Almanya'da Alevilerden büyük miting

Almanya çapında faaliyet gösteren Alevi dernekleri ve vatandaşları Berlin'de Türkiye'nin Almanya Büyükelçiliği önünde Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde davul çalma nedeniyle çıkan kavga ve ardından yaşanan Alevi aileye dönük saldırıyı protesto ettiler

Almanya'da Alevilerden büyük miting

 

 

Almanya'da Alevilerden büyük miting

Aleviler Malatya olayına Berlin'de tepki gösterdi

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) öncülüğü ve Berlin Alevi Toplumun da organizasyonu ile Almanya çapında faaliyet gösteren Alevi dernekleri ve vatandaşları Berlin'de Türkiye'nin Almanya Büyükelçiliği önünde Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde davul çalma nedeniyle çıkan kavga ve ardından yaşanan Alevi aileye dönük saldırıyı protesto ettiler.

Çok sayıda Alevi dernek ve sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu protesto gösterisine AABF Başkanı Hüseyin Mat, Berlin Alevi Toplumu Başkanı Ahmet Taner, Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Milletvekili Özcan Mutlu, Sol Parti Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş, Yeşiller Partisi Hamburg eyalet milletvekili Filiz Demirel ile çok sayıda Alevi vatandaşı katıldı.

berlin-alevi-miting-c.jpg
berlin-alevi-miting-b.jpg

Alevi vatandaşları ''Malatya Sivas Olmayacak' , 'Katiller Hesap Vermeli', 'Faşizme Karşı Omuz Omuza', 'Tayyip Şaşırma Sabrımızı Taşırma' şeklinde slogan atarak hükümeti olaylara karşı duyarsız olmakla suçladılar.

Türkiye'de Alevilerin can güvenliğinin hala tehdit altında olduğunu ve 'çok çirkin bir senaryo ile karşı karşıya kalındığını ifade eden AABF Başkanı Mat, ''Malatya'da, Koçgiri'de, Dersim'de, Maraş'ta, Sivas'ta ve Çorum'da olduğu gibi senaryo hep aynı. Oyun hep aynı'' diye konuştu.

berlin-alevi-miting-e.jpg
berlin-alevi-miting-d.jpg

Türkiye'de hala oruç tutmayanların 'ötekileştirildiğini' öne süren Mat, konuşmasını şöyle sürdürdü: '' İnsanların dinlerine, dillerine saygıda kusur etmeyiz. Her inancın yaşamasından yanayız. Ama aynı düşünceleri karşımızdakilerden bekliyoruz. Türkiye'de hala oruç tutmayan Aleviler tehdit altında. . İnsanlara ve inançlara saygılı olan bir toplum yaratmak zorundayız. Böyle toplum yaratılmadığı müddetçe hiç kimse barıştan, sevgiden bahsedemez.''

Türkiye'de insanların kardeşçe yaşamaları gerektiğini belirten Mat, 'Mayıs ayında Başbakan Erdoğan'a Bochum'da ödül verilecekti ama ona verilecek en büyük ödül alçaklık ve namussuzluk ödülüdür. Nasıl Mayıs ayında Tayyip'in Bochum'a gelmesini engellediysek, bugün de Berlin sokakları inleyecek'' diye konuştu.

berlin-alevi-miting-f.jpg
berlin-alevi-miting-h.jpg

Alevilerin kendi can güvenliğini kendilerinin sağlaması gerektiğini ve bu konuda Türkiye'den hiçbir beklentilerinin olmadığını belirten Mat, şöyle konuştu: ''Türkiye2de bundan sonra bir tek Alevinin dahi burnu kanarsa, dünyayı altını üstüne getiririz. En küçük saldırıda bundan sonra iki mislisini vereceğiz. Herkes haddini bilsin. Biz, Türkiye'nin aldığı güvenlik önlemlerine inanmıyoruz. Türk katliamların adresi Türkiye Cumhuriyetinin ta kendisidir. Her türlü baskıya rağmen boyun eğmeyeceğiz. Malatya'da dik duruş gösteren aileye burada söz veriyoruz''.

Önceki gün Türkiye'nin Almanya Büyükelçiliği tarafından Aleviler olarak iftar yemeğine davet edildiğini ancak bunu geri çevirdiklerini sözlerine ekleyen Mat, ''Alevi inancı kabul edilmediği, cem evlerinin ibadet yeri olarak görülmediği, Alevi köylerine zorla cami yapıldığı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmadığı ve Aleviler 'den özür dilenmediği sürece bu sofralara oturmayacağız'' dedi.

berlin-alevi-miting-g.jpg
berlin-alevi-miting-i.jpg

Yeşiller Partisi Berlin eyalet milletvekili Mutlu, artık kurban vermek istemediklerini ve Tayyip gibi artık dur denilmesi gerektiğini söyledi. Mutlu, 'O nasıl bir devlet ki kendi halkını ötekileştiriyor. Artık o yıllar geride kaldı. 93'ler geride kaldı. Dünyada bu seslerimizi yükselteceğiz, faşist düşüncelere dur demeliyiz artık'' dedi.

Berlin eyaleti Sol Parti milletvekili Hakan Taş ise, Türkiye'de geçmişte buna benzer olayların yaşandığını hatırlatarak, Maraşların, Çorumların ve Dersimlerin bir daha yaşanmaması konusunda devleti göreve çağırdı.

berlin-alevi-miting-k.jpg
berlin-alevi-miting-j.jpg

Kalabalık daha sonra, kortejler eşliğinde Türkiye'nin Almanya Büyükelçiliği önünden şehir merkezi içinden Kreuzberg'deki Alevi Toplumu merkezine kadar yürüdü.

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2012, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321