banner216
Öne Çıkanlar AB Almanya Türkiye Fransa Suriye Recep Tayyip Erdoğan

30 Ağustos Zafer Bayramı Berlin`de coşkuyla kutlandı

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 95. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla resepsiyon verildi. 

banner197
30 Ağustos Zafer Bayramı Berlin`de coşkuyla kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı Berlin`de coşkuyla kutlandı

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 95. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla resepsiyon verildi. 

Resepsiyona Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Büyükelçi Müsteşarı Nuray İnöntepe, Büyükelçilik Askeri Ataşe Deniz Albay Gökhan Gürbüz, Hava Ataşesi Albay Rüstem Karagöz, Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, Konsolos Muavini Bülent Kılı, Erdinç Evirgen, Berlin Konsolosluğu Din Ataşesi Ahmet Fuat Çandar, çok sayıda ülkelerin askeri ataşeleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldılar.30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde verilen resepsiyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını kaybeden şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Türkiye’nin Berlin Askeri Ataşesi Deniz Albay Gökhan Gürbüz, törende konuşma yaptı.

Türkiye’nin Berlin Askeri Ataşesi Deniz Albay Gökhan Gürbüz, burada yaptığı konuşmada, 30 Ağustos zaferinin, emperyalizme karşı elde edilen ilk büyük zaferlerden biri ve tüm mazlum milletlere karşı ilham kaynağı olduğunu vurguladı.Gürbüz, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk milletinin içinden çıkmış, her zaman milletinin sevgisine ve güvenine mazhar olmuştur. 30 Ağustos 1922 tarihinde kazanılan büyük zafer, bu sevginin ölümsüzleşmesini sağlamıştır. Milletimizin tarih sayfasına adını altın harflerle yazdırdığı 30 Ağustos Zafer Bayramı Ulusumuzun Millî mücadele sürecindeki en büyük adımı; Büyük taarruz Zaferinin 95'inci yıldönümünde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ve kahraman gazilerimizin elde ettiği zaferi bir kez daha gururla kutluyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını rahmetle şükranla anıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri Türk Milletinin bağrından çıkmış milletin sevgisine mashar olmuş ve dünya tarihinde eşsiz zaferleriyle geçmişte olduğu gibi bugünde milleti tarafından her türlü görevi yerine getirmeye her zaman hazır olmuştur. Uluslararası terörle mücadele ederken dünya barışının sağlanmasına aktif bir şekilde katkı sağlamaktadır. Türkiye Almanya arasındaki Türk Silahlı Kuvvetler ilişkilerimizde karşılıklı savunma iş birliği ve NATO uluslararası ortak tatbikatlar yapılmakta bundan sonraki dönemlerde de bu ilişkilerimiz devamı her iki ülkeyi de mutlu edecektir. Türk milletinin ordusu ile bütünleştiği diğer bir tarih ise 15 Temmuz 2016’dır. Türk milleti ordusuyla el ele vererek, demokrasi ve hukuka karşı yapılan bu hain darbe girişimini bastırmıştır. O gece demokrasi mücadelesinde canını feda eden 250 şehidimizi de bu vesileyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimizi yürekten selamlıyorum." diye konuştu.Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ın ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Almanya’daki Türk toplumunun temsilcileri, Alman Savunma Bakanlığı ve Alman Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, yabancı ülkelerden çok sayıda askeri ataşe ve diplomat katıldı.

ha-ber.com/Orhan Önaldı
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir