Yunanistan'da ''Merkel'' önlemleri

Almanya Başbakanı Merkel'in Atina ziyareti nedeniyle 7 bin polis görevlendirildi, Sintagma ve Omonia meydanları dışında gösteri yapmak yasaklandı

Yunanistan'da ''Merkel'' önlemleri

 

 

Yunanistan'da ''Merkel'' önlemleri

Almanya Başbakanı Merkel'in Atina ziyareti nedeniyle 7 bin polis görevlendirildi, Sintagma ve Omonia meydanları dışında gösteri yapmak yasaklandı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, günübirlik ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti Merkel, bugün Atina'da Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile ağırlıklı olarak ülkedeki ekonomik krizi görüşecek ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından kabul edilecek. Başbakan Merkel, Atina ziyareti çerçevesinde Yunan ve Alman iş adamlarıyla da bir araya gelecek.

Yunan polisi, ziyaret dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri aldı. Şehirde güvenliği sağlamak üzere 7000 polis görevlendirildi.

Atina Emniyet Müdürlüğü, Sintagma ve Omonia meydanları dışında toplanma ve gösteri yapmayı yasakladığını duyurdu. Ancak sendikalar ve diğer gruplar planlanan gösterilerini düzenleyeceklerini bildirdi.

merkel-yun-ziy-b.jpg

Gösteri ve toplantılar yasaklandı

Yunanistan'da, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yarın Atina'ya yapacağı ziyaret sırasında kent merkezinde her türlü gösteri ve toplantı polis kararıyla yasaklandı.

Atina Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kent merkezinde salı günü saat 09.00'dan 22.00'a kadar her türlü açık hava toplantısı ve gösterinin ''kamu güvenliği ve başkentin sosyoekonomik yaşamının zarar görmemesi için yasaklandığı'' bildirildi.

Yabancı bir liderin ziyaretiyle ilgili ilk kez alınan yasaklama kararı çerçevesinde ayrıca Atina Elefterios Venizelos Havaalanı'ndan kent merkezindeki Hilton Oteli'ne kadar olan güzergahta da gösteri ve toplantılara izin verilmeyeceği belirtildi.

merkel-yun-ziy-c.jpg

Yasağa tepki

Almanya Başbakanı Merkel'in ziyareti nedeniyle Atina'da, polisin kent merkezinde gösteri ve toplantıları yasaklaması, muhalefet çevrelerinin yanı sıra koalisyon hükümetinin iki ortağı olan Panhelenik Sosyalist Hareket PASOK ve Demokratik Sol DİMAR'ın da tepkisine neden oldu.

Anamuhalefet partisi radikal sol koalisyon SYRİZA'dan yapılan açıklamada, açık hava toplantılarının yasaklanması ''gittikçe artan görülmemiş otoriter bir tutum'' olarak değerlendirirken, PASOK ve DİMAR yaptıkları açıklamalarda, yasaklama kararına razı olmadıklarını belirtti.

Yunanistan Genel İşçi Federasyonu GSEE ise, yasaklama kararının ardından yaptığı açıklamada, yarın için planlanan tüm gösterilerin belirtilen yerlerde ve saatlerde gerçekleştirileceğini açıkladı.

merkel-yun-ziy-d.jpg

Yunan polisi alarmda

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel'in salı günü Atina'ya yapacağı ziyaret için alarma geçen Yunan polisi, Merkel'in, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ve Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşeceği başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı konutlarının çevresinde olağanüstü önlemler aldı.

Merkel'in, Atina ziyareti sırasında yapılacağı açıklanan protesto gösterilerinde provokasyondan endişe eden polis, Almanya'nın Atina Büyükelçiliği'nin yanı sıra Alman şirketlerinin de önünde de güvenlik önlemleri aldı.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321