bu ayı bu senede bir kez daha coşkuyla karşıladık.Ama içinde bulunduğumuz günlerde malesef kardeş müslüman halkların yaşamakta oldukları savaş, sıkıntı ve sarsıntılar nedeniyle üzüntü ve keder içerisindeyiz. Komşumuz Suriye'de dört yıldan bu yana yaşanan insanlık dramı, komşumuz Irak'daki istikrarsızlık ve katliyamlar, asırlardır o bölgelerde yaşayan Türkmen kardeşlerimizin yaşadıkları acılar bizleri derinden üzmektedir. Aynı şekilde ülkemize uzak coğrafyalarda Sincan'da, Rohingya'da müslüman ve Türk kökenli kardeşlerimizin yaşadıkları acılarda malesef yüreğimizi burkan gelişmeler bir an önce dinmesini yüce Allah'tan diliyorum.


Türk-Alman dostluğu bilindiği üzere memnuniyet verici seviyededir ve gün geçtikçe gelişmektedir. Almanya'da yaşayan üç milyonu aşkın insanımız bu dostluğun en kuvvetli garantörü, en etkin taşıyıcısıdır. Entekrasyondan sorumlu Federal Devlet Bakanı Özoğuz tarafından verilen iftar yemeğinde konuşma yapan Federal Şansölye'nin İslam'ın Almanya'ya ait olduğuna dair sözleri, benzer şekilde yardımcısı Gabriel'in ve Federal İçişleri Bakanı Maiziere'in Berlin'de katıldığı iftar yemeğinde verdikleri sıcak mesajlar buradaki toplumumuzda büyük memnuniyet yaratmış olduğuna dikkat çeken Şen,“ Hüsnü kabul kültürünün gelecekte Alman toplumunun tüm kesimlerine yayılması, çok renkliliğin topluma getirdiği kuvvet ve dinanizmin farkına varılması en büyük temennimizdir. Almanya , Türk ve Müslüman anahtar sözcükleri söylendiğinde, saldırıya uğruyan insanlar, NSU ve benzeri cinayetler yada yıkılan camiler, akla gelmesin. Alman dostlarımız bu doğrultuda Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve islama fobiyle kısa, orta ve uzun vadeli mücadeleye gireceklerini umuyoruz.Almanya'da her alanda önemli katkılarda bulunan Türk toplumunun sadece gençlerinin değil, tüm fertlerinin çifte vatandaşlık hakkıni elde edeceği günlerin yakın olduğunu ummak istiyoruz. Aile birleşiminde AB müktesebatına aykırı bir uygulama teşkil eden dil kursu şartı aranması uygulamasının bir an önce kaldırılarak hukukun sağlanmasını talep ediyoruz. Bu güzel gecenin düzenlenmesinde değerli katkıları bulunan görevlilerimize en içten şükran duygularımı dile getirmek isterim. Ramazan ayının ülkemize milletimize Türkiye dışında yaşayan insanlarımıza ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini ve orucunuzun kabul olmasını Yüce Allah'tan dilerim“ dedi.ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlinbanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir