banner269
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

Abdullah Gül: “Müslümanlık Almanya'nın bir parçasıdır“

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Müslümanlığın Almanya'ya ait olduğuna işaret ederek, "Bunu Almanya'nın cumhurbaşkanları da, Başbakan Sayın Merkel de, herkes de yeri geldiğinde söylemiştir. Müslümanların da artık Almanya'nın bir parçası olduğu tanınmış, bilinmiştir" dedi.

banner197

 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Berlin'de

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Müslümanlığın Almanya'ya ait olduğuna işaret ederek, "Bunu Almanya'nın cumhurbaşkanları da, Başbakan Sayın Merkel de, herkes de yeri geldiğinde söylemiştir. Müslümanların da artık Almanya'nın bir parçası olduğu tanınmış, bilinmiştir" dedi.

Gül, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde, Almanya'daki Türk toplumunun temsilcilerine verilen iftar öncesi yaptığı konuşmada, Türk-Alman ilişkilerine ve Almanya'daki Türk toplumunun gerçekleştirmiş olduğu gelişmelere değindi.

İki ülke ilişkilerine her zaman çok önem verildiğini vurgulayan Gül, gerek siyasi hayatında gerek devlet hayatında gerek de cumhurbaşkanı olarak Türk Alman ilişkilerini her şeyin önceliğinde gördüğünü söyledi.

Gül, bunun sebebinin Almanya'da yaşayan Türk toplumu olduğunu belirterek, "Çünkü yurtdışında bulunan 6 milyon vatandaşımızın 3 milyonu Almanya'da. 3 milyonluk bu nüfusun yarısı aynı zamanda Alman vatandaşı. Bu kendiliğinden Türk-Alman ilişkilerini çok özel ve çok önemli bir noktaya koyuyor" diye konuştu.

Avrupa'nın ve dünyanın en önemli ve en güçlü ülkelerinden birisi olan Almanya'da 3 milyonluk bir Türk nüfusunun olduğunu ve bunun yarısının da Alman vatandaşı olmasının "olağanüstü bir iş" olduğunu vurgulayan Gül, şöyle devam etti:

"Her zaman gurur duyuyoruz. Buraya gelenler çok büyük alın terleri döktüler, çok çalıştılar. Türk toplumu içerisinde çok değerli siyasetçiler Alman siyasi hayatında çok değerli bilim adamları, sanat insanları, kültür adamları, çok önemli sanayiciler, tüccarlar iş dünyasından çok önemli simalar, bütün bunlar artık Alman toplumu içerisindeki Türklerdir."-"Almanya'da yaşayan Türk toplumu büyük avantaj"

Abdullah Gül, Almanya gibi güçlü bir ülkenin başarılarının Türkiye'ye aktarılması konusunda Almanya'da yaşayan Türk toplumunun büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

Gül," Eğitimden kültüre ve teknolojiye kadar Türkiye'ye aktarılması, Türkiye'nin büyük potansiyelinin de buraya aktarılması konusunda da buradaki vatandaşlarımızın gerçek bir köprü olduğuna inanıyorum" dedi.

Türk toplumun Almanya'da geçici olmadığını belirten Gül, şu değerlendirmelerde bulundu:

"50 sene, 60 sene, 100 sene sonrasını düşünmemiz gerekir. ABD'ye baktığımızda nasıl bazı çok önemli insanlar, çok önemli büyük yatırımcılar, sanayiciler bir zamanlar İrlanda'dan gitmiş, Polonya'dan gitmiş, İtalya'dan gitmişlerse gün gelecek ki, Almanya'dan sizler bir zaman geldiğinde buranın çok önemli insanları olarak, Türkiye'den gelen Türk asıllı Müslüman Almanlar olarak burada olacaksınız."

- "Müslümanlık Almanya'nın bir parçasıdır"

Gül, Müslümanlığın Almanya'ya ait olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Şu da bir gerçek artık bunu Almanya'nın cumhurbaşkanları da Başbakan Sayın Merkel de herkes de yeri geldiğinde söylemiştir. Müslümanların da artık Almanya'nın bir parçası olduğu tanınmış, bilinmiştir. Herkesin bu anlayışla el birliği içerisinde hem yaşadıkları ülkeye hem de geldikleri ülkeye faydalı olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerekir. "- "Türklerin vizyonunun gelişmiş olmasından memnuniyet duyuyorum"

Milletvekili olduğu yıllarda Almanya'ya geldiğinde Türk toplumunun Alman toplumuna daha iyi entegre olabilmesi için Almanca öğrenmesi gerektiğini söylediğini belirten Gül, "Bu geldiğimde bugün bazı derneklerimizle bir araya geldik. Gençlerin gelecek için ne kadar çok ümit verdiklerini, hepsinin üniversitelerde ne kadar başarılı olduklarını gördüm. Buradaki Türklerin de artık vizyonunun, görüşünün, anlayışının çok geliştiğini görmekten de büyük bir memnuniyet duydum" diye konuştu.

Gül, "Buradaki bütün Türk toplumunun birbiriyle dayanışma içerisinde olması, yeri geldiğinde beraber Türkiye için, yeri geldiğinde beraber Almanya için hep beraber çalışmaları da sizin buradaki saygınlığınızı ve gücünüzü artıracaktır" dedi.

''Türk toplumundan kıvanç duyuyorum''

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya'daki Türk toplumunu işaret ederek, "Her geldiğimde de buradaki Türk toplumunun çok daha gelişmiş, her bakımdan statüsünün çok daha yükselmiş olduğunu görmekten de daima gurur duyuyorum, kıvanç duyuyorum" dedi.

Aspen Forum tarafından düzenlenen konferans için Almanya’ya geldiğini belirten Gül, "Aspen Konferansı Avrupa'nın Amerika'nın birçok eski siyasetçileri ve bugünkü siyasetçilerinin buluştuğu ve dünyayla ilgili konuların tartışıldığı bir yer. Beni de davet ettiler ve bir konuşma yapmamı istediler. O vesileyle geldim. Ortadoğu ve dünya meseleleri üzerine bir konuşma yaptım" ifadelerini kullandı.

"Almanya ile son yıllardaki ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklinde bir soru sorulması üzerine Gül, şöyle cevap verdi:

"Almanya ile Türkiye ilişkileri her zaman güçlü olmak zorunda, her zaman da güçlüdür. Tabi eğer burada üç milyon vatandaşımız varsa, bunların yarısı da Alman vatandaşı olduysa, büyük bir ekonomi, büyük nüfus söz konusuysa tabi ki ilişki de her zaman güçlü olacak."

"Her geldiğimde de buradaki Türk toplumunun çok daha gelişmiş her bakımdan statüsünün çok daha yükselmiş olduğunu görmekten de daima gurur duyuyorum, kıvanç duyuyorum" ifadesini kullanan Gül, şöyle devam etti:

"Ben çok eskileri de bilirim. Milletvekili olduğum yıllarda buraya çok gelirdim. Buradaki derneklerdeki, camilerdeki, kıraathanelerdeki o zamanlardaki, o günlerdeki halleri bilirdim. Bir de şimdi, bugünkü hali biliyorum. Gerçekten çok büyük bir değişim var. Artık herkes şunun farkında ki; Türkler artık Almanya'nın geleceği ve buraların dolayısıyla sadece 5 ya da 10 yıl değil, 50-100 yıl sonrasında da burada Türkler ve Mülsümanlar güçlü bir şekilde olacaklar"- "Türkçe'yi unutmamak önemli"

Abdullah Gül, Almanya'daki Türk toplumunun Türkçe'yi de unutmaması gerektiğini belirterek, "Herkesin kendi kimliğini dini inançlarını en iyi şekilde öğrenmesi gerekir. Bunları da burada öğrenmek lazım artık. Dökme suyla da değirmen dönmez" dedi.

Gül, Almanya'da yaşayan Türk toplumunun büyük bir nüfusa sahip olduğunu ve kendi içerisinden eğitim sistemini geliştirecek bağlantılar, dernekler ve vakıflar kurabilecek durumda olduğunu da söyledi.

"Burası her bakımdan özgür, herkesin inançlarını en güzel anlatabileceği, öğretebileceği bir yer" ifadesini kullanan Gül, "O bakımdan gördüklerimden çok memnunum" diye konuştu.

Gül," Ayrıca tabi burada Türk Büyükelçiliğinde bütün vatandaşlarımızın hiç ayırım yapmadan, herkesin buraya gelmesi, büyükelçiliği evi gibi hissetmesi de beni ayrıca mutlu etmiştir" dedi.

"Son zamanlarda Suriye'nin kuzeyinde çıkan gerginlikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise Gül, "Bu tabi Türkiye'nin, bölgenin, dünyanın da en büyük meselesi. Onun için zaten bugünkü konuşmalarımda, konferansta bu konuları çok enine boyuna konuştum" şeklinde cevap verdi.ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yunus Uslu 4 yıl önce

sayin abdullah gul hanimini alip aile gezisine ciksin, almanya'yi almanlar yonetiyor o kendi aklini kendine saklasin dediler effendim. hurmetlerimizle selamlar ederiz.

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir