Başkonsolos Pulat 6. Çevre Günü'nün açtı

T. C. Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat'ın açılışını yaptığı, birçok Sivil Toplum Kuruluşu ve Basın temsilcilerinin de destek verdiği, 6. Çevre Günü'ne katılım her sene olduğu gibi bu sene de yoğundu

Başkonsolos Pulat 6. Çevre Günü'nün açtı

 

 

Başkonsolos Pulat 6. Çevre Günü'nün açtı

T. C. Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat'ın açılışını yaptığı, birçok Sivil Toplum Kuruluşu ve Basın temsilcilerinin de destek verdiği, 6. Çevre Günü'ne katılım her sene olduğu gibi bu sene de yoğundu

Ayrıca Alman çevre organizasyonları Verbraucherzentrale, BUND, NABU ve Greenpeace bilgilendirme stantları ile etkinliğe katıldılar. Berlin Çevre Senatörü Michael Müller adına Bölüm Başkanı Michael Thieke selamlama konuşması yaptı.

pulat-cevre-gun-acil-b.jpg
Bild: Christian Klant

 

Başkonsolos Pulat konuşmasında şunları söyledi:

''Etrafında geniş ormanlara sahip olan Berlin'de yaşayan bizler, aslında çok şanslıyız. Büyük bir şehirde yaşamamıza rağmen temiz hava soluma, doğada, ormanlarda vakit geçirme imkânına sahibiz. Doğanın güzelliklerinden geniş şekilde istifade edebilen bir şehrin sakinleri olarak, bunun gelecek nesillerin de hakkı olduğunu unutmadan, tüm Berlinlilerin çevrenin korunmasına daha bilinçli ve özenli bir şekilde yaklaşmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle, her sene Çevre Günü etkinlikleri düzenleyerek Berlinlilerin, Berlinli Türklerin çevre konularına ilgisini artıran, canlı tutan Sayın Gülcan Hanımın ve Yeşil Çember Derneğindeki değerli çalışma arkadaşlarının başarılı ve ses getiren çalışmalarının devamını diliyorum.''

pulat-cevre-gun-acil-d.jpg
Bild: Christian Klant

 

Yeşil Çember'in Çevre Günleri bütün Almanya'ya yayılıyor

Hem bilgilendirmek, hem insanların fikirlerini ve sorularını paylaşma imkânı vermek için düzenlenen Çevre Günleri şimdiye kadar 4 şehirde gerçekleşti ve önümüzdeki aylarda daha başka şehirlerde de olacak, ör. 2 Kasım'da Düsseldorf, 10 Kasım'da Stuttgart. Yeşil Çember - ökologisch. interkulturell. gemeinnützige GmbH müdürü Gülcan Nitsch ve arkadaşları tüm vatandaşlara „daha yaşanır ve güzel bir Dünya için verdiğimiz mücadelemizde bize destek olun ve katılın!'' diye sesleniyorlar.

pulat-cevre-gun-acil-e.jpg
Bild: Christian Klant

 

Yeşil Çember'in onur üyesi Dr. Uygar Özesmi

Türkiye'de en tanınmış ve başarılı çevre uzmanlarından biri olan ve son beş yıldır Türkiye Greenpeace Direktörlüğünü, ondan önce iki yıl TEMA Vakfı'nın Direktörlüğünü ve şimdi de change.org Türkiye Direktörü olan Dr. Uygar Özesmi, Yeşil Çember'in onur konuğu olarak 6. Çevre Günü'nde sunum yapmak için Berlin'e geldi. ''Gezegenin geleceği kimin eline?'' başlıklı çok etkileyici ve bilgilendirici bir sunum yapan Dr. Özesmi, daha sonra atölye çalışmasında da ''Daha yaşanabilir bir Dünya için Sivil Toplumun Rolü'' konulu masayı yönetti. Özesmi'nin ''Yasak Meyve'' adında çıkan bir kitabı bulunuyor.

pulat-cevre-gun-acil-g.jpg
Bild: Christian Klant

 

Dünyada görmek istediğin değişimin parçası ol!

Ünlü düşünür Mahatma Gandhi'nin ''Dünyada görmek istediğin değişimin parçası ol'' sözünü parola edinerek, 10 masada 10 değişik konu ile ilgili atölye çalışması gerçekleştirildi. Bazı masaların konuları şöyleydi: ''Yuva ve okullarda çevre eğitiminin önemi - ağaç yaşken eğilir'' konulu masayı Aziz-Nesin-Okulu öğretmeni Vedat Arslan, ''Hayatımızdaki zehirli maddeler'' konusunu Dr. İsmail Nevzat Tuncay, ''Ürünlerin hayat hikâyesini okuyabilmek ve yazabilmek- Akıllı alışverişin anahtarı'' konusunu CSCP'den Burcu Tunçer, ''Tüketiyoruz ama neyi? - Çağımız gençlerinin mutluluk anlayışı'' konulu masayı Deukische Generation Başkanı Aylin Selçuk ve FÖTED Başkanı Berrin Alpbek yönettiler.

pulat-cevre-gun-acil-f.jpg
Bild: Christian Klant

 

Daha sonra her masadan 1-2 kişi konuştukları çözüm önerilerini öteki katılımcılara anlattılar. Bu çözüm önerileri hakkında önümüzdeki aylarda değişik konular hakkında seminerler yapılması planlanıyor, örneğin Aziz Nesin okulunda öğretmenler için ve Dr. Tuncay'ın öncülüğünde doktorlar için.

Ayrıca Aziz Nesin öğrencilerinin dans gösterisi büyük ilgi gördü. Etkinlik, organik ürünlerden hazırlanmış akşam yemeği ile son buldu.

pulat-cevre-gun-acil-c.jpg
Bild: Christian Klant

ha-ber.com / Berlin

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2012, 22:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321