banner216
Öne Çıkanlar Merkel Berlin PKK Almanya Kamuran Öztürk Ümit Gümrükçü

7 Haziran seçim sonuçları Berlin'de değerlendirildi

Türkiye'de yapılan 7 Haziran genel seçimlerin sonuçlarını değerlendirmek üzere Türk Alman İşadamları Derneği’nde (TDU) da bir toplantı yapıldı.

banner197
7 Haziran seçim sonuçları Berlin'de değerlendirildi

 
7 Haziran seçim sonuçları Berlin'de değerlendirildi

Türkiye'de yapılan 7 Haziran genel seçimlerin sonuçlarını değerlendirmek üzere Türk Alman İşadamları Derneği’nde (TDU) da bir toplantı yapıldı.

TDU Başkanı Remzi Kaplan’ın kısa bir selamlama konuşmasıyla başlayan ve moderatörlüğünü TGD Eski Başkanı Kenan Kolat’ın üstlendiği toplantıya İstanbul Sabancı Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Hamburg City Üniversitesi öğretim üyesi Dr. yasar Aydın konuşmacı olarak katıldı.

Seçim ve seçmen tercihleri konusunda araştırmalarda bulunan Prof. Dr. Kalaycıoğlu, Türkiye’de seçmenlerin çoğunluğunun muhafazakâr bir yapıya sahip olduğunu vurgulayarak, seçmenlerin %35-40 civarında tuttukları partiye, geriye kalanların büyük bir kısmının iktisadi durum ve istikrar kıstasını göz önüne alarak tercihlerini yaptığını belirtti. Türkiye’nin sosyo-kültürel yapısında yer alan, etnik yapılar, Sünnilik, diğer dünyevi dinsel mezhepler ve ideolojik eğilim gibi etkenlerin de bu seçimlerde seçmen tercihinde etkili olduğunu kaydetti.Kalaycıoğlu, “7 Haziran seçimlerinde Türk olanlar, seküler olmayanlar, çalışma hayatında iş bulamayanlar, ideolojik olarak sağda olanlar ve ekonominin iyi gittiğini düşünenler AKP’ye oy vermişlerdir. CHP gelince, çalışma hayatına katılamayanların hemen hemen hiçbir rolü yok. Sekülerlerden, Türklerden büyük ölçüde, ideolojik olarak solda olanlardan ve ekonominin iyi gitmediğini düşünenlerden oy almış bir CHP var. Birbirinin tam tersi”.

MHP ve HDP’ye ilişkin Prof. Kalaycıoğlu şunları belirtti: “İki etnik partiyi karşılaştıracak olursanız, HDP’nin sadece bir etnik parti olduğunu görüyorsunuz. Kürtlerden muazzam oy alıyor. Onun karşılığında soldan çok az bir oy aldığını görüyorsunuz. HDP etnik Kürt partisidir. Onun dışında açıklayan hiçbir değişken yoktur. Kürtlerin oyunun üçte ikisi AKP’ye gidiyordu 7 Haziran seçimlerine kadar, şimdi HDP’ye gidiyor büyük ölçüde. Bunun dışında çok küçük bir sol oy var, o kadar. MHP’ye ise büyük ölçüde Türkler, büyük ölçüde seküler olmayanlar, sağda olanlar ve ekonominin iyiye gitmediğini düşünen bir kitlenin oy vermekte olduğunu görüyoruz”.Kalaycıoğlu Türkiye’nin içinde olduğu ortamın bir sağ düşünceyi yaratma ve sürdürme özelliklerini gösterdiğine vurgu yaparak “düşük hoşgörü, başkalarına karşı duyulan güvenin düşüklüğü, dernekleşme düzeyi düşüklüğü bunun çeşitli araştırmalarla saptamış durumdayız. Elimizde bir sürü veri var. Yabancı düşmanlığının yaygınlığı, şovenlik duygusunun yaygınlığı, otoriterlik eğilimi, kuralsızlık talebinin ciddi boyutlarda bulunması, güçlü bir otoriter lidere destek verme eğilimi kritik bir kitleyi hâlâ ayakta tutmaktadır” diye konuştu.

Seçim barajının %10 olması ve her ile bir milletvekilli sisteminin seçimleri etkilediğinin altını çizen Prof. Kalaycıoğlu, yargının bağımsız olmadığı, hak ve hukukun çiğnediği ve devlet organlarının bir parti lehine kullanıldığı bir ortamda yapılan bir seçimin özgür ve adil olmadığını söyledi.Türkiye’de liberal ve orta sınıfın bir partisinin olmamasının bir eksiklik olarak değerlendiren Prof. Kalaycıoğlu, şu anda parlamentoda AKP, CHP, HDP, MHP yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takımının beşinci parti olarak görülebileceğini ileri sürdü. Kalaycıoğlu, “Kurulacak herhangi bir koalisyonun bir ortağı da şu ya da bu şekilde Erdoğan olacaktır” dedi.

Erken seçimin oy oranlarında hemen hemen hiç bir değişiklik getirmeyeceğini belirten Ersin Kalaycıoğlu, Türkiye’de bürokrasinin son yıllarda iktidara çok bağımlı halde getirildiği için, bir erken seçim olasılığında bürokrasinin çalışmayacağını bunun da bir krize neden olacağını vurguladı.Hamburg City Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Yaşar Aydın ise, AKP oylarının düşüşünü seçim öncesi AKP içindeki iki başlılığa ve çatlak seslere yorumladı. Seçimlerin esas kazananının HDP, kaybedenin ise oylarını artıramayan CHP olduğunu söyleyen Aydın, şu anda en kolay kurulabilecek koalisyonun AKP-MHP koalisyonu olduğu görüşünü öne sürdü. Yaşar Aydın ancak bu koalisyonun Kürt sorunu, dışarıdaki imaj, alevi kökenli seçmenler gibi nedenlerle uzun ömürlüğü olamayacağını ifade etti.

Politika ve Strateji Danışmanı ve TGD Eski Başkanı Kenan Kolat da yurt dışında kullanılan oylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kolat yurt dışında AKP´nin oyların yarısına yakınını aldığını, HDP’nin ise %20 lik oy payıyla ikinci parti olduğunu söyledi.
Toplantı katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının sona erdi.ha-ber.com / Onur Doğanay / Berlinbanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mustafa eksi 4 yıl önce

bu toplantıda prof. ersin kalaycıoğlunun acıklamalarından i̇smet inönün di̇ktatör olduğu cıktı ... ve büyük tepki aldı tdu izleyicilerden ... i̇lginç bir toplantı idi :)

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir