''Yunanistan Euro bölgesini terk etmemeli''

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkmaması gerektiğini söyledi.

''Yunanistan Euro bölgesini terk etmemeli''

''Yunanistan Euro bölgesini terk etmemeli''

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkmaması gerektiğini söyledi.

Juncker, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Strasbourg oturumunda Yunanistan'daki referandum sonucunu değerlendirdi.

Yunanistan'daki son duruma ilişkin acilen bir çözüm bulunması gerektiğini dile getiren Juncker, AB Komisyonu'nun Yunanistan'la ile müzakereler için elinden gelen herşeyi yapacağını belirtti.

Juncker, "Benim dileğim Yunanistan'ın Euro bölgesini terk etmemesinden yana" diyerek, Yunanistan'ın Euro'dan ayrılmasının iyi bir karar olmayacağını ifade etti.

Referandumdan çıkan sonucun ne anlama geldiğini anlamak gerektiğinin de altını çizen Juncker, "Artık top Yunanistan'da" diye konuştu.

Öte yandan bugün AP'de Yunanistan'daki referandum sonucuna ilişkin yapılacak oturum, Brüksel'deki Euro bölgesi liderleri zirvesi nedeniyle yarına ertelendi.

Yunanistan'da pazar günü yapılan referandumda, kreditörlerin sunduğu kurtarma paketi yüzde 38,7'e karşı yüzde 61,3 oyla reddetmişti.

IMF, geçen hafta yayımladığı raporda, Yunanistan'ın gelecek 3 yıl içinde 50 milyar Euroluk finansmana ihtiyacı olacağını ve ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesinin gerekebileceğini açıklamıştı.

İngiltere'de Yunanistan rüzgarı

Avrupa Birliği'nin (AB) etkinliğinin sorgulandığı ve üyelikle ilgili referanduma hazırlık yapılan İngiltere'de, Yunanistan'daki gelişmeler hükümetin Brüksel'e karşı elini güçlendiriyor.

İngiltere Euro Bölgesi'nde bulunmuyor ancak yaklaşık 40 bin vatandaşı Yunanistan'da yaşıyor ve her yıl yaklaşık 2 milyon İngiliz turist Yunanistan'ı ziyaret ediyor. Dolayısıyla Yunanistan'da önceki gün yapılan referandumun sonucu ve sonrasındaki gelişmelerin, Euro Bölgesi'ndeki ülkeler kadar olmasa da İngiltere üzerinde de ekonomik etkileri olması bekleniyor.

İngiltere'nin AB ülkelerine ihracatında yalnızca yüzde 1,2'lik payı bulunan Yunanistan, İngiltere'nin ticaretinde büyük yer tutmuyor. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne buna karşın, "Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma olasılığıyla ilgili İngiltere'nin dokunulmazlığının olmadığını ve her türlü önlemi aldıklarını" ifade etti.

Yunan halkından cesaret alınabilir

Ancak ekonomik etkilerden çok AB şüphecisi bir hükümetin yönetimde olduğu İngiltere'de, Yunanistan'daki gelişmelerin siyasi etkileri daha fazla merak ediliyor.

Yunanistan'daki durumla ilgili İngiliz hükümetinin elini güçlendiren ilk konu bu hafta açıklanacak bütçe olacak. Maliye Bakanı Osborne, bütçe açığını gidermek için alınan önlemlerin devam etmesi gerektiğini savunacak. Yaptığı kesintiler nedeniyle sıklıkla eleştirilen Osborne'un bütçe açığını kontrol edemeyen Yunanistan gibi ülkelerin başına gelenlerin ortada olduğunu söylemesi bekleniyor.

Referandum sonucunun İngiltere Başbakanı David Cameron'ın AB'nin reforma ihtiyacı olduğu tezini ve Brüksel'le yürüttüğü müzakerelerde elini güçlendirmesi öngörülüyor. Ancak diğer yandan Cameron'ın İngiliz halkını AB'de kalınması konusunda ikna etmesinin zorlaşacağı tahmin ediliyor. İngiliz halkının da Yunan halkı gibi "Brüksel'in dayatmalarına karşı çıkabileceği" ve referandumda birlikten çıkmak yönünde oy kullanabileceği yorumları yapılıyor.

Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yunanistan Euro bölgesinden çıkarsa bunun Cameron'ın elini güçlendireceğini kaydederek, "Çünkü Yunanistan'nın Euro bölgesinden çıkma olasılığı, AB'nin bütünlüğüne ve güvenirliğine zarar verecek bir gelişme olarak görülecektir" dedi.

Yunanistan Euro bölgesinden çıkarsa, bunu engelleyememiş bir AB'nin hiç olmazsa İngiltere'yi birlikte tutmak adına biraz esnek davranabileceğini dile getiren Ülgen, "Hem Yunanistan'ı Euro bölgesinde tutamamış, hem İngiltere'yi AB içerisinde tutamamış bir AB yara alacaktır. Dolayısıyla AB İngiltere'ye karşı biraz esnek davranabilir. Bu tabii başta Almanya ve Merkel'in politikaları bakımından geçerli. Ama tabii sırf bu yüzden İngiltere istediğini elde edecektir ve AB içinde kalacaktır demek mümkün değil" diye konuştu.

Ekonominin kötüleşmesi riski

AB'den çıkılması gerektiğini savunan bazı İngiliz siyasetçiler, uluslararası baskıya karşın Yunanistan'ın AB'ye karşı takındığı tavrı takdirle karşılasa da Yunanistan'ın EUro Bölgesi'nden çıkması ve ekonomisinin daha da kötüleşmesi olasılığının Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma ihtimalini zorlaştırabileceğini dile getiriyor. Yunanistan'ın bundan sonraki ekonomik durumunun İngiliz kamuoyunun AB ilgili görüşlerini ve referandumda vereceği kararı etkilemesi bekleniyor.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron, ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğiyle ilgili önce Brüksel ile müzakereler yürütmek ardından 2017 sonuna kadar üyelikle ilgili referandum yapmak istiyor.

Cameron, ülkesinin "reformların yapıldığı, yenilenmiş bir AB'de yer alması" gerektiğini, anlaşma değişiklikleri gibi konularda Brüksel'in fazla yetkiye sahip olduğunu ve serbest dolaşıma sınırlama getirilmesini savunuyor.

Yunan halkı önceki gün yapılan referandumla, önerilen uluslararası ekonomik kurtarma paketini yüzde 38,7'e karşı yüzde 61,3 oyla reddetmişti.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321