Atatürk`ü Anlamak ve Tamamlamak adlı kitap Berlin`de tanıtıldı

Cumhuriyet tarihçisi Prof.  Dr. Kemal Arı, “Atatürk`ü Anlamak ve Tamamlamak” adlı 22. kitabını ilk defa Berlin`de tanıttı.

Atatürk`ü Anlamak ve Tamamlamak adlı kitap Berlin`de tanıtıldı
Atatürk`ü Anlamak ve Tamamlamak adlı kitap Berlin`de tanıtıldı

Cumhuriyet tarihçisi Prof.  Dr. Kemal Arı, “Atatürk`ü Anlamak ve Tamamlamak” adlı 22. kitabını ilk defa Berlin`de tanıttı.

Türk-Alman İşadamları Birliği Berlin-Brandenburg TDU salonlarında Hülya Yazıcı ile Prof. Dr. Kemal Arı’nın birlikte yazdıkları kitabın Berlin`deki tanıtımı ve söyleşisine ilgi büyük oldu.
Ev sahibi TDU başkanı Remzi Kaplan yaptığı açılış konuşmasında sonra sözü kitabın hazırlanmasında Prof.  Dr. Kemal Arı ile söyleşiyi gerçekleştiren Hülya Yazıcı’ya bıraktı. Gazeteci yazar Hülya Yazıcı kitap hakkında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"En büyük sorun Atatürk`ü anlamamak. Atatürk`ü sevmek ya da O`na saygı duymayı bir görev olarak algılatmaya çalışmak belki de yanlış olan. Her şeyden çok O`nun anlamak, gerçekte neyi başardığını bilmek, ülkemiz için neden önemli olması gerektiğini anlatabilmek.


Hatta belki de bunu başarmamamızda. Türkiye hep bir mozaik deriz, Âmâ bu mozaiği gerçek anlamda oluşturan Atatürk’ün ilkeleri ve düşünceleridir. O`nu mozaikten Atatürk`ü çıkarırsanız dağılırız. Bu gerçeği görmek zorundayız. Bunu bizden önce görüp anlayanlar, belki de Atatürk`ü bizden ayırmaya çalışıyorlar. Bu düşüncelerle yola çıktım. Bize Atatürk`ü neden anlatamadığımızı ya da anlayamadığımızı en iyi bir tarihçi anlatabilirdi. Cumhuriyet tarihinde ülkemizin yetiştirdiği Bir duayen olan hocaların hocası Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Arı`ya sordum bu soruyu ve aklımdaki diğer soruları.


Çünkü Atatürk`e bana göre Atatürk’ü anlamaya bir ömür adamış bir tarihçi en doğru anlatabilirdi bize. Derken bu eser ortaya çıktı. Ben sordum, değerli Cumhuriyet tarihçisi Prof. Dr. Kemal Arı üstat anlattı. İsterseniz gerisini Prof. Dr. Kemal Arı hocamızdan dileyelim."İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı ise, "Atatürk, geleceği doğru analiz edip halkına önderlik etmiştir. Günümüzde yaşanan karmaşıklıkta Atatürk'ü daha iyi anlamaya ihtiyaç vardır. Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz? Biz Atatürk’ü anlatan bir biyografi yazamadık. Ben de dahil Atatürk hakkında aklı başında geniş kapsamlı akademik boyutlarda bir biyografi yazamadık” diye eleştiri ile başladığı konuşmasına şöyle devam etti:„Atatürk bir konuşmasında “Beni görmek demek benim yüzümü görmek değildir, benim duygularımı ve düşüncelerimi anlıyor ve hissediyorsanız bu kafidir” der. İyi ki de Şevket Süreyya AydemirTek Adam” adlı kitabı yazarak bir tane Atatürk ile ilgili biyografi yazmıştır. Bunun yanında sayısız yabancı yazar ve bilim adamları Atatürk ile ilgili kitaplar yazmışlardır. Maalesef bugün biz okullarda yabancıların yazdıklarını Türkçeye çevirip okutuyoruz.Atatürk ilim adamıdır. 14 kitap yazmıştır. Bugün çok kimse bu kitapları bilmez, bilse bile ulaşması zor, ulaşsa bile o zamanın Türkçesi ile yazıldığı için bugün onu derinlemesine anlamak imkânsız. Üstelik o düşünceleri bilmek yetmez, anlamak, anlamak gerekir, anlamakta yetmez hissetmek gerekir. Bunlar bütün öğrenme süreçleridir.


Bir şeyi bilmek onu tanımak değildir tanıdığınız zaman eğer onu içselleştiremezseniz gerçek bir bilgiye ve edinime dönüştüremezseniz o sizin için unutulacak bir bilgi olarak kalabilir. Yani Mustafa Kemal Atatürk de kendisinin sadece tanınmasını istemiyor aynı zamanda anlaşılmasını hatta hissedilmesini istiyor. Niçin Mustafa Kemal? Çünkü Mustafa Kemal çağının en önemli lideri. Mustafa Kemal akıl ve bilim, Mustafa Kemal anti emperyalist, Mustafa Kemal Türkler`in yedi bin yıllık tarihi, Mustafa Kemal sadece Türk tarihi için değilö aynı zamanda bütün ezilen uluslararası adına emperyalizme karşı kendi ulusunu örgütleyerek öteki uluslara da moral kaynağı olarak onlara karşı durmasını bilmiş onlara karşı bir cephe halinde bulunduğu coğrafyada anti emperyalist mücadeleyi örgütlemiş bir liderdir.


Mustafa Kemal Atatürk kendisinin tanınmasını bilinmesini ve anlaşılmasını hatta hissedilmesini istiyor.”

Gazeteci yazar Hülya Yazıcı ve Prof. Dr. Kemal Arı daha sonra davetlilerin kitaplarını imzaladı ve sorularını cevapladı.ha-ber.com/M. Sefa Doğanay
Fotoğraflar: Mustafa Temel
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321