banner216
AYDINLIK GELECEK

2018 yılı umut tazelemekten öteye geçebilecek mi? Sorunun yanıtını yine ,,ümit ederim’’ diyerek vereyim; çünkü umuda kurşun işlemiyor.

Cumhuriyet yazarı sayın Mine Söğüt: ,,“Yeni yıl”a savaşa girer gibi girdiğimiz şu zamanda... 
Ondan ancak bunlar dilenir. 
“Yeni yıl”dan sağlık ve mutluluk dilemek; 
Onun herkese barış ve huzur getirmesini istemek için hayalperest olmak gerekir. Mevcut ahval ve şerait içinde gelecek yıla dair söylenecek tek cümle var: 

“Hoşça kal yeni yıl”…’’ . Umutlarını, beklentilerini sıraladıktan sonra böyle bitiriyor sayın Söğüt yazısını.

Görünen köy kılavuz istemez. 

Yakın geleceğimizin karanlık geçeceğini öngörmek için falcı olmak gerekmiyor.

*Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş adlı kitabında insanların birdenbire ölmeyi bıraktığı ve ölümün insan hayatındaki önemini kaybettiği bir ülkenin hikayesini anlatır. Başlangıçta herkes mutluluk sarhoşluğuna kapılır, ancak çok geçmeden gariplikler başlar. Kilise, ölüm olmadan diriliş, diriliş olmadan da kilise olmayacağını fark eder. Devlet sonsuza kadar emekli maaşı ödemek zorunda kalır. Yaşlılara bakanların, ömür boyu bakıcılık yapacak olmalarının tek gerçeğinin ölüm olduğunu fark ederler. Başbakan, kralı uyarır: Eğer tekrar ölmeye başlamazsak, geleceğimiz olmayacak.’’ (Yazarın kitabından alıntılanan bölüm, Büyük Gerileme adlı kitapta, Ivan Krastev’in makalesinden kopyalandı.)

Dogmatik uydurmalarla hayatımızın bütününe el konuyor. Okullarda, medyada, evde, işte her yerde beyinlerimiz ele geçiriliyor, geleceğimiz çalınıyor; mutlu bir rüya gibi sundukları karabasan gerçeği her geçen gün daha fazla üstümüze çöküyor.

Laikliğe açtığınız savaşın son halkası; şeriatlaştırdığınız eğitimin öğretmeni, Kapanma Partileri’’ düzenliyor. 

Geldiğiniz ve getirdiğiniz yeri çok iyi biliyorsunuz. Doğru söylüyorsunuz, Fetö Darbe girişimi size Allah’ın bir lütfuydu, kendi darbenizi gerçekleştirmek için altın tasta sunulan badeydi, höpürdeterek içtiniz.

Ve geldiğiniz yeri çok iyi bildiğiniz için, iktidarınıza yönelik en küçük bir karşı gelişi ve/veya sizi iktidardan düşürebilecek her oluşumu darbe saydırıp faşist KHK’larınızla tüm halkı karşı karşıya getirecek kadar gözünüz dönmüş. Daha da azgınlığınız artacak. Biliyoruz geri adım atmayacaksınız, atamayacaksınız; atarsanız, iktidarın elden gideceğini de siz çok iyi biliyorsunuz. Korkuyorsunuz! 

Korkunun ecele faydası olmayacak; Karanlığın sonu mutlaka aydınlıktır. Henüz karanlıktayız, ama gün ağaracak.

Özgür ve mutlu birey olmanın getireceği sonucun, gelecek yılların umuttan aydınlık gerçeğe dönüştürmesi anlamına geleceğinin bilincine varılması temennisi ile mutlu bir sene dilerim.

Zekeriye Uçar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir