banner216
Öne Çıkanlar Berlin Türkiye Almanya terör FETÖ Thomas Specht

''Yunanistan için zaman daralıyor''

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Yunanistan için müzakere kapısının açık olduğunu belirtirken, Almanya Başbakanı Merkel, "Zaman daralıyor. Çipras önerisini sunmalı" dedi.

banner197
''Yunanistan için zaman daralıyor''

''Yunanistan için zaman daralıyor''

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Yunanistan için müzakere kapısının açık olduğunu belirtirken, Almanya Başbakanı Merkel, "Zaman daralıyor. Çipras önerisini sunmalı" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan için müzakere kapısının açık olduğunu bildirdi.

Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'daki referandumun sonucunu değerlendirmek üzere Elysee Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşme sonrasında iki lider basın mensuplarına açıklama yaptı.

Avrupa Birliği'nin (AB) sadece ekonomik bir yapı olmadığını, içinde bazı temel değerler de barındırdığını söyleyen Hollande, Yunanistan'daki referandumun sonucuna saygı duyduğunu dile getirdi.

AB'de ulusal hakimiyete ve demokrasiye saygının esas olduğuna dikkati çeken Hollande, bugün Brüksel'de yapılacak zirvede Yunanistan ile ilgili eylem planının masaya yatırılacağını bildirdi.

Hollande, "Yunanistan ile müzakere kapısı açık" ifadesini kullandı.

"Çipras önerisini sunmalı"

Merkel ise referandumun sonucunu kabul ettiklerini dile getirerek, müzakere kapısının açık olduğunu tekrar etti.

Yunanistan ile ilgili henüz bir planın oluşmadığını vurgulayan Merkel, "Zaman daralıyor. Çipras (Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras) yarın (bugün) önerisini sunmalı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan konusunda Fransa ile dayanışma halinde olduklarını dile getiren Merkel, Euro bölgesindeki 18 ülkenin de önerilerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yunan halkı dün yapılan referandumda, resmi kreditörlerinin sunduğu kurtarma paketini yüzde 38,7'e karşı yüzde 61,3 oyla reddetmişti.

IMF, geçen hafta yayımladığı raporda, Yunanistan'ın gelecek 3 yıl içinde 50 milyar Euroluk finansmana ihtiyacı olacağını ve ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesinin gerekebileceğini açıklamıştı.

Euro bölgesi liderleri Yunanistan'ın durumunu görüşmek üzere bu akşam Brüksel'de toplanacak.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir