'Altın Ayı' ödülünü 'Fuocoammare' filmi kazandı

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) “Altın Ayı” ödülünü İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin ” Fuocoammare” adlı film aldı.

'Altın Ayı' ödülünü 'Fuocoammare' filmi kazandı

 
'Altın Ayı' ödülünü 'Fuocoammare' filmi kazandı

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) "Altın Ayı" ödülünü İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin "Fuocoammare" adlı filmi kazandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen festivalin ödülleri, Berlinale Palast’ta yapılan törenle sahiplerini buldu. Tören öncesinde siyaset ve sanat çevresinden bir çok ünlü, kırmızı halıda yürüdü.

ABD’li oyuncu Meryl Streep’in jüri başkanlığını yaptığı festivalde "Altın Ayı" ödülünü İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin, İtalya'nın Afrika'ya en yakın noktası Lampedusa adasındaki sığınmacıların durumunu anlatan "Fuocoammare" adlı filmi layık görüldü.

Belgesel tarzında bir film yapan Rosi, ödülü aldığı sırada yaptığı konuşada, "Düşüncelerim şu anda Lampedusa’ya ulaşamayan insanlarda. Bu ödülü Lampedusa’daki insanlara adamak istiyorum. 20-30 yıldan beri oraya insanlar geliyor. Lampedusa’daki insanlar bu diğer insanlara kalplerini açtılar” dedi.

Jüri Büyük Ödülü Danis Tanovic’in yönettiği "Smrt u Sarajevu" filminin oldu

Jüri Büyük ödülünü Danis Tanovic’in yönettiği "Smrt u Sarajevu" filmi, en iyi yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülünü "L’avenier” filmiyle festivale katılan Fransız yönetmen Mia Hansen-Love aldı.

Uluslararası Jüri, en iyi erkek oyuncu ödülünü " Inhebbek Hedi " filminde oynayan Tunuslu Majd Mastoura’ya verirken, en iyi kadın oyuncu ödülüne “Kollektivet” filmindeki rolüyle Danimarkalı oyuncu Trine Dyrholm layık görüldü.

En iyi senaryo dalında Gümüş Ayı ödülünü "”United States of Love" filmiyle Polonyalı yönetmen Tomasz Wasilewski alırken, festivalin "Berlinale Shorts" adlı kısa metrajlı film yarışmasında, en iyi film dalında "Altın Ayı" ödülünü, Portekizli yönetmen Leonor Teles’in “Balada de um Batraquio” kazandı.

66. Berlinale’de “Altın Ayı” ve “Gümüş Ayı” ödüllerinin kategorileri ve kazananlar ise şöyle sıralandı :

En iyi film (Altın Ayı): Gianfranco Rosi/"Fuocoammare"
Jüri Büyük Ödülü: Danis Tanovic/”Smrt u Sarajevu”
En iyi yönetmen: Mia Hansen-Love/”L’avenier”
En iyi kadın oyuncu: Trine Dyrholm/ “Kollektivet”
En iyi erkek oyuncu: Majd Mastoura / “Inhebbek Hedi”
En iyi senaryo: Tomasz Wasilewski/”United States of Love”
En iyi sanatsal performans (Kamara): Mark Lee Ping-Bing/”Chang Jiang Tu”
Alfred Bauer Ödülü: Lav Diaz/”Hele Sa Hiwagang Hapis”
En iyi ilk film: Mohammed Ben Atia/”Inhebbek Hedi”
En iyi kısa film(Altın Ayı): Leonor Teles/“Balada de um Batraquio”
FIPRESCI Jüri Ödülü: “Danis Tanovic/”Mort a Sarajevo”
Caligari Film Ödülü: Tamer El Said/”In the Last Days of the City”
Uluslararası Af Örgütü Ödülü: Gianfranco Rosi/Fuocoammare ve Mehrdad Oskouei/”Royahaye Dame Sobh”
Barış Film Ödülü: “Maher Abi Samra/”Makhdoumin”

Berlin’de 11 Şubat’ta başlayan 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 77 ülkeden 434 film gösterilmiş, 18 film "Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" için yarışmıştı.

''İnsanların bilinçlenmesini umut ediyorum''

"Altın Ayı" ödülü kazanan yönetmen Rosi, sığınmacıları anlattığı filmiyle ilgili, “Bu gerçekten güçlü bir film ve bununla insanların gerçekten bilinçlenmesini, duyarlı olmalarını ümit ediyorum” dedi.

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) “Altın Ayı” ödülüne layık görülen “Fuocoammare” filminin yönetmeni Gianfranco Rosi, İtalya’nın Lampedusa adasındaki sığınmacıların durumunu anlattığı filmle insanların bu konuda bilinçlenmesini ümit ettiğini söyledi.

Rosi, ödül töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Altın Ayı” ödülünün kendisi için ne anlama geldiğine ilişkin soruya, “Büyük bir sorumluluk” yanıtını verdi.

Filmi 1,5 yıl önce çekmeye başladığında Afrika’dan İtalya üzerinden Avrupa’ya giden sığınmacıların çok gündemde olduğunu anımsatan Rosi, Lampedusa adasının sığınmacılar için Avrupa’ya açılan kapı olduğunu söyledi.

Filminin siyasi anlamda bağımsız bir film olduğunu söyleyen Rosi, "Bu gerçekten güçlü bir film ve bununla insanların gerçekten bilinçlenmesini, duyarlı olmalarını ümit ediyorum" dedi.

"Lampedusa'da da seyrettirilebilir"


“Fuocoamare” filmini Lampedusa’da yaşayanlara da izlettireceğini belirten Rosi, orada çok sayıda kişinin sığabileceği büyük bir salonun bulunmadığından filmin gösteriminin çok zor olduğunu ifade etti.

İtalyan yönetmen, filmi adadakilere izlettirmek için güzel havayı beklemek gerektiğini, yapımın ancak açık hava sinemasında gösterilebileceğini aktararak, mayıs ayında filmi Lampedusa’da seyrettirilebileceğini dile getirdi.

Filmin belgesel tarzında olduğunu anımsatan Rosi, “Belgesel filmde resimlerin gücünü kullanmak çok önemli” sözlerine yer verdi.

Rosi, insanların Lampedusa’ya gelmek için bindikleri gemilerde hayatlarını kaybettiklerine dikkati çekerek, bunun kabul edilebilecek bir durum olmadığını söyledi.

"İşkenceden ve savaştan kaçıyorlar"

Filmde rol alan Pietro Bartolo da festivale katıldığı için mutlu olduğunu belirterek, “Burası benim dünyam değil. Ben oyuncu değil, doktorum. Sığınmacılarla ilgileniyorum. Lampedusa’ya gelen sığınmacılar, acı çekmekten, işkence görmekten ve savaştan kaçıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Berlinale’de “Smrt u Sarajevu” filmiyle Jüri Büyük Ödülü’nü alan yönetmen Danis Tanovic de festivalde ödül kazandığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Berlin’de 11 Şubat’ta başlayan 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 18 film "Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" için yarışmıştı.


ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321