Almanya'li Türk gençlerinin yaşam koşulları

Berlin'de Almanya'li Türk gençlerinin yaşam koşulları hakkında sempozyum düzenlendi

Almanya'li Türk gençlerinin yaşam koşulları

Almanya'li Türk gençlerinin yaşam koşulları

Berlin'de Almanya'li Türk gençlerinin yaşam koşulları hakkında sempozyum düzenlendi

Berlin CHP Birliği'nin düzenlediği sempozyuma konuşmacı olarak katılan Prof.Dr.Hacı Halil Uslucan, Essen Üniversitesi Öğretim Üyesi.Türkiye Araştırmalar Merkezi Uyum Müdürü, ayrıca birçok kuruluşlarda uzmanlık kurulunda yer alıyor. Eren Güvercin, Gazeteci ve Yazar, Emrah Aslan, Berlin CHP Birliği gençlik kollarında görevli.

Tiyatrom28 salonunda düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasında CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat, „Bu tür toplantıları bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Proğramımızda bugün Almanya bakışından Türkiye'deki gelişmeleri, burdaki gençler üzerindeki etkisini tartışacağız “dedi.İnsan ülkesine nasıl yabancılaşır?

Almanya da yaşayan insanlarımızın özellikle de gençlerimizin bir bölümünün yaşadığı ayrımcılık, aşağılanma, horgörülme ve ırkçılık ile mücadele konusuna değinildi.

Gençler kendi içlerine kapandıklarını, çoğunluk toplumunu red ettiklerini, kendilerine değişik kimlikler verdiklerini, içinde yaşadıkları toplumlardan uzaklaşarak her türlü katılımı red eden bir kesimin oluştuğu görülüyor.Türkiyeden gelen kimi sinyallerle de Almanya'ya yabancılaştıklarını, kendileri burda olmalarına rağmen düşüncelerinin Türkiye üzerinde olduğu dile getirilen sempozyumda

„Almanya da özelliklede Türk kökenliler birinci kuşak kendini Almanya'da iyi hissediyor olmasına rağmen, burda doğmuş büyümüş olan Türk kökenli gençlerin kendini yabancı olarak algılıyor. Bir ülkede ne kadar uzun yaşarsan yaşa, o ülkede tüm tartışmaları hep müslümanlar üstünden yürütülüyor olması, özelliklede Türkler üzerinden, yapılan bu gibi söylemler, davranışlar gençleri arasında ayrımcılığa sebep oluyor. Bu bakımdan da kendilerini Türkiye ye olan yakınlığını ön planda tutmaya çalıştıkları“ ifade edildi.ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

 
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER