banner216
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

Yunanistan IMF ile ECB'ye borcunu ödedi

Yunanistan'ın, Uluslararası Para Fonu ile Avrupa Merkez Bankasına borçlarını ödediği bildirildi.

banner197
Yunanistan IMF ile ECB'ye borcunu ödedi

Yunanistan IMF ile ECB'ye borcunu ödedi

Yunanistan'ın, Uluslararası Para Fonu ile Avrupa Merkez Bankasına borçlarını ödediği bildirildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan'ın yaklaşık 2 milyar Euro değerindeki gecikmiş borçlarını ödediğini açıkladı.

IMF Basın Sözcüsü Gerry Rice, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın vadesi 30 Haziran ve 13 Temmuz'da dolan 2 milyar Euro civarındaki borçlarını ödediğini bildirdi.

"Yunanistan'ın toplamda yaklaşık 2 milyar Euro değerindeki gecikmiş borçlarını bugün ödediğini onaylayabilirim. Böylece, Yunanistan'ın IMF'ye gecikmiş borcu kalmadı" ifadelerine yer verilen açıklamada, IMF'nin ülkenin finansal istikrar ve büyümeye geri dönmesi için yardıma hazır olduğu vurgulandı.

Yunanistan, içinde bulunduğu mali krizden ötürü IMF'ye borçlarını ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak tarihe geçmişti.

Ayrıca, uluslararası basında yer alan haberlere göre, Yunanistan Maliye Bakanlığı yetkilileri, ülkenin Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) olan yaklaşık 4,2 milyar Euroluk borcunu da bugün itibariyle ödemeye başladığını duyurdu.

Yunanistan'ın söz konusu ödemeleri, Euro Grubu'nun 16 Temmuz Perşembe günü onayladığı 7 milyar Euroluk "köprü kredi" ile gerçekleştirdiği belirtildi.

"Yunan bankaları açıldı"

Bu arada, Yunanistan'da sermaye kontrolleri kapsamında 29 Haziran'da beri kapalı tutulan bankalar, hükumet ve kreditörlerin üçüncü kurtarma paketi için gerekli reformlar konusunda sağladıkları anlaşmanın ilgili parlamentolarda onaylanmasını takiben, işlemlerine yeniden başladı.

Bankaların 3 haftadır süren tatilini sonlandıran kanun hükmündeki kararnameye göre, ATM'lerden ve banka gişelerinden yapılan çekimlerde günlük 60 Euroluk limit devam edecek, ancak Yunan vatandaşlar günlük para çekme limitlerini erteleyebilecek. Buna göre, mevduat hesabından bir hafta boyunca para çekmeyenler, hafta sonunda bir seferde 420 Euro temin edebilecek.

ECB: Yunanistan ödeme yaptı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da Yunanistan'ın bankaya olan borcunu geri ödemesiyle ilgili kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, "ECB, geri ödeme yapıldığını onaylıyor" ifadesi kullanıldı.

Ödemenin miktarına ilişkin bilgi verilemezken, ülkenin ECB'ye yaklaşık 4,2 milyar Euro ödediği tahmin ediliyor.

Öte yandan, Yunanistan'ın IMF ile ECB'ye ödemelerini Euro Grubu'nun 16 Temmuz Perşembe günü onayladığı 7 milyar EUroluk "köprü kredi" ile gerçekleştiren Yunanistan, üçüncü kurtarma paketine göre, AB'den 3 yıl içinde 86 milyar Euroluk finansman alacak.

Bu miktarın 53,5 milyar Euroluk kredi kısmı 3 sene içinde taksitlerle ülkeye verilecek. 35 milyar Euroluk hibe kısmı ise kalkınma için kullanılacak.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir