Bağcı ve İnal emeklilik konusunda bilgi verdi

Berlin Tiyatrom salonlarında düzenlenen bir toplantıda, Ankara Barosu Avukatı Seçil Bağcı ve Mali Danışman Süreyya İnal, emeklilik borçlanması ve emeklilik gelirinin vergilendirmesi konusunda vatandaşı aydınlattılar.

Bağcı ve İnal emeklilik konusunda bilgi verdi

 

 

Bağcı ve İnal emeklilik konusunda bilgi verdi

Berlin Tiyatrom salonlarında düzenlenen bir toplantıda, Ankara Barosu Avukatı Seçil Bağcı ve Mali Danışman Süreyya İnal, emeklilik borçlanması ve emeklilik gelirinin vergilendirmesi konusunda vatandaşı aydınlattılar.  

Moderasyonu Ali Yiğit'in yaptığı konferansta konuşan Mali Danışman Süreyya İnal, Emeklilik borçlanması için ödenen ücretin vergi iadesi ve gelirinin vergilendirilmesi konusunda önemli bilgiler aktarırken, Ankara Barosu Avukatı Seçil Bağcı Türkiye 'de borçlanarak emeklilik, Mavi Kart, olanaklar ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı bilgi verdi.

Mali Danışman Süreyya İnal emeklilikten elde edilen gelirin vergilendirmesi konusuna açıklık getirerek, ''İki ülkeden de emekli maaşı alanlar, hangi ülkede bir yıl içerisinde toplam 183 gün yaşıyorlarsa, o ülkede vergi mükellefidirler. Bulundukları ülkede, diğer ülkeden aldıkları emeklilik gelirini beyan etmek zorundadırlar. Almanya'dan emekli olduktan sonra Türkiye'de yaşıyorsanız, Almanya'dan alınan senelik 10 bin Euro üzeri olan emeklilik gelirlerinden Türkiye vergi almıyor. 01.01.2012 tarihinden beri Almanya ve Türkiye Devletleri arasında yapılan anlaşmaya göre karşılıklı istedikleri kişi hakkında bilgi alış verişinde bulunacaklar'' dedi.

bagci-inal-bilgi-d.jpg

Ankara Barosu Avukatı Seçil Bağcı ise yaptığı detaylı ve önemli konuşmasında Türkiye'de borçlanarak emekli olma konusunda şunları söyledi:

''Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Devleti arasında bir sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmıştı. Bu sözleşmenin 29/4. maddesinde bir hüküm var. Bu da, bir Türk Vatandaşının bulunduğu ülkedeki (Almanya'daki) rant sigortasına ilk giriş tarihinin, Türkiye'deki ilk sigortalılık başlangıç tarihi sayılacağıdır. Türkiye'deki SSK kapsamında emekli olmayı düzenleyen mevcut mevzuata göre, bir sigortalının emekliliği, kadın ise en az 20, erkek ise en az 25 yıllık sigortalı olunması gerekliliği üzerine kuruludur. Yani SSK mevzuatına göre bir kadın emekli olma hakkını kazandığında en az 20, erkek ise en az 25 yıl öncesinde SSK kapsamında çalışma yapmış, SSK ya giriş yapmış olmalıdır.

Örneğin bir erkek vatandaşımız, çocukluğundan beri Almanya'da yaşıyor olsun ve 18 yaşını doldurduğu 01.05.1982 tarihinde Almanya'da ilk kez işe girmiş ve o günden beri çalışıyor olsun. Bu vatandaşımız Türkiye'de hiç çalışmamış olsun ve örneğin 01.07.2007 tarihinde SSK'ya müracaat ederek yurtdışı borçlanması yapma talebinde bulunmuş olsun. SSK bu talebe göre 25 yıl (9000 gün) borçlanma tahakkuku yapacaktır. Bu Bey tahakkukta çıkan 25 yıl (9000 gün) karşılığı borçlanmayı tamı tamına ödemediği müddetçe emeklilik hakkını kazanamayacaktır.

Oysaki, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'nin 29/4. maddesine göre, bu beyin Almanya'daki ilk çalışma tarihi yani 01.05.1982 tarihi bu bey için Türkiye'deki ilk işe giriş tarihidir, SSK sözleşmedeki bu maddeyi uygulasa bu kez 25 yıl (9000 gün) değil, 5075 gün borçlanma tahakkuku çıkarmak zorunda kalacaktır, sözleşmeye göre bu kişi borçlanmasını neredeyse yarı yarıya daha az ödeyerek emeklilik imkânına sahiptir.

bagci-inal-bilgi-c.jpg

SSK bu sözleşmeyi uygulamıyor. Bu konuda Türkiye'de iş mahkemelerinde dava açan vatandaşlarımız, daha az borçlanma bedeli ödeyerek daha erken yaşta emeklilik hakkını kazanmışlardır.

Mavi Kart sahipleri yurtdışında çalışma esnasında vatandaş iken geçen emekli sigortalılık sürelerini borçlanarak emekli olabilirler. Mavi kartlı olup, dava açan herkes emekli olabilmiştir, Yargıtay da kazanılmış bu konuda binlerce emsal teşkil eden dava sonuçlanmıştır.

Mavi kart sahipleri yani Türk vatandaşlığından izinle çıkanlar, vatandaşlıktan çıkmadan önceki yurtdışı çalışma süreleri yetiyorsa mahkemede dava açarak emeklilik için borçlanabilir ve emekli olabilirler. Mavi kart sahipleri vatandaşlıktan çıktıktan sonraki süreleri borçlanamazlar! Fakat vatandaş iken kazanılmış haklar var, borçlanma ve emeklilik konularıyla ilgili olan hakların korunması hakkında Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 28.04.2010 tarih, 2010/10-210 E, 2010/240 K sayılı kararı mevcut olup, bu hakların verilmesi konusu son derece açıktır.

bagci-inal-bilgi-b.jpg

Borçlanmayla emekli olmak isteyenlerin TC vatandaşı iken yurt dışında çalıştığı ve sigorta kasasına ödedikleri prim günleri kadar borçlanabilirler, başka ülke vatandaşlığında geçen süreler yurtdışı borçlanmaya sayılmaz. Borçlanma için Türk vatandaşı iken geçen süre önemlidir, borçlanma yoluyla emekli olmak için müracaat edilen tarihte Türk vatandaşı olma zorunluluğu yoktur. Yani Mavi Kart sahipleri de bu durumda emekli olabilirler, dava açanların tümü emekli olabilmişlerdir, Yargıtay sonucu kazanılmış binlerce emsal teşkil eden dava vardır. Çifte vatandaşlığı yani hem Türk hem de Alman vatandaşı olanlar Türk vatandaşı olarak emekli olabilirler, çifte vatandaşlık borçlanmaya engel değildir. Kısmi aylık alanlar borçlanma yapıp kısmi aylığı tam aylığa dönüştürebilir. Malulen emeklilik için yaş sınırı yoktur.''

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2012, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321