banner269
Öne Çıkanlar Binali Yıldırım Alman turizm von der Leyen eleman açığı Şahinler Holding AŞ ABD

Berlin Alevi Toplumu Büyükelçiliğe siyah çelenk koydu

Berlin Büyükelçiliği önünde yapılan protesto gösterisinde, Berlin Alevi Toplumu Cemevi olarak sözün kifayetsiz kaldığı, insanın kanını donduran bu organize nefret suçunu tertip eden zihniyeti şiddetle kınadıklarını dile getirdiler.

banner197
Berlin Alevi Toplumu Büyükelçiliğe siyah çelenk koydu
Berlinli Alevi Toplumu-Cemevi’nden `Hatun Tuğluk´ tepkisi

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi, Berlin Büyükelçiliği önünde bir bildiri okuyarak, elçilik önüne siyah bir çelenk bıraktı.

Türkiye’de Hatun Tuğluk’un naaşının mezardan çıkarılması yurtdışındaki Alevi toplumu tarafından da sert bir tepkiyle karşılandı.

Berlin Alevi Toplumu-Cemevi, yağan sürekli yağmura rağmen yaklaşık 120 kişilik bir gurup halinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği önünde toplandı ve 3 kiṣilik heyetle elçilik binası önüne siyah bir çelenk bıraktı.Berlin Alevi Toplumu-Cemevi Başkanı Numan Emre bir bildiri okuyarak, gelişmeleri sert bir dille kınadı. Açıklamada şöyle denildi: “Alevi Hatun Ana’nın ölüsüne bile tahammül edemediler. Hakk’a yürüyen Hatun Tuğluk Canımız, Türkiye’nin payitahtı Ankara’nın göbeğinde bir mezarlıkta toprağa verildikten sonra, organize edilmiş, insanlıktan nasibini almamış bir güruh tarafından saldırıya uğradı. Berlin Alevi Toplumu-Cemevi olarak sözün kifayetsiz kaldığı, insanın kanını donduran bu organize nefret suçunu tertip eden zihniyeti şiddetle kınıyoruz.Bir darbe girişimini, tek adam diktatörlüğünün yol taşlarını döşediği için “Allahın bir lütfu” olarak gören Recep Tayyip Erdoğan Türkiyesi’nde toplum kutuplaştırılmış, ayrıştırılmış, kendisi gibi düşünmeyen herkes ötekileştirilmiştir.Yaratılan korku ikliminde, 20 milyon Alevi üç beş faşist öyle istedi diye ölüsünü toprağa veremiyorsa, artık gün, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi, Bir Olma, İri Olma, Diri Olma günüdür.”Baṣkan Emre’den sonra Cemevi yönetiminden bi bayan ise bildirinin Almanca metnini okudu.

Öte yandan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu da bir basın açıklaması yayınlayarak olaya tepkisini şöyle gösterdi:„Dindar ve kindar gruh kendilerinden olmayanlara yaşam hakkı tanımadıkları gibi ölülerimize de saldırıyorlar.

İmam Hasan’ın cenazesini oklayanların, İmam Hüseyin’in bedenini atlara çiğnetip lime lime edenlerin  torunları atalarının izinde.Dava yanlız Hatun ana davası değil, bütün insanlığın davasıdır. Bu nedenle ırkçılığa, faşizme, Yezit zihniyetine karşı durmak kendine insanım diyen herkesin vicdan borcudur.İnancımızın bu kutsal ayında ırkçı-faşist odakların provakasyonlarına dikkat etmeli, bu yobazlar gruhuna gereken cevap en geniş bir katılımla verilmeli, şer maşalarına  İmam Hüseyin’in yezidin zulmüne karşı direnişi sergilenmelidir.AABF inanç kurulu olarak bu yezit zihniyeti siddetle kınıyor, Tuğluk Ailesine başsağlığı,Hatun Anamıza Haktan rahmet diliyoruz.  Erenler ve Evliyalar diyarı, Dersim`in kutsal toprağına sırlanan anamızın yeri nur devri daim, Fatma Anamızın ve boz atlı Hızırın  şefaatina nail olsun.

Aşk-ı Niyazımızla
AABF İNANÇ KURULU“

ha-ber.com/Orhan Önaldı
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir