Bahçeşehir Üniversitesi Berlin'de ''Itri''yi andı

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin Kampusü'nün 2012-2013 akademik yılı resmi açılış töreni evvelki gün sabah İstanbul'la eş zamanlı olarak yapıldı. Açılış kutlamaları akşam da Berlin Bergama Müzesi'nde gerçekleşen Itri Konseriyle devam etti. 

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin'de ''Itri''yi andı

 

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin'de ''Itri''yi andı

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin Kampusü'nün 2012-2013 akademik yılı resmi açılış töreni evvelki gün sabah İstanbul'la eş zamanlı olarak yapıldı. Açılış kutlamaları akşam da Berlin Bergama Müzesi'nde gerçekleşen Itri Konseriyle devam etti.

Bahçeşehir Üniversitesi UNESCO işbirliği ile büyük bestekâr Itri'yi ölümünün 300. yılında andı. 17. yüzyılın büyük bestekârı Buhurizade Mustafa Itri Berlin Bergama müzesi salonunda, TRT Sanatçısı Bekir Reha Sağbaş'ın yönetimindeki 6 Hanende 6 Sazendeden oluşan topluluk ile unutulmaz bir dinletiyle anıldı.

Özellikle son günlerde medeniyetler arası gerginlik ve çatışmaların yaşandığı dönemde Bahçeşehir Üniversitesi Berlin'de Buhurizade Mustafa Itri Efendi'yi ölümünün 300.yılında andı. Törene çok sayıda davetli katıldı.

bahce-uni-acil-b.jpg
bahce-uni-acil-e.jpg

BERLİN'DE ITRİ'NİN NOTALARI YÜKSELDİ

UNESCO tarafından 2012'nın Itri Yılı ilan edilmesi münasebetiyle Berlin'de Itri'nin eserlerinden oluşan bir konser düzenleyen Bahçeşehir Üniversitesi, ölümünün 300. Yılında büyük bestekâr Itri'yi andı. Yaşadığı coğrafyanın müzikal birikiminden hareketle evrensel ölçülerde eserler ortaya koyan ve müziği bir yaşam biçimi olarak seçen 17. yüzyılın büyük bestekârı Buhurizade Mustafa Itri bu kez Berlin'de; TRT Sanatçısı Bekir Reha Sağbaş'ın yönetimindeki 6 Hanende 6 Sazendeden oluşan topluluk ile unutulmaz bir dinletiyle hatırlandı.

Parçalar arasında Segâh Bayram Tekbiri'nin de yer alması, sarayda, "Allahu Ekber" seslerinin yankılanmasına neden oldu. Konukların, zaman zaman duygulu anlar yaşadıkları gözlendi. Etkinliğe, yerli ve yabancı konuklar ve her inançtan din adamları katıldı.

Etkinliği düzenleyen Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel amaçlarının Avrupa'nın ve dünyanın en önemli kentlerinden olan Berlin'de, son dönemlerde dünyada yaşanan çatışmalara ve hoşgörüsüzlüğe karşı bir mesaj vermeyi amaçladıklarını belirterek. Bu mesajı büyük Türk bestekârı Itri'yi ve onun eserlerini tanıtarak yaptıklarını belirtti.

Yücel, "Üniversite olarak dünyanın birçok yerinde önemli faaliyetler yaptık. Itri'yi ölümünün 300.yılında Dünyanın önemli din merkezlerinden birisi olan Vatikan'da andık. UNESCO ile birlikte ölümünün 300.yılında Itri'yi yeni kuşaklara anlattık, anlatmaya devam ediyoruz. Mesajımız çok açık dünyada bütün insanlar kardeştir. İnançlarda kardeştir. İnançlar çatışmayı değil barışı sağlamalıdır. Bütün medeniyetler insanlığın daha iyi yaşaması ve daha çok gelişmesi için ortaya çıkmış ve birbirini üstüne inşa edilmişlerdir. Medeniyetler insanlığın daha huzurlu daha mutlu yaşaması için geçmişten günümüzü bize bırakılan en önemli mirastır. Medeniyetler insanlığın en büyük mirasıdır. Üniversite olarak 5 yıllık süreçte büyük emeklerle ortaya çıkardığımız dünyanın en büyük ve en önemli medeniyet belgeseli olan Batıya Doğru Akan Nehir belgeseli insanlığın barışına ve kardeşliğine katkı sunmuştur. Bu belgesel dünyanın birçok televizyonunda gösterildi, gösterilmeye devam ediliyor. Şimdi de Alman televizyonu Arte'de gösterime girdi. Biz üniversite olarak insanlığın kardeşliği ve barışı için çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Yücel, Itri konserini düzenledikleri mekâna dikkat çekerek " Berlin İslam Sanatları Müzesi'i UNESCO tarafından Dünya Kültür Misarı Listesine alınmış olan Müzeler Adası'nda İslam Kültürüne ait 50.000'in üzerinde eseri koruyan ve uluslararası bir kitleye tanıtan bir yer. Bu yolla bu müze hem Almanya'da yaşayan halka hem de uluslararası kitlelere Avrupa'nın merkezinde İslam kültürünü tanıtmakta, ayrıca toplumlar arası anlayış ve iletişimi arttırmak konusunda çok önemli bir hizmet vermekte. Bu müze o kadar önemli bir işlevi yerine getirmektedir ki bundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Doğu ve Batı kültürleri arasındaki iletişimi geliştiriyor, bilimsel çalışmaları ve entegrasyonu destekliyor. Biz Bahçeşehir Üniversitesi olarak, Berlin İslam Eserleri Müzesi'nin 2011'den bu yana yürütmekte olduğu ve Almanya çapında 4200 okula ulaştırmayı hedeflediği "Kültür Öyküleri" eğitim projesine 2012 senesinden itibaren destek verme kararı aldık. Ortak çalışmalarımızı önümüzdeki senelerde daha kapsamlı bir şekilde yürütmeyi planlamaktayız" dedi.

bahce-uni-acil-c.jpg
bahce-uni-acil-d.jpg

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2012, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321