Almanya'da ''Açık Cami Günü'' düzenlendi

İki Almanya'nın birleşme günü vesilesiyle ülkedeki birçok camide geleneksel olarak "Açık Cami Günü" düzenlendi

Almanya'da ''Açık Cami Günü'' düzenlendi

 

 

Almanya'da ''Açık Cami Günü'' düzenlendi

İki Almanya'nın birleşme günü vesilesiyle ülkedeki birçok camide geleneksel olarak "Açık Cami Günü" düzenlendi

Berlin'deki yaklaşık 20 camide düzenlenen "Açık Cami Günü" çerçevesinde kentin en büyük camisi olan Berlin Şehitlik Cami'yi ziyaret eden çok sayıda Alman vatandaşı, Hz. Muhammed'in hayatı ve İslamiyet hakkında bilgilendirildi.

alm-acik-cami-b.jpg
alm-acik-cami-d.jpg

Cami görevlileri, İslamiyet hakkında bir panel de düzenleyeceklerini ve "Açık Cami Günü" etkinliğinin yerel saat ile 19.00'a kadar süreceğini söyledi.

Camiyi ziyaret eden Alman vatandaşlar genelde, böyle bir etkinliğin gerekli olduğunu, etkinlik çerçevesinde İslamiyet'in gerçekte nasıl bir din olduğu hakkında bilgi edindiklerini belirterek, diğer yandan İslamiyet'in çok çeşitli yüzü olduğunu da gördüklerini ifade etti.

alm-acik-cami-f.jpg
alm-acik-cami-k.jpg

Yaklaşık 7 yıldan beri ebru sanatıyla ilgilenen Reyhan Şahingöz de ziyaretçilere ebru sanatı hakkında bilgi vererek, çeşitli çalışmalarını sergiledi. 

Camiyi ziyaret eden vatandaşlara ucuz fiyatlarla yemek ve içecekler de satıldı. Ev yapımı Türk yemeklerini rahatça yiyebilmeleri için ziyaretçilere cami avlusunda masalar da konuldu.

alm-acik-cami-i.jpg
alm-acik-cami-j.jpg

Öte yandan, Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Bilkay Öney de Schorndorf Belediye Başkanı Matthias Klopfer ve Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı ile birlikte Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Schorndorf Cami'yi ziyaret etti.

Öney, ziyaretten önce Stuttgart kentinde yaptığı açıklamada, Müslümanlarla ilgili medyada ve siyaset alanında sürdürülen tartışmaların her zaman olumlu olmadığına dikkati çekerek, mevcut sorunların çözümü için Müslüman cemaatlerle eşit düzeyli bir diyaloğun yürütülmesi gerektiğini söyledi.

alm-acik-cami-c.jpg
alm-acik-cami-e.jpg

Toplumda genelde "iyi" ya da "daha az iyi" şeklinde Müslümanları derecelendirme eğiliminin olduğunu da ifade eden Öney, bunun eşitlik açısından doğru bir tutum olmadığını kaydetti.

Öney, radikalizme karşı mücadelenin ancak karşılaşmalar ve diyalog yoluyla önlenebileceğine inandığını sözlerine ekledi.

alm-acik-cami-g.jpg
alm-acik-cami-h.jpg

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2012, 22:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321