Berlin Alevi Toplumu 40. yılını kutladı

Berlin ve Avrupa'da Alevi Örgütlülüğünün 40'ncı yıl münasebetiyle dört gün boyunca düzenlenen etkinlikler arasında Alevi Kültür Haftası, Açık kapı günü, Alevilikte Zakir, nefesler, semahlar ve konserlerin yanı sıra geniş kapsamlı panellerle görkemli bir kutlama düzenledi.

Berlin Alevi Toplumu 40. yılını kutladı

Berlin Alevi Toplumu Cemevi'nde yapılan etkinliklere AABK-Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat, AABF- Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Metin Özbingöl, Berlin Alevi Toplumu Cemevi Başkanı Numan Emre, Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda vatandaş topluluğu katıldı.

Berlin Alevi Toplumu Başkanı Numan Emre, açılış konuşması öncesi, kuruluşumuzdan bugüne kadar emeği geçen ve hakka yürüyen canlarımız ışıklar içinde daim olmasını dileyerek, saygı duruşunda bulunuldu. Emre, Berlin Cemevi'nin kuruluşu hakkında bazı açıklamalarda bulunarak Berlin Cemevi 1979 yılında Yurtseverler Birliği olarak tohumu atılan, geçmişi olan bir kurumuz. Bugün buradaysak, birlikteysek, bu çatı altındaysak 1976 da Yurtseverler Birliği olarak başlayan canların bir araya gelip Aleviliği yaşatmak için Alevilere olan baskıyı Türkiye Cumhuriyeti’nde tarih boyunca yaşanan bunca katliamları unutmamak adına Alevilerin yaşadığı, maruz kaldığı, zulme karşı durmaları ve giderek seslerini yükselterek bira araya gelmelerine borçlu olduklarını

yakın tarihte Malatya'da Maraş'ta Sivas'ta olmak üzere birçok katliamlar gören toplumun bireyleriyiz ve bugün Berlin'de 70'bin Alevi ye seslenen güçlü bir örgütüz. Bu örgüt bu günlere kolay gelmedi. Küçük çekirdek bir kadrodan bugün binlere ulaştı. O zaman annelerimiz, babalarımız. bacılarımız evlerinden yemekler taşıyarak bu günlere gelmeyi başardıklarını dile getirdi.

AABF Almanya Alevi Birlikleri Genel Başkanı Metin Özbingöl, ve AABK Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat, Sinevizyon gösterisi ile Almanya ve Avrupa’daki çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundular ve Bugün Avrupa ve Almanya'da yüzlerce Alevi Birliklerimiz çalışmaları sayesinde ibadet yerlerimizin yanında okullarda Alev derslerinin verilmesi gibi daha birçok olanaklar sağlandığı belirtildi.

Alevi toplumu Cemevi'nin 40.ncı yıl kutlamasında Başkanı Numan Emre kuruluşundan bugüne kadar maddi ve manevi büyük hizmetler sunan yöneticiler, üyelere ve işverenlere onur ödülleri verildi. Bunlar arasında Berlin’in tanınmış iş adamlarından Kaplan Dönerin sahibi Remzi Kaplan, EURO Gıda Marketler zincirinin sahibi Celal İrgi ve Möbelland-Yataş'ın sahibi Veli Tüfekçi, onur ödüllerine sahip görüldüler.

ha-ber.com/Orhan Önaldı

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321